Genel

Estetik ve Sanatsal Instagram Fotoğrafçılığı


Instagram; hepimizin hayatında yer edinmiş ve neredeyse herkesin hayatını onun için yaşadığı bir platform hâline geldi. Gezdiğimiz yerleri, yediğimiz yemekleri, arkadaşlarımızı belki de her anımızı fotoğraflayıp paylaşıyoruz artık. Peki nasıl daha iyi fotoğraf çekip etkileşimlerimizi artırabiliriz? Instagram’ı amacına uygun kullanarak estetik ve sanatsal yönden iyi fotoğraflar paylaşmak için bu maddeleri uygulamakta oldukça yarar var!

Çekim:

2010’lu yıllarda meşhur olan profesyonel kamera çekimlerinin yerini telefon kameraları aldı. Teknoloji geliştikçe görüntü kalitesi artan telefon kameraları hem daha pratik hem de günümüz fotoğrafçılığına uygun daha doğal fotoğraflar çekebilmemizi sağlıyor.

estetik ve sanatsal

Renkler:

Burada fotoğraf ile yansıtmak istediğimiz duyguları daha iyi ifade etmemiz için renk değerleri büyük önem taşıyor. Hayır, eskiden sıkça kullandığımız klasik Instagram filtreleri ile düzenlediğimiz fotoğraflar gibi değil. Siyah-beyaz veya soluk fotoğrafların melankoli ve gizem duygularını; renkli fotoğrafların mutluluk, heyecan vb. duyguları karşı tarafa yansıtmada daha iyi olduğu bir gerçek.

Işık:

Instagram’da en çok rağbet gören fotoğraf trendlerinden biri “Golden hour”. Günbatımında güneş ışınlarının altın sarısı bir görünüm sağladığı akşam saatlerinde, özellikle selfie çekerken cildinizi güzel gösteren, gözlerinize derinlik katan, saçlarınızı parlatan güneş ışığı; kendinizi iyi hissetmenizde de gayet etkili.

Ambiyans:

Instagram fotoğrafçılığında en önemli şeylerden biri de ambiyanstır. Lüks bir restorandan ara sokaktaki bir büfeye, bir tatil köyünden ofise, devasa bir yalıdan sıcak bir apartman dairesine, ödüllerin dizildiği raflarla dolu bir duvardan dümdüz bir otopark duvarına kadar fark etmeksizin, bulunduğunuz ortamla, arka planla bir bütün olduğunuz fotoğraflarda ambiyansın enerjisi daha iyi etki bırakır.

estetik ve sanatsal

Editleme:

Eskiden birçok fotoğraf düzenleme uygulaması ile renklendirdiğimiz, soldurduğumuz, çerçevelediğimiz, bulanıklaştırdığımız fotoğraflarımız vardı. Fakat yeni trend estetik ve sanatsal bir fotoğraf için filtre eklemektense, ışık ayarlarıyla oynayarak daha doğal ve dengeli bir görünüm sağlamak. “Aesthetically Pleasing” Instagram sayfalarında da bu örneğe sıkça rastlayabilirsiniz.

Algoritma:

Gönderilerinizin daha çok etkileşimi hak ettiğini düşünüyorsanız yenilenen Instagram algoritmasına göre paylaşım zamanlaması yapmak, uygun etiketler seçmek, daha çok kaydırmalı paylaşımlar yapmak gibi gerekli adımları uyguladığınızda etkileşiminiz de artacaktır. Hikâye, Reels gibi yöntemler ile görünürlüğünüzü artırarak istediğiniz kitleye ulaşabilmeniz de kolaylaşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Datça: Ege ile Akdeniz’de Huzurun Rotası

Genel
2020 Yılının Enleri: “Ne Yaşadık Biz?”
Genel
Frida Kahlo’nun Çarpıcı Hayat Hikâyesi
Genel
Bir Sanat Şöleni: Coachella