Genel

Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #1


Merhaba KalemlİK okurları,
Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla sizlere evde keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacak tavsiyelerin bulunduğu bir seri hazırladık. Hepinize şimdiden keyifli okumalar, sağlıkla kalın!

Bir Ercüment Çözer Dizisi: Saygı

Toplumdaki sorunların, yozlaşmanın çözümünü kendi adaletleri ile sağlamaya çalışan Ercüment, Helen ve Savaş’ın aynı amaç için yollarının kesişmesiyle başlayan dram, polisiye-suç türünde bir dizidir. Daha önce ekranlarda izlediğimiz Nejat İşler’in “Behzat Ç.” dizisinde canlandırdığı Ercüment Çözer karakterini yine yeniden Saygı diziyle izleyeceğiz. Ancak bu kez Ercüment Çözer’in kendi hayat hikâyesiyle… Nejat İşler, Boran Kuzum ve Miray Daner’in başrolünü paylaştığı dizi, insan ilişkilerini merkeze alarak saygısızlara karşı verilen adalet mücadelesiyle toplumda yaşanılan haksızlıkları, sapkınlıkları ve yozlaşmayı konu alıyor. Gerek senaryosuyla gerek kurgusuyla soluksuz izleyeceğiniz bir dizi diyebiliriz. Bu hafta sonu Blu TV özel yapımlarıyla, dizi ve filmlerini ücretsiz olarak kullanıma açıyor. Bizler de bu fırsattan yararlanalım dedik. Hep birlikte evlerimizde, atıştırmalıklarımızı hazırlayıp Blu TV’de buluşalım. Keyifli izlemeler!

evde dizi

Yönetmen: Ali Taner Baltacı

Kendine İyi Davran-Beyhan Budak:

Hafta sonunu evlerinizde geçirirken kendinizi daha iyi hissetmek için bir yol arıyorsanız Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın hazırladığı “Kendine İyi Davran” isimli podcast serisi, bu arayışınıza ilaç gibi gelecektir. Psikoloji alanında pek çok çalışması olan Beyhan Budak, Psikoloji TV YouTube kanalında yayınladığı videoların ses kayıtlarına Kendine İyi Davran isimli podcast serisinde yer veriyor. Budak, süresi 5 ila 15 dakika aralığında değişen podcast bölümlerinde; insan ilişkilerinden, psikolojiye, motivasyon tekniklerinden, kitap tavsiyelerine kadar pek çok konuya değiniyor. Eğer siz de Budak’ın podcast serisini tanımlarken dediği gibi kendinizi keşfetmek, motive olmak, yüzleşmek ve en önemlisi de kendinize iyi davranmak istiyorsanız bu podcast serisini mutlaka dinlemelisiniz.

Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini:

Çok korkuyorum, dedi. Neden diye sordum. “Çünkü çok mutluyum Dr. Rasul, böyle bir mutluluk korkutucu. Sadece senden bir şey almaya hazırlanıyorlarsa bu kadar mutlu olmana izin veriyorlar.”

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin ilk romanı olan Uçurtma Avcısı, yazarın kitap haline getirilen ilk eseri olmasına rağmen o kadar başarılı olmuştur ki The Newyork Times’ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükselmiştir. Hayatın içinden adeta bir ressam inceliği ile işlenmiş bu kitabı okurken her zaman zincirlerini sımsıkı tuttuğunuz göz kapaklarınız isyan edecek ve o yağmur yağacak. Evet, bu kadar emin bir tavır takınıyorum çünkü taş kalpli olan ben; kalbimin ilk parçalanışını bu sihirli şaheserin yaprakları arasında yaşadım.

evde kitap

Çiz, Tahmin Et, Kazan!-Gartic.io:

Arkadaşlarınızla eski günlerdeki gibi güzel zaman geçirmek için Gartic.io birebir. Gartic.io online bir çiz-kazan oyunudur. Bu oyunda sadece iyi çizim ve iyi tahmin gerekli. Arkadaşlarınla kimin daha iyi çizim ve tahmin yeteneğine sahip olduğu hakkında iddiaya girebilir, kötü çizenlerle şakalaşarak güzel zaman geçirebilirsin ama kazanmayı unutma! Ayrıca hem PC’den hem mobil uygulamadan oynama imkânın var. Böylece sadece arkadaşlarınızla değil ailenizle de telefonlarınızdan bu oyunu oynayabilir, ailenizi yenebilirsiniz. Bakarsınız sonunda güzel bir tatlı kazanırsınız. O zaman iyi olan kazansın. İyi eğlenceler!

Sosyalleşerek İngilizceni Geliştir:

Kuşkusuz bir dile maruz kalmanın en iyi yolu, native speakerlar ile konuşmaktır. İngilizce konuşurken hem eğlenip hem sosyalleşmek mümkün. Evde geçirdiğin bu hafta sonu meet2talk.online sitesinden deneme dersi alarak ömür boyu kullanacağın İngilizceni geliştirebilirsin. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle sohbet edip kendini geliştirmenin tam zamanı! Verimli sohbetler diliyoruz.

Sanatın Peşinde Olanlara:

1940’lı yılların çağdaş sanatına yöresel içerik kazandıran değerli sanatçımız Turan Erol, her daim eserleri ile kendine hayran bırakmıştır. Fırçasının her darbesinde, doğayı olduğu gibi değil doğada yapmak istediklerinin benzerini yansıtmıştır. İlerleyen yıllarda soyut sanat akımlarının etkisi altında kalan sanatçımız, hâlâ sanatseverlere eserlerini bahşetmektedir. Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde Turan Erol’un dijital sergisi biz sanatseverler için uğrayabileceğimiz en keyifli duraklardan biri.

evde sergi

Turan Erol Resim Sergisi Tamsanat Online Galeride!

Kendin Yap:

Yapımı basit, sona erdiğinde mutluluk hissi veren bir hobimiz olsaydı günümüz biraz da olsa güzelleşir. Japonca “katlamak” ve “kâğıt” anlamına gelen iki kelimenin birleşimi olan origaminin en sevilen yanı ihtiyacınız olan tek şeyin kâğıt olması. Yapıştırıcı gerektirmeyen origamide katlama teknikleri 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere dört düzeye ayrılıyor. Birinci düzeyde kâğıdı ortadan ve uçlarından katlama olan “tepe” ve “vadi” teknikleri varken dördüncü düzeyde en az üç aşamadan oluşan “kuş başı katlama” teknikleri bulunuyor. İkinci ve üçüncü düzeyler ise içine doğru katlama, dışına doğru katlama, aç ve bastır; tavşan kulağı katlama, ikili tavşan kulağı katlama, pırlanta katlama, geriye içine-ön içine katlama, geriye dışına çöktürerek katlama gibi iki aşamalı tekniklerden oluşuyor. Tabii başlangıç seviyesinde olduğumuzu varsayarsak bu teknikleri kullanmamıza daha var. Eğer nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilir; yapımı basit, sona erdiğinde mutluluk hissi veren origami ile evde geçen gününüzü biraz da olsa güzelleştirebilirsiniz.

Basit Origami Yapımı: https://youtu.be/S4hs879GSG4

Müzik Her Yerde:

Size hazırladığımız Spotify listesi ile evde ritmi yakalayın!

İlginizi Çekebilir: SMA Hastası Çocuklar İçin Umut Ol!

Genel
Evden Çalışırken Çevrim Dışı Kalma Hakkının Önemi
Genel
Aktif Dinleme Teknikleri Nelerdir?
Genel
Satranç Ustası Bobby Fischer