Genel

Hayalet Mutfak: Yeni Bir Gastronomi Trendi


Covid-19 salgının hayatımızda yer edindiği günden itibaren tüm alışkanlıklarımız bir dönüşüm ve değişim içerisine girdi. Bu dönüşüm ve değişimden en çok etkilenen sektörlerden biri de hiç kuşkusuz yemek sektörü oldu. “Her gün arkadaşlarımla buluştuğum o mekana artık eskisi kadar sıklıkla uğruyor muyum?” “Fiziksel bir mekana gitmek yerine internet üzerinden sipariş vermek bana daha mı hijyenik geliyor?” Bu tür soruları kendimize sorduğunuzda hepimizin verdiği cevaplar aslında benzerlik gösteriyor. Bu cevaplar da gastronominin 2020 itibari ile yaşadığı değişimi fazlasıyla gözler önüne seriyor. Amerika’da paket servisin yerini tercihen alışkanlığa bıraktığını fark eden restoran ve kafe işletmecileri hayalet mutfak adlı bir iş modeli geliştirdi ve uygulamaya koydu.

İsmiyle bile dikkatleri üzerine çeken bu hayalet mutfak, neyin nesidir?

Sıcak ev yemeklerinden tatlıcısına, kahvecisinden hamburgercisine uzanan; birden çok işletmenin tek çatı altında toplandığı, her firmanın kendisine ait mutfak alanının bulunduğu bir iş hanı gibi düşünebilirsiniz. Tabii bu iş hanı sizin girip yemek yiyebileceğiniz fiziksel bir ortam değil. Adını da bu durumdan almıştır. Şef var, garson yok; mutfak var, masa-sandalye yok. Servis ekipmanları var ancak müşteri yok. Hayalet mutfağı; bizlerden uzak, birden çok şefin dijital platformlardan aldığı siparişleri hazırlayıp gönderimlerinin sağlandığı mutfak alanlarına sahip depo benzeri çalışma alanları olarak nitelendirebiliriz.

Geleneksel mutfaktan farklı olarak hayalet mutfağın yöneticileri tarafından mutfak ekipmanları, kurye, altyapı gibi ihtiyaçların firmalara altın tepsiyle sunulduğu bu endüstriyel mutfaklarda yapılması gereken tek şey verilen siparişi özenle hazırlayıp zamanında gönderimini sağlamak!

Amerika’da doğan ve adını sıkça duyuran Zuul, Kitchen United ve Reef, tüm dünyaya hızla yayılan Çin’in Panda United’i, Londra ve Paris’in Deliveroo’su hayalet mutfak sektörün öncüleridir. Bu trendin ülkemizdeki öncüleri: Bundle Kitchen, Xkitchen ve Paket Mutfak gibi yerlerdir. Böyle yenilikçi girişimlerin sayısı umarım ki zamanla katlanarak artmaya devam eder ve paket servisin, pandemiyle birlikte bu kadar önem arz ettiği bu dönemde hayalet mutfak gastronominin yükselen trendi olarak anılmaya devam eder.

İlginizi Çekebilir: Sevilen Müzik Grubu Sufle Röportajı

Genel
Ara Güler: Kadrajıyla Tarih Yazan Sanatçı
Genel
2023’ün Yıldızları Ödülleriyle Buluştu!
Genel
Pareto İlkesi Nedir?
Henüz bir yorum yok.