Bilim / Teknoloji

Hayatımızı Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar


Dünya nüfusu hızla artıyor, yaşam temposu hızlanıyor… Teknoloji ise sürekli olarak ilerliyor; internet ve sosyal medya artık hayatın her alanını kaplamaya devam ediyor. Hayatını sürekli bir koşuşturma içinde geçiren insanlar, bu yoğun tempoyu hafifletecek mobil uygulamalara ihtiyaç duyuyorlar. Bu amaçla ortaya çıkmış, hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalar:

1- LastPass

Bulut tabanlı bir şifre yönetimi uygulamasıdır. Farklı platformlarda oluşturmuş olduğunuz kayıtların şifrelerini saklar ve dilediğiniz zaman bu şifrelere erişiminizi sağlar. Böylelikle şifre unutma derdine bir son verebilirsiniz.

2- Evernote

Bulut sistemi ile depolama yapan bir not defteri olarak tanımlayabiliriz. Yoğun temponuzda almış olduğunuz notları, takviminizi burada depolayabilir; telefon, bilgisayar, tablet gibi dilediğiniz cihazdan girerek erişim sağlayabilirsiniz. PDF, fotoğraf,makbuz gibi birçok dosyayı buraya aktarabilirsiniz.

3- Google Drive

Google’ın bulut depolama uygulamasıdır. Word, Excel, PDF gibi farklı formatlardaki belgelerinizi ücretsiz saklayabilirsiniz. Dilediğiniz cihazdan mailiniz ile giriş yapabilir ve dosyalarınızı düzenlemeye devam edebilirsiniz.

4- Bundle

Farklı ülkelerin gündemiyle ilgili en güncel haberlere buradan ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz konularla ilgili yazılara tek tıkla ulaşmanızı sağlayan bir mobil uygulamadır.

5- Moovit

Dünya genelinde 3200’den fazla şehirde 865 milyondan fazla kullanıcıya sahip Moovit, bir ulaşım rehberi diyebiliriz. Uzun yıllar yaşayanların dahi her noktasına hakim olamadığı İstanbul gibi büyük şehirlerde veya ilk defa gittiğiniz bir şehirde size yol göstermektedir. Gitmek istediğiniz yerin adını veya adresini ve harekete geçeceğiniz başlangıç noktasını yazmanız yeterli. Moovit güncel olarak size trenden otobüse, metrodan Uber’e her bir ulaşım aracıyla en uygun rotayı süreleri ve maliyetiyle birlikte sunar.

6- CamScanner

Bu uygulama, kağıda döktüğünüz dosyalarınızı tarama imkanı sunar. Böylelikle kağıttaki belgelerinizi PDF olarak cihazlarınıza aktarabilir ve paylaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi eğer ücretli sürüme geçiş yaparsanız kağıttaki yazılarınızı Word ve Excel dosyasına da dönüştürebilirsiniz

7- Storytel

20’den fazla ülkede hizmet sunan bir sesli kitap servisidir. Polisiyeden romana, bilim kurgudan tarihe birçok kategorideki binlerce kitabı okuyabilir veya sesli olarak dinleyebilirsiniz. Kendinize en uygun olan abonelik paketini seçerek siz de bu eşsiz evrende yerinizi alabilirsiniz.

8- VSCO

Mobil fotoğrafçılık uygulamasıdır. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları burada düzenleyebilir, farklı efektler ve düzenleme araçları ile en kaliteli şekilde fotoğrafınız saklayıp sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan uygulamayı dilerseniz aylık ve yıllık abonelik alarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle tüm filtreleri kullanabilir daha iyi fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

9- Online Sipariş Uygulamaları

Aslında burada tek bir tane uygulamayı değil bu anlamda hizmet veren birçok uygulamadan bahsedeceğiz. Hepsinin temelinde insanın hayatını kolaylaştırmak ve yoğun tempoda fiziksel olarak yeme-içme, giyim, kozmetik veya teknoloji alışverişlerini yapılamadığı noktada tek tıkla bunu sağlamaktır. Bu firmaların başında gelenleri söyleyecek olursak eğer: Getir, Trendyol, Hepsiburada, Amazon, Yemeksepeti…

10- Measure

Karşınızdaki cisimlerin boyutunu ölçmeye yarayan bir uygulamadır. Kameraya tutulan cisimlerin eşzamanlı olarak boyutları uygulama tarafından ekrana yansımaktadır.

11- Medium

İçerisinde birçok alanda makalenin, yol gösterici ve bilgilendirici içeriğin bulunduğu bir paylaşım platformudur. Twitter ve Facebook gibi birilerini veya bir etiketi takip edebilir, anasayfanızda o gönderileri görebilirsiniz. Siz de bir hesap oluşturup burayı blog olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda içerik üretmek isteyenler için de bir fırsattır. Medium’un kendi paylaşmış olduğu istatistiklere göre iş birliği yapılan bir blogger aylık $1500 kadar kazanabilmektedir.

12- AVA

İşitme kaybı olanlar için geliştirilmiş bu uygulama, Andorid ve İOS’ ta bulunmaktadır. Bu uygulamanın verimli olarak çalışabilmesi için ortamdaki herkesin bu uygulamayı indirmiş olması gerekmektedir. Ayarlar yapıldıktan sonra toplantı sırasında tüm katılımcılara ayrı bir renk atanır ve sesi uygulama tarafından tanınır. Böylelikle herkesin konuşmasını ayrı ayrı altyazı haline getirir. Özel hayatla birlikte iş hayatında da kullanılan bir uygulama olmasıyla dikkat çeker.

 

İlginizi çekebilir: Yapay Zekadan Sanatçı Olur Mu?

Bilim / Teknoloji
LinkedIn Nasıl Daha Etkili Kullanılır?
Bilim / Teknoloji
Z Kuşağının Vazgeçilmezi: Video Oyunları
Bilim / Teknoloji
Uzaya Seyahat: En İlginç Yolculuk
Henüz bir yorum yok.