Genel

30 Ağustos Zafer Bayramı


Herkese merhaba sevgili KalemlİK okurları, bu yazımız 1926’dan beri okullarda, meydanlarda, sokaklarda büyük bir gurur ve coşkuyla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında. Sizlere biraz 30 Ağustos 1922 gününde ne olduğundan ve bugünü neden bayram olarak kutladığımızdan bahsetmek isterim.

I. Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyetten sonra Türkiye, büyük bir işgal altındaydı. Mustafa Kemal, Ankara’da kurduğu meclis ile ülkeyi bu işgalden kurtarmak ve halkı özgür kılabilmek için çalışıyordu. Bu nedenle Kurtuluş Savaş’ı kaçınılmazdı. Askerler, halktan erkekler, kadınlar, çocuklar tabiri caizse eli silah tutan herkes; İngilizlerle, Fransızlarla, Yunanlarla ve diğerleriyle özgürlük için savaştı. Herkes bu uğurda can vermeye hazırdı. Şu ana kadar anlattıklarım, zaferin halka nasıl bir durumdayken geldiğini ve nasıl bir atmosferde olunduğunu daha iyi anlamanız içindi.

30 Ağustos 1922 günü, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Dumlupınar’da Büyük Taarruz’u müthiş bir zaferle sonuçlandırdı. Savaşın ardından Mustafa Kemal Paşa’nın ‘’Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’’ emri ile Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi ve 9 Eylül’de düşman denize döküldü. Türk vatanı Yunan işgalinden de kurtulmuş oldu. Düşmanın vatanı tamamen terk ettiği tarih 30 Ağustos olmasa da bu gün sembolik olarak belirlenmiştir.


Atatürk, Büyük Zafer’i iki sene sonra şu şekilde anlatmıştır: “Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son halkası olan 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu zafer, yeni Türk devletinin ve genç Türk Cumhuriyeti’nin temellerini sağlamlaştırmış, cumhuriyetin ölümsüz yaşamını taçlandırmıştır. Burada dökülen Türk kanları ve şehitlerin ruhu, devletimizi ve cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyan kahramanlarımızındır. Bu zaferle Türk ulusu, elde ettiği güç ve iradeyi bir kez daha tarih sayfalarına yazmıştır.”

“Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkûmdur.”

Verilen büyük kayıpların, dökülen yüzlerce kanın ve yılların ardından gelen bu büyük zafer; bu yüzden her sene bayram olarak kutlanmaktadır. Tarihini unutan ve inkar eden, nerden geldiğini unutan milletler yok olmaya mahkûmdur. Atalarımızın yıllar önce, şu an başka devletlerin boyunduruğu altında yaşamamamız ve özgürlüğümüzü kazanabilmemiz için verdikleri canlar unutulmamalı. Bu bize sunulan bir nimet değil, zorlu bir mücadele sonucu kazanılmış, uğruna canlar verilmiş muhteşem bir zafer, kahramanlığın destanıdır.

Bize bu ülkeyi bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yılı kutlu olsun!

İlginizi çekebilir: Hayatımızı Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar

 

Genel
Save Ralph: Her Gün Acı Çeken Sayısız Hayvanın Temsili
Genel
Maymun Çiçeği Virüsü
Genel
Konfor Alanı Özgürlük Mü Tutsaklık Mı?
Henüz bir yorum yok.