Sağlıklı Yaşam

Huzursuzluk Veren Düşüncelerden Nasıl Kurtuluruz?


Hepimizin zaman zaman aklından atamadığı, ne kadar düşünmek istemese de kendini alıkoyamadığı; kişiye huzursuzluk veren düşünceler ile mücadale ettiği olmuştur. Bu düşünceler zaman zaman iştahımızı, zaman zaman hayat enerjimizi kaçırdığı gibi günlük işlerimize olan motivasyonumuzu ve konsantrasyonumuzu da sarsar.

Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki bu hayatta her şeyin bir cevabı yoktur. En azından mükemmel bir cevabı yoktur. Bir konu hakkında sürekli düşünmemizin sebebi daha doğru bir cevaba ulaşabileceğimize inanmamızdır ancak gerçek şu ki belli bir süre düşündükten sonra daha fazla düşünmek bizi daha iyi bir yere getirmez. Aksine fikir dünyamızın derinliklerine doğru batarız.

Peki, bu durumdan nasıl kurtulacağız? Size kendi hayatımda uyguladığım ve faydasını gördüğüm basit bir yöntemden bahsedeceğim. Düzenli şekilde uyguladığınızda emin olun faydasını göreceksiniz.

Bilirsiniz, insanların zayıflıklarından ikisi ertelemek ve unutmaktır. Neden bunları kendi silahınız hâline getirmiyorsunuz? Aklınıza sizi huzursuz eden düşünceler geldiğinde hemen bir kağıda ya da telefonunuzdaki notlara tek cümleyle bu düşünceleri yazın. Daha sonra da kendinize şöyle söyleyin: “Tamam bu fikrimi yazdım, şu an meşgulüm ve bu fikri daha uygun bir zamanda düşüneceğim.” Emin olun, beyniniz nasıl olsa düşüneceğim diyerek rahatlayacaktır. Bu durum, aynı gün içerisinde tekrar ve tekrar olacaktır. Yazmaya veya bir işaret koyup “Daha sonra düşüneceğim.” diyerek ertelemeye devam edin ve tekrar erteleyin. Tekrar, tekrar ve tekrar, ta ki unutuncaya dek… Erteleme hastalığını, size huzursuzluk veren düşünceler ile başa çıkmak için lehinize kullanın!

Beyin her ne kadar mucizevi bir organ olsa da kolayca kandırılabilir. Aslında tekrar düşünmeyeceğinizi bilseniz bile, bu niyetle sizi huzursuz eden düşünceleri ertelediğinizde beyin rahatlayacaktır. Bu yöntem, fikirleri baskılamaya çalışmaktan daha iyi bir sonuç verir. Fakat yöntemi uygularken ne kadar sık aklınıza geldiğini düşünüp karamsarlığa kapılmayın, bu fikirle mücadele etmeyin, sadece erteleyin! Bu konuda varmanız gereken sonuca ise bilinçaltınız çoktan ulaştı, merak etmeyin! Çünkü siz zaten bu konu üzerine yeterince düşündünüz.

İlginizi Çekebilir: #ListeledİK Stres ve Endişeyi Azaltmak İçin Yöntemler

Sağlıklı Yaşam
Şeker Düşündüğümüz Kadar Tatlı Mı?
Bilim / Teknoloji
Holotropik Nefes Çalışması Nedir?
Sağlıklı Yaşam
Kolajen Beslenme Nedir?
Henüz bir yorum yok.