Sağlıklı Yaşam

Düzenli Spor Yapmanın İnsana Faydaları


Spor, insana fiziksel ve zihinsel birçok fayda sağlar. Her şeyden önce spor yapan birey fiziğini güçlendirir, kas ve eklem sağlığını stabilize eder, metabolizma dengesini sağlar ve kalp  damar hastalıklarını minimalize eder. Ayriyeten düzenli spor yapmanın faydaları arasında hastalıklara karşı direncin gelişmesi ve bağışıklık sisteminin daha da güçlenmesi bulunur. Spor yapmanın birçok zihinsel faydası da vardır; örneğin stresi azaltır, ruh halini iyileştirir ve odağı arttırır. Bunların dışında spor yapmak öz saygıyı güçlendirir ve özgüveni arttırır. Düzenli spor yapmak insanın bedeni ve ruhani varlığını güçlendiren bir aktivite olduğundan dolayı her yaşta insanın, hayatının tam orta yerine monte etmesi gereken önemli bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzının küçük yaşlardan itibaren çocuklara öğretilmesi ve nasıl uygulanacağı hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu sorumluluğun altına da ilk öncelikle aileler ardından eğitim veren kurumlar girmektedir. Bu öğretileri küçük yaştan itibaren öğretmek hakikaten bir ülkenin dönüm noktası olabilir çünkü sağlıklı bir birey güçlü bir devlet demektir.

Düzenli spor yapmanın faydalarının daha da derinine inecek olursak şu başlıklara göz atabiliriz:

1- Kemik ve kas sağlığını güçlendirir

Spor yapmak, kemik ve kas yapısını güçlendirmenin en etkili yollarından biridir. Özellikle ağırlıklar ile yapılan spor insana büyük ölçüde kas kütlesi kazandıracağından dolayı  insan vücudunda oluşabilecek çoğu zayıflık yok edilebilecektir.

 

2- Kiloyu ve metabolizmayı denge altında tutar

Düzenli spor yapmak , metabolizma hızını stabil tutarak kilo kontrolünde sağlar. Kilo almak veyahut vermek isteyenlerin en sık başvurduğu çözümlerin arasında spor yapmak gelir çünkü spor vücudun enerji harcama durumunu ve kalori alımını da olumlu anlamda değiştiren bir aktivitedir.

 

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Düzenli spor yapmanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri bilim insanları tarafından çok fazla üzerinde durulmuş ve kanıtlanmıştır. Mesela spor yapmak vücudu salgın hastalıklara karşı enfeksiyonlara karşı daha da dirençli hale getirir. Bunun nedeni spor yapan insanlarda antikor üretiminin diğer insanlara karşı daha fazla olmasıdır. Yani spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, uzun vadede mühim bir davranıştır.

 

4- Düzenli spor yapmanın ruhsal ve zihinsel faydaları

Spor yapmak sadece fiziksel sağlığı değil aynı zamanda ruhsal ve zihinsel sağlığı da etki eden birçok yapı içerir. Söz gelimi stresle başa çıkmanıza yardımcı olur, duygu durumunu kontrol altına alır ve konsantrasyonu güçlendirir. Zaten güçlü bir vücut güçlü bir zihinden geçer eğer zihin güçsüz ve basiretsiz bir halde ise fiziki olarak da çok bir şey beklememek gerekir.

 

5- Düzenli spor yapmanın sosyal faydaları nelerdir?

Düzenli spor yapmanın faydaları sadece fiziksel ve ruhsal sağlığımızı değil, aynı zamanda sosyal yaşantımızı da pozitif bir şekilde etkiler. Spor, insanlar arasındaki arkadaşlığı ve iletişimi de önemli ölçüde güçlendirir. İnsanlar birbirleriyle koordine olarak bir iş yapmayı spor sayesinde öğrenirler ve takım çalışması olgusunu daha iyi anlama fırsatı bulurlar.

 

Son olarak kendi fikirlerimden de biraz bahsetmek istiyorum. İnanıyorum ki spor yapmanın önemi ilerleyen zamanlarda hem toplumsal hem de bireysel olarak daha iyi anlaşılacaktır  çünkü  insanlar sağlık konusu hakkında yeterince bilgilendirilmiyor dünyadaki çoğu insan vurdumduymaz şekilde yaşıyor halbuki  en çok üstüne düşülmesi gereken konu bu olmasına rağmen. Gerçekten sağlıklı olmayan insan yaşamayan insan demektir, sağlık olmadan hiçbir şey olamaz. Umarım insanlar sağlık konusunda daha da bilinçli hale gelirler.

 

İlginizi çekebilir: Mısır Seyahatinde Görülmesi Gereken Yerler

Sağlıklı Yaşam
Overthinking Nedir?
Genel
2023 CEV Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları
Genel
Voleybol Ülkesi Türkiye!
Henüz bir yorum yok.