Sağlıklı Yaşam

#ListeledİK Stres ve Endişeyi Azaltmak İçin Yöntemler


Stresli veya endişeliyken sinirlendiğimizde sakinleşmek, bazen gerçekten zor olabiliyor. Bir de o zor sürecin içinde sevdiklerimizin kalbini kırdıysak ya da pişman olacağımız şeyler yaptıysak durum gerçekten çekilmez bir hale gelebiliyor. Peki, bu süreci nasıl en doğru şekilde yönetebiliriz? İşte birkaç yöntem:

5-4-3-2-1 Tekniği:

Öncelikle derin bir nefes alın ve rahat bir yere oturun.

Görme: Etrafınızda gördüğünüz herhangi beş nesneyi belirleyin. Bu nesnelerin renklerine, şekillerine ve detaylarına odaklanın, onlar üzerine düşünün.

Dokunma: Etrafınızda dokunabileceğiniz dört şeyi belirleyin. Gözlerinizi kapatarak bu şeylerin sıcaklıklarına, şekillerine ve size neler hissettirdiğine odaklanın.

Duyma: Etrafınızda duyduğunuz üç şeyi belirleyin. Duyduğunuz seslere odaklanın. Acele etmeyin.

Koku Alma: Etrafınızda koku alabileceğiniz iki şeyi belirleyin. Bu kokulara odaklanarak teker teker koklayın.

Tat Alma: Etrafınızda tadına bakabileceğiniz bir şeyi belirleyin. Belirlediğiniz şeyin tadına odaklanarak olduğunuz ortamdan uzaklaşmaya çalışın. Bu adımların sonunda kendinizi daha iyi ve anda hissedeceksinizdir.

Nefes Egzersizi:

Öncelikle sırtınız dik olacak şekilde oturun. Bir sandalyeye veya koltuğa oturabilirsiniz. Önemli olan oturuşunuzun rahat olmasıdır. Şimdi gözlerinizi kapatarak burnunuzdan nefes alın. Nefes alırken karnınızı şişirin ve nefes verirken karnınızın indiğini hissedin. Nefes alışverişinizi yavaşlatmak için 3 saniye boyunca nefes alın ve 3 saniyede verin. Nefes alışverişini biraz daha yavaşlatmak için 3 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 3 saniye nefesi içinizde tutun ve 3 saniyede burnunuzdan verin. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anda nefesinize odaklanın. Bu şekilde 5 dakika nefes egzersizi yapabilirsiniz.

 

Sağlıklı Yaşam
Huzursuzluk Veren Düşüncelerden Nasıl Kurtuluruz?
Sağlıklı Yaşam
Kolajen Beslenme Nedir?
Sağlıklı Yaşam
Şeker Düşündüğümüz Kadar Tatlı Mı?
Henüz bir yorum yok.