Gezi Rehberi

İstanbul ve Turist Olmak: Müzeler


İstanbul, yapacak aktivite ararken seçenekler arasında kaybolabileceğiniz bir şehir. Her zamanki rutininizden çıkıp farklı bir şeyler yapmak isterken aynı zamanda çok da efor sarf etmek istemiyorsanız İstanbul’daki birbirinden güzel müzeler sizleri bekliyor. Eğer böyle bir planınız varsa ve hangisine gideceğinizi de seçemiyorsanız bu yazımızda sizler için ziyaret edebileceğiniz müzeler yer almakta. Haydi hep beraber inceleyelim!

istanbul

Panorama 1453 Tarih Müzesi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve ziyarete açık olan Panorama 1453, Topkapı Kültür Parkı’nda bulunuyor. Bu yer atmosferi ve havasıyla sizleri adeta İstanbul’un fethine götürüyor. Burası dünyanın ilk tam panoramik müzesi olmasıyla da her yerden ziyaretçilerini kendisine çekmektedir. Haftanın her günü 08.00-19.00 saatleri arasında tam bilet 30 TL; öğrenci, polis, askeri personel olarak 20TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi:

Belgin Akın ve Sunay Akın’ın büyük uğraşlar sonucunda 2005 yılında Kadıköy/Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi içerisinde başlangıcı 1700’lü yıllardan olan oyuncaklar bulunmaktadır. “Oyuncak Müzelerinin Başkenti” unvanına sahip olan bu yer ülkemizde diğer oyuncak müzelerinin açılmasına vesile olmuştur. Burada anne, baba, çocuk yani her yaştan insan kendi dönemine ait hatıralarla dolu oyuncaklarla karşılaşabilir ve bir anlık dahi olsa unutulmaya yüz tutmuş anılarını canlandırabilir. Bu sebeple her kuşaktan akrabalarınızla müze gezmek istiyorsanız burası öncelikli tercihlerinizden birisi olabilir.

istanbul

Miniatürk:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Miniatürk toplam 60.000 metrekarelik bir alanın üzerinde konumlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı coğrafyası üzerinde bulunan Antik Çağ’dan günümüze kadar yapılmış 136 tarihi yapıların küçültülmüş hali yer almaktadır. Miniatürk’e gittiğinizde orada bulunan eserlerin bilgilerini 9 farklı dilden dinleyebileceğiniz mobil uygulaması bulunmaktadır. Miniatürk’e giriş ücretleri ise şu şekildedir; tam giriş ücreti 40TL öğrenci, öğretmen, polis ve askeri personel 20TL’dir.

istanbul

Türkiye İş Bankası Müzesi:

Bir diğer uğramanız gereken müze ise Eminönü bankacılar caddesinde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi’dir. 1890 yıllarının dokusunu üzerinde bulunduran bu binanın içerisinde 100 yıllık fotoğraflar, belgeseller ve belgeler gibi birçok tarihi unsunlar yer almaktadır. Sadece pazartesi günleri kapalı olan bu müzeye girişler ücretsizdir.

Hayatını tekdüzelikten kurtarmak, farklı yerler görmek istiyorsanız müzeler bunun için çok güzel bir tercih olacaktır. İstanbul içerisinde yer alan müzeler ise sizleri tarih ve görsel açıdan oldukça tatmin edecektir.

İlginizi Çekebilir: Sanat: Sokaklardaki Tuvaller ve Melodiler

Gezi Rehberi
Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Gezi Rehberi
Efes Antik Kenti: Türkiye’nin Kültür Mirası
Gezi Rehberi
Stresten ve Endişeden Uzak Yeni Nesil Tatil Trendleri
Henüz bir yorum yok.