Gezi Rehberi

Karavan ile Gezilebilecek Eşsiz Güzellikler


 

Hiçbir yere bağlı kalmadan, tamamen kendi kararını veren gerçek seyahat severler için karavan vazgeçilmez bir tatil türüdür. Dilediğin gibi rotanı oluşturabilir, gittiğin bir yerin büyüsüne kapılıp günlerini geçirebilir veya ani kararlarla hiç girilmemiş yollara girebilirsin. Huzurun, neşenin, misafirperverliğin, heyecanın, doğanın, aslında kısaca hayatın tadını çıkarmak isteyenler için karavanla gezilebilecek eşsiz güzellikler…

 

Assos

Assos Çanakkale’de Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Assos Kenti bir volkan konisi üzerinde konumlanmıştır.  Assos’u 4 kilometre uzunluğundaki surlar çevrelemiştir. Herkesin aklına temiz denizler sahiller deyince Ege ve Akdeniz sahilleri gelebilir fakat gerek su altı zenginliği, gerek sahil ve deniz suyunun temizliği açısından Çanakkale’de en temiz yerlerden biridir.

 

Borabay Gölü, Amasya

Ağaç gölgelerinin sudaki yansımalarına bakarak buraya “Aynalı Göl” denmektedir. Doğal bir set gölü. Dinlenme yerleri, kamp alanı, yürüyüş parkurları, gölde kayıkla gezme imkanı gibi seçenekler ile tesisleşen Borabay Gölü seyahat için etkileyici bir noktadır.

 

Kaş (Antalya)

Kaş, Türkiye’deki en bilindik tatil beldelerinden biridir. Karavancıların ve kampçıların da doğa ile baş başa kalmak için vakit geçirecekleri bir çok seçenekleri mevcut. İster karavan parkları, ister sakin koylar, isterseniz de ormanlık alanlar Kaş’ta huzurlu bir seyahat yapma imkanı sunuyor.

 

Karagöl (Artvin)

Karagöl, Artvin ilimizin Borçka sınırında yer almaktadır. Göl deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yüksekliktedir. 2002 yılında Borçka Karagöl Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Burada karavanınızla restoran, temiz su ,tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayarak güzel bir tatil yapabilirsiniz

 

Cunda Adası

Cunda adası çevresindeki Balıkesir ve Ayvalık sahillerinden farklı bir konumdadır. Suyu çok daha temiz ve berraktır. Tarihi sokakları , eşsiz lezzetleri ve güzel koylarıyla birlikte karavanla tatil yapmak isteyenler için özel bir yerdir.

 

Salda Gölü

Yeşilova yakınlarındaki Türkiye’nin Maldivleri Salda; beyaz kumlu gölün etrafı, karavanla gezilecek yerler arasında en dikkat çekici yerlerden bir olabilir. Yalnızca akşamları seri olan göl etrafında  doğayla iç içe bir tatil yapılabilmektedir.

Blue sea

Kapadokya

Kapadokya karavan seyahati planı yapanlar için özellikle vadileriyle ön plana çıkmaktadır. Ihlara vadisi, Kızılçukur Vadisi, Aşk (Bağlıdere) Vadsi, Güvercinlik Vadisi, Devrent Vadisi, Paşabağ Vadisi, Zemi Vadisi, Kılıçlar Vadisi ve Güllü Dere Vadisi en çok ilgi görenlerdendir. Balonlar, peribacaları, Ürgüp, Göreme gibi detayları ile büyüleyici bir yer olan Kapadokya karavan sevenler için de vazgeçilmez bir noktadır.

 

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Yedigöller Milli Parkı doğa ile baş başa kalmak için muhteşem bir yer. Milli park bünyesinde Seringöl, Nazlıgöl, Deringöl, Küçükgöl, Büyükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere yedi göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Park ayrıca birçok bitki türünü içermesi ve karışık türlerdeki ormanları bünyesinde barındırması nedeniyle doğayla ilgili bilimsel incelemelere de imkan tanıyor.  Park içerisinde çeşitli ağaçlarla beraber porsuk gibi nesli tehdit altında olan hayvan türlerine de rastlanmaktadır.

 

Çamlıköy Tabiat Parkı, Tekirdağ

Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü bir noktada karaçam ormanları ile kaplı bir tabiat parkıdır. Dere kıyısında veya ormanlık alanda kamp yapma imkanı bulabileceğiniz tabiat parkı yoğun olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ekolojik Krizin Tarihi

 

Gezi Rehberi
Yavaş Seyahat: Anı Hissedebilmek
Gezi Rehberi
Efes Antik Kenti: Türkiye’nin Kültür Mirası
Mekan
Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Henüz bir yorum yok.