Sinema/TV

Kurak Günler Film İncelemesi


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! Bu yazımızda son zamanlarda adından sıkça bahsettirmiş olan Kurak Günler’i ele alacağız.

Emin Alper‘in yönettiği filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alıyor. Film susuzluk sıkıntısı çeken Yanıklar Köyü’ne yeni atanan savcı Emre’nin köyün geleneği haline gelmiş olan domuz avıyla yüz yüze gelmesiyle başlar. Sonrasında şehir hayatından gelmiş olan Emre’yi annesiyle görüntülü konuşurken izlediğimiz sahnede, annesinin Emre’yi kasaba halkından üstün tuttuğunu görüyoruz. Bu da sınıf ayrımının hâlâ ülkemizde bulunan problemlerden biri olduğunu gösteriyor.

Kurak Günler’de kasabanın su sorunu için açılan davada taraflardan biri olan belediye başkanı ve oğlu Şahin seçim yaklaştığı için savcı Emre’ye baskı yapmaya başlar. Seçim zamanı yaklaşırken belediye başkanı ve oğlu Şahin, yaptıkları yolsuzlukların gün yüzüne çıkmaması için savcı üzerindeki baskıyı devam ettirirler. Bu yaşananların ortasında Emre, kasabada yaşayan Gazeteci Murat ile tanıştıktan sonra kasabadaki sorunların nedenini daha iyi anlamaya başlar. Aynı zamanda belediye başkanı kasabanın susuzluk sorununa kısa vadeli çözümler üreterek halkı umutlandırıp seçimi kazanma peşindedir fakat yaptıkları anlık çözümler uzun vadede kasabada büyük obruklara sebep olarak aslında halka çok daha büyük zararlar verir. Savcı Emre, davadaki usulsüzlükleri dile getirdikçe susturulmaya çalışılır hatta davanın hakimi bile bunlara göz yummasının onun için daha iyi olacağını söyler.

Film; toplumu öfkeye sürükleyen politikacılardan, akraba kayırmadan, güç sahibi olanların gücünü kötüye kullanmalarından, toksik ilişkilerden, yetersiz eğitimin etkisiyle bilinçsiz toplumun sürü psikolojisi içine girmesinden söz ederek son zamanlardaki baskıyı ve umutsuzluğu gözler önüne seriyor. Diğer filmlerin aksine alt sınıf insanlardansa orta sınıf insanları ele alarak kendini ayrıştırıyor. Çekim açıları ve görüntü kalitesiyle izleyiciyi içine alarak yaşanan gerilimi her sahnesinde çarpıcı bir biçimde hissettiriyor.

Kurak Günler’in başarıları ise sadece Türkiye’de değil yurtdışında da ses getiriyor. Birçok dalda çeşitli ödüller alarak son zamanların geniş yankı uyandıran filmi konumuna gelmiştir. Filmden çıktıktan sonra seyircinin üzerinde bir süre daha etkisini hissettiren bu filmi biz herkesin zaman ayırıp izlemesini, günümüz gerçekleriyle yüzleşmesini tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Basketbol Oyununun Değişimi: Stephen Curry

Sinema/TV
Pera Palas’ta Gece Yarısı Dizi İncelemesi
Sinema/TV
Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Filmi Mercek Altında
Sinema/TV
Zindan Adası Film İncelemesi
Henüz bir yorum yok.