Kariyer

#ListeledİK Girişiminize Para Kaynağı Yaratmanın Yolları


Günümüz dünyasında birçok kişi startup fikrine sahip olmasına rağmen bu startupları başarılı bir şekilde hayata geçiren kişi sayısı oldukça az. Araştırmalara göre bu oranın düşük olmasının en büyük sebeplerinden biri yeterli fon (para kaynağı) bulunamaması iken projelerinize para kaynağı yaratmanın yollarını sizler için derledik.

Hızlandırıcı Programlarına Başvurun:

Pek çok yatırım şirketi ve üniversite, başlangıç fonu hızlandırıcı programlar sunar. Bu programlar tüm dünyaya yayılmıştır. Bu programlarda rekabet çetin ama getiriler çok büyüktür. Ünlü hızlandırıcı programlarından bazıları Techstarts ve YCombinator iken Türkiye’deki bazı hızlandırıcı programlar ise Yıldız Kuluçka Boostup Programı, Visa İnovasyon Programı, TİM-TEB Girişim Evi Startup Hızlandırma Programı ve Garanti BBVA Partners Hızlandırma Programı’dır.

Başlangıç Etkinliklerine Katılın:

Girişimiz için çok fazla tohum fonuna ihtiyaç duyuyorsanız yakınınızdaki birçok başlangıç etkinliğine katılarak yatırımcılarla iletişim kurabilir ve ağınızı genişletebilirsiniz. Ayrıca bu tür etkinliklerde, girişimizde size rehberlik edebilecek danışmalar da bulabilirsiniz. Aynı zamanda fikirlerinizi çalıp kendi fikri haline getirebilecek maddi geliri yüksek insanlar olabileceğinden çok ayrıntılı açıklamalar yapmadan yatırımcıları etkilemelisiniz.

Ağ Bağlantısı Kullanma:

Öne çıkan ağ oluşturucu Linkedln’dir. Bu platform sayesinde yatırım yapmaya ve insanlara yardım etmeye açık girişimciler ve danışmanlarla bağlantı kurabilirsiniz. İnsanları kimliğinize çekmek için uzun bir bağlantı listesine sahip olmanız gerekir. Ancak, çevrimiçi yatırımcı bulmanın en basit yollarından biridir. Linkedln ve BlueTie kullanarak e-posta kimliği alabilir ve ardından bir toplantıya doğru ilerleyebilirsiniz.

Melek Yatırımcı Ağları:

Melek yatırımcı ağları konuma göre hizmet verme eğilimde olan üye tabanlı ağlardır. Genellikle, ağ için anlaşmalar yapmak üzere bir yatırım şirketi tarafından ayrılan fon üzerinden çalışırlar. Başvurular önceden taranır, melekler anonim kimliklerini koruyabilirler ve kurucular kendilerini bir girişim için yüz yatırımcıdan teklif alırken bulabilirler. Türkiye’deki aktif melek yatırım ağlarından bazıları ise EGİAD Melekleri, Şirket Ortağım, Telos Angels İstanbul ve Galata Business Angels’dır.

Ürününüzü Paylaşmaya Başlayın:

Başarılı olmak için kaynak yaratma ve büyümenin stratejik olması gerekir fakat pek çok girişimci ve startup, ürünlerini veya hizmetlerini sadece müşterilerin, etkileyicilerin ve dolayısıyla yatırımcılarına ulaştırmaya yeterince odaklanmıyor. Eğer gerçek müşteriler bulabilirseniz projenize yatırımcı bulmak konusunda daha az baskı altında olacaksınız. Bunu yaptığınızda eliniz daha güçlü olur ve daha iyi yatırımcılarla daha iyi koşullarda çalışabilirsiniz.

Kariyer
Erasmus Programında En Çok Tercih Edilen Ülkeler
Kariyer
Neden Verimli Çalışamıyoruz?
Başarı Hikâyesi
Formula 1’in Yıldız Pilotu Lewis Hamilton
Henüz bir yorum yok.