Röportaj

Siynem Gültekin Röportajı


Sizi tanımak isteriz, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Siynem Gültekin, 23 yaşındayım. Bursa doğumlu ama aslen Artvinliyim. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Arkeoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Boğa burcu olduğum yemek sevdamdan anlaşılıyordur diye düşünüyorum. Şu an da Instagram’da bir blogum ve YouTube kanalım var, içerik üretiyorum ve bundan oldukça zevk alıyorum. Gezip yeni yerler görmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı seviyorum.

Sağlıklı beslenme ve yemek yapmaya olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Küçük yaştan beri yemek yapıyorum ve beni rahatlatan tek aktivite. Sağlıklı beslenmeye ise ilk adımı üniversite 1. sınıfta attım diyebilirim. Bu macera, fazla kilolarımdan kurtulmam gerektiğini ve ne kadar sağlıksız diyet varsa onları yapmama rağmen hiçbir şey fark etmediğini gördüğümde zamanla oturan bir alışkanlık oldu. Şimdilerde benim için tamamen bir yaşam biçimi diyebilirim.

İçerik üretmeye sağlıklı beslenme konseptiyle başladınız. Peki, bu alanda ilerlemeye nasıl karar verdiniz?

İlk başlarda iş olarak değil de tamamen hobi odaklı başlamıştım. Bunun bir iş olduğunu bile bilmiyordum. Kendi çapımda story ve postlarda insanlarla bir şeyler paylaşıyordum ve karşılıklı iletişim hâlindeydik. Daha sonra günümün yarısından fazlasını Instagram için tarif üretmeye adadığımı fark ettim. Üzerine daha çok düşünüp daha kaliteli fotoğraflar daha kaliteli içerikler yapmaya başladım. Aldığım tepkiler ve ilgi, hiç beklemediğim kadar güzeldi. Benim bu alanda ilerlememi sağlayan şey, tamamen beni destekleyen ve takip eden kişilerin etkisi.

YouTube kanalınızda ve Instagram hesabınızda kısa sürede büyük bir kitleye ulaştığınızı düşünüyorum. Sosyal medyada göz önünde olmanın zorlukları nelerdir? Aldığınız yorumlar sizi nasıl etkiliyor?

Evet, bu kadar kısa sürede benim de hayal etmediğim bir kitleye ulaştım. Göz önünde olmanın zorlukları konusunda oldukça şaşkınım, anlatacağım çok şey var ama kısaca bahsedeyim. Kitle büyüdükçe gelen yorumlar da bir o kadar artıyor. Benim şanslı olduğum konu, bence kitlemin beni çok iyi anlaması ve iletişimimizin iyi olması. Diğer hesaplarda gördüğüm kadar acımasız yorumlar almıyorum. Genelde Instagram’da keşfet bölümüne bir videom ya da fotoğrafım düştüğünde başlıyor acımasız yorumlar. İlk kötü yorumumu aldığımda ağlamıştım ve baya 1-2 hafta kafama takmıştım. Sonra fark ettim ki bunun sonu yok ve ben bu işi yapmaya devam ettikçe bu hep olacak. O yüzden alıştırdım kendimi.

Sağlıklı beslenme çok kesin ve katı kurallardan oluşuyormuş gibi bir ön yargı var. Fakat siz, oluşmuş genel kanıyı değiştiriyorsunuz. Sizin için sağlıklı beslenmenin tanımı nedir?

Aslında ilk hedefim bu ön yargıyı kırmaktı, böyle düşünmeniz hoşuma gitti teşekkür ederim. Evet, ne yazık ki böyle bir ön yargı var. Önceleri bende öyle düşünüyordum, zamanla oturdu. Sağlıklı beslenmeyi tek bir kelimeyle anlatmam gerekirse: Alternatif. Çünkü benim gözümde o dışarıda yediğimiz bol yağlı hamburgerlerin, pizzaların hep bir alternatifi var. Dışarıda gördüğüm bol şekerli yiyeceklerin eve gidince daha sağlıklı versiyonunu yapıyorum. Bundan büyük keyif alıyorum ve motivasyonumu hep arttırıyor.

Instagram hesabınızda kendi uyarlamanız olan pek çok tarif var. Bu tarifleri oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz? Yeni bir tarif oluştururken en çok zorlandığınız kısım ne oluyor?

En başından beri hedeflediğim herkesin evinde olan malzemeleriyle yapabileceği şeyler olması. Çünkü bir diğer algı da sağlıklı beslenmenin pahalı olduğu. Bazı konularda böyle düşünmekte çok haklıyız ama ben hep uygun fiyatla bol lezzet sunabileceğim, evdeki malzemeleri değerlendirebileceğim şeyler yapmaya çalışıyorum ki beni takip eden kişiler de izlediği an kalkıp tarifi yapmaya koyulsun. İlham aldıklarım az önce de dediğim gibi dışarda gördüğüm şeyler oluyor genelde. Zorlandığım kısma gelirsek şanslıyım ki yapım aşamasında tutmayan bir tarifim yok, sadece bazen yapımı ve fotoğraflama aşaması uzun saatlerimi alan tarifler oluyor.

Beslenme ve Diyetetik ya da Gastronomi okuyup bu işi profesyonel bir şekilde yapmayı düşündünüz mü?

Beslenme ve Diyetetik değil de Gastronomi okumayı düşünüyorum. Okulum bittikten sonra yapacağım, yapmayı istediğim şeylerden biri de bu.

İşiniz sosyal medyayla ilgili olduğundan gün içerisinde anı yaşamak ve akışa ayak uydurmak zor oluyor mu?

İlk başlarda günümün neredeyse tamamı içerik üretmekle geçiyordu. Mutfağa sabah girip akşama kadar çıkmadığım zamanları biliyorum ama plan program yapıp her şeyi rayına oturttuktan sonra bir sıkıntı yaşamadım. Dışarıda vlog, reels çekerken anı kaçırdığım oluyor bazen. Öyle hissettiğimde direkt telefonu elimden bırakıyorum ve o ana ayak uyduruyorum.

Bir özelliğinizi değiştirebilecek olsaydınız bu ne olurdu?

Ani ruh hâli düşüşlerime bir son vermek isterdim açıkçası. Bazen gereksiz motivasyon düşüklüğü yaşıyorum. Bu çevreme ve işime olumsuz yansıyor.

En büyük hayaliniz ve hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Şu anlık ilerleyen dönemde yapmak istediğim tek bir şey var o da bir kafe açmak. Yemeklerinden tasarımına kadar her şeyi bana ait olan bir kafe. Yaptığım yemekleri insanlara tattırmak onlardan geri dönüşler almak düşüncesi bile yükseltiyor. Sağlıklı alternatiflerin de olduğu kafeler bulmak diğer kafeler kadar kolay değil. İstiyorum ki insanlar kafemdeki bir keki yediğinde şekersiz olduğuna inanamasın, ön yargısını kırsın.

Röportaj
Eğlenceli İçerik Üreticisi Sude Belkıs Röportajı
Röportaj
Yetenekli Şarkıcı Mine Özgüle Röportajı
Röportaj
Sevilen Şarkıcı Kalben Röportajı
  • Seni ve muhteşem tariflerini seviyorum Siynem Gültekin💜


  • Sen ve senin gibi guzel insanlar sayesinde hayatımın düzene girdiğini, güzelleştigini hissediyorum ❤️Teşekkür ederim Siynem Gültekin 🍳