Genel

Noel Baba: Orijini ve Efsanesi


Merhaba sevgili KalemlİK okuyucuları! Bugün sizlere Noel Baba ve tarihi hakkında bilgiler vereceğim. Hepimiz o tonton, sevecen, Noel zamanlarımıza renk katan ve akşamları bacalardan girip uslu çocuklara hediyeler dağıtan figürü duymuşuzdur. Peki ya Noel Baba hakkında neler biliyorsunuz? Gelin anlatmaya başlayayım!

Noel Baba’nın izleri Almanya’nın ormanlarından tutun da Akdeniz’in o güzel sahillerine ve hatta İskandinav yarımadasına kadar uzanmaktadır. Peki Noel Baba’nın kim olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında Myra’da (Bugünkü ismiyle Antalya, Demre) yaşadığını biliyor muydunuz? Hadi birlikte öğrenmeye başlayalım!

Şimdi sizleri eski zamanlara kadar götüreceğim. Hristiyan inanışında Noel Baba’nın, 3.yy’da yaşamış olan Aziz Nikolaos’tan esinlenilerek oluşturulduğu söylenir. Aziz Nikolaos çocukları sevdiği için onlara güzel hediyeler bırakan bir figür olarak anılır ve zaman içinde Noel Baba’nın kökeni olarak kullanılmıştır. Ayrıca İskandinav inancındaki Yule Baba’dan esinlenilerek oluşturulmuştur. Yule Baba’nın, Yule festivalinde hediyeler dağıtan biri olduğu rivayet edilir ve İskandinav ülkelerinde yeni yılı simgeler. Yule Baba, daha sonra Hristiyan inanışına adapte edilerek Noel Baba olarak adlandırılmıştır.

16.yy’a kadar her yıl kutlanan Aziz Nikolaos günü (şimdiki adı ile Noel) Avrupa’da yaşanan reform ile yasaklanmıştır. Bunun sebebinden kısaca bahsedecek olursak bu dönemdeki Avrupalıların Aziz Nikolaos’u fazlaca kutlamaları, ona aşırı derecede inanıp Aziz Nikolaos’u neredeyse tanrının önüne koymaya başlamalarıdır. Bu durumdan rahatsız olan Protestan din adamları ve devlet yöneticileri Aziz Nikolaos hakkında konuşmayı tamamen yasaklamışlardır. Ta ki Avrupalı yerleşimciler Kuzey Amerika kıtasına yerleşene kadar. Noel, bundan sonra eskisi gibi coşku ve heyecanla kutlanmaya devam etmiştir.

Gelin bir de size günümüzdeki Noel Baba imajının nasıl oluştuğunu açıklayayım. Günümüzdeki Noel Baba imajı karikatürist Thomas Nast’ın Harper’s Weekly dergisinde yayınladığı çizimlerine kadar uzanmaktadır. Ancak hepimizin bildiği popüler Noel Baba imajı, Hoddon Sundblum’un Coca-Cola için yaptığı çizimlerde son halini almaktadır. Popüler Noel Baba kırmızı, ponpolu şapkası ve bembeyaz sakallarıyla bu çizimlerden sonra belirgin hale gelmiştir. 

Gördüğünüz gibi Noel Baba’nın tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Eğer iyi bir çocuk olursanız, Noel Baba’nın uslu çocuklar listesine girebilir ve belki de bir sabah uyandığınızda hediyenizi karşınızda görebilirsiniz. Mutlu yıllar dilerim, sağlık ve mutluluk bütün yıl sizinle olsun!

İlginizi çekebilir: Avatar: Suyun Yolu Film İncelemesi

Genel
Obsesyonun Kökeni
Genel
Moda Sektöründeki Küresel Markaların Stratejileri
Genel
Influencer Pazarlamasında Yeni Akım: De-Influencing
Henüz bir yorum yok.