Genel

Renkler Bize Ne Anlatmaya Çalışıyor?


Psikolojimizi, ruh halimizi, verdiğimiz kararları etkileyen onlarca etken var. Peki, bu etkenlerden birinin renkler olduğunu biliyor musun? Masmavi gökyüzüne baktığımızda içimizin huzurla dolmasının, yemyeşil ağaçları gördüğümüzde rahatlamamızın veya güneşli bir günde ışıl ışıl olmamızın sebebinin aslında renklerin üzerimizde bıraktığı etkiden dolayı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Hatta markaların kullandıkları logo ve renkler ile biz tüketiciler üzerinde istedikleri etkiyi bıraktıklarını da biliyor muydunuz? İşte biz buna renklerin gücü diyoruz! Farkında olmasak da hayatımızda düşündüğümüzden çok daha ötede bir yerdeler. Hadi gelin hep beraber sıklıkla kullandığımız renklerin anlamları hakkında daha fazla bilgiye sahip olalım.

1) Mavi: Huzur ve Verim!

Huzurun, sakinliğin ve sonsuzluğun sembolü olan mavi; verimi ve çalışma performansını artırdığı için çalışma ortamınızın dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Bununla birlikte mavi rengi bilinçaltımızda iştah kapatıcı bir çağrışım da oluşturuyormuş. Mavi hakkında genellikle olumlu bir renk gibi bahsedilir. Fakat farklı kültürlerde mavinin olumsuz etkileri de söz konusu. Mesela nazar boncuklarının mavi taşlı olmasının sebebi Arapların mavi taşların kanın akışını yavaşlatmasına inanmasından geliyormuş.

renkler

2) Sarı: Enerji ve Tüketim İhtiyacı!

Sarı; ışığı, enerjiyi, samimiyeti simgeleyen bir renktir. Yaydığı sıcak enerjiyle içinizi kıpır kıpır yapacak sarı rengi iştah açıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra bizleri ihtiyaç duygulanın ötesinde bir alışverişe itecek bir renktir. Öyle ki mağazalarda sarı renginin tercih edilmesinin en büyük sebebi de buymuş! Bizleri tüketime yöneltmek! Yani, sarı her ne kadar içimizi ısıtan bir renk olsa da bilinçaltımızda bir o kadar da olumsuz çağrışımlar uyandırabiliyor.

3) Kırmızı: Canlandırıcı ve Harekete Geçirici!

Kırmızı; zihnimizde ateş ve kanı anımsattığı için kan basıncımızı yükseltir, solunumumuzu hızlandırır ve böylelikle bizleri heyecanlandırır. Duygulara yoğunluk ve heyecan katan kırmızı rengi, tehlikeyi çağrıştırdığı için de hızlı hareket etmemize sebep olur.

renkler

4) Siyah: Güç ve Zarafet!

Hüznü, yalnızlığı ve karamsarlığı temsil eden siyah aslında bir renk değil, renksizliktir. Ölümü de çağrıştırdığı için matem rengi olarak kullanılır. Bir yandan da gücü, zarafeti ve soyluluğu temsil ettiği için makam araçlarında, önemli davetlerde ve görüşmelerde genellikle siyah tercih edilir. Bunun yanı sıra siyah renk konsantrasyonun artmasında da önemli ölçüde etkilidir. Çok garip değil mi? Ama gerçekten de öyle! Hatta ünlü fizikçi Albert Einstein konsantrasyonunu artırmak için güneş geçirmeyen, siyah perdeli odaları tercih ediyormuş.

5) Beyaz: Yenilik ve Saflık

Siyah için nasıl renksizlik kavramını kullandıysak beyaz da tüm renklerin karşımı ile ortaya çıkan; saflığı, masumiyeti ve yeniliği temsil eden bir renktir. Ferah ve canlandırıcı etkisiyle de bizlere temizliği ve güzelliği çağrıştırır. Eğer sizler de dinlendirici havasıyla içinizi huzurla dolduracak bir ortam istiyorsanız kesinlikle beyaz rengini kullanmalısınız!

İlginizi Çekebilir: Müzik Rotası: Yeni Müzik Nasıl Keşfedilir?

Genel
Vazgeçilemez Yönleriyle İstanbul
Genel
Yapay Zekânın Bilinmeyen Kullanımı
Genel
Nedensellik Yanılgısı