Genel

Müzik Rotası: Yeni Müzik Nasıl Keşfedilir?


Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ve insanın kolektif bir şekilde benimsediği müziğin sosyal hayatımızdaki yeri yadsınamayacak kadar büyüktür. Sosyal hayatımızda sıkça dile getirilen “Bana müzik önerebilir misin?”, “Ne dinlemeliyim?” sorularına cevap olacağını düşündüğüm uygulamaları ve web siteleri bu yazımda bir araya getirmeye çalıştım. Hepinize keyifli okumalar ve dinlemeler!

Noiseblend:

Mobil altyapısı olmayan Noiseblend’in internet sitesine girdikten sonra Spotify hesabınızı bağlamanız gerekiyor. Hesabı bağladıktan sonra web sitesinde gezinerek sevdiğiniz müzik türleri başta olmak üzere size sunulan seçenekleri de inceleyebilirsiniz. Sizin için özel oluşturulan listelerle sevdiğiniz türlere dair yeni müzikler keşfedebilirsiniz. Benden tam puan alan bu web sitesine göz atmayı unutmayın!

Müzik

Spotify:

Müzik denince akla gelen platformların en başında Spotify yer alıyor. En az diğer uygulamalar kadar yeni müzikler keşfedebilmeniz için biçilmiş bir kaftan görevini üstleniyor. Uygulama oluşturduğunuz müzik listelerinizi ve dinleme geçmişinizi göz önüne alarak sizin için “Haftalık Keşif” isimli bir liste oluşturuyor. Uygulama sadece bununla da kalmıyor yarattığı algoritma sayesinde sizin listelerinize benzer listeler oluşturuyor. Müzik zevkinize uygun şarkıları sizin için bulan uygulamada hiç dinlemediğiniz türlere dair on binlerce çalma listesine de ulaşmanız mümkün.

Makro Music:

İnteraktif bir şekilde insanlarla tanışmanızı ve sohbet etmenizi sağlayan uygulama temel olarak aynı anda aynı müziği dinlediğiniz insanları karşınıza çıkarıyor. Bu uygulama sayesinde ortak müzik zevkine sahip insanlardan birebir müzik tavsiyesi alabiliyorsunuz ve yeni insanlar ile tanışma fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Müzik

Radiooooo:

Geçmişte yaşayan insanların ne dinlediğini, müzik zevklerini nelerin oluşturduğunu mutlaka merak ediyorsunuzdur. Bu sitede ülkelerin çeşitli zaman aralıklarında neler dinlediklerine bakabiliyorsunuz. Bu sayede bir noktada ülkelerin genel kültürünü oluşturan başlıca faktörlerden birine hakim olabiliyor ve bilmediğiniz onlarca şarkı keşfedebiliyorsunuz!

Radio Garden:

Hepimizin radyoda denk gelip sözleri bilmediği halde eşlik etmesine sebep olan ve radyoyu kapatmamıza engel olan şarkılar olmuştur. Bu şarkılara yenilerini eklemek isteyenler için dünyadaki tüm radyo istasyonlarına ulaşabilecekleri “radio garden”ı önermek isterim.

What Song:

Bu internet sitesi ise izlediği dizi ve filmlerdeki şarkıları bulmaya üşenenler için. Aynı zamanda bir arşiv niteliği taşıyan uygulamayla birlikte kolaylıkla şarkılara ulaşabiliyorsunuz!

İlginizi Çekebilir: Pop Art: Popüler Sanatın Ayak İzleri

 

Genel
30 Ağustos Zafer Bayramı
Genel
Dijital Çağın Eseri: Televizyon Dünyası
Genel
Hasta Bina Sendromu Nedir?
Henüz bir yorum yok.