Genel

Sokak Lezzetleri: Midesi Kazınanların Uğrak Adresi


Okul çıkışı, iş çıkışı, acelemiz varken ayaküstü karnımızı doyurduğumuz sokak lezzetleri ile hepimizin arası iyidir. Bazı lezzetlerin seveni kadar sevmeyeni de olsa herkesin favori bir sokak lezzeti vardır. Bizim favorilerimizi sizin için derledik. Sen de yorumlarda bizimle favori lezzetini paylaşmayı unutma!

Pilav:

Genelde nohut ya da kuru fasulye ile birlikte tüketilen bir yiyecektir. Servis yemekleri arasında en pratik olanıdır dediğimiz takdirde zannediyorum ki karşıt fikirde olan kişi sayısı çok az belki de hiç olmayacaktır. Pilav çoğu zaman ana yemekler yanında da olan bir yemektir. Pilav bizler tarafından çok popüler bulunan ve neredeyse her sokakta, restoranda görebileceğimiz bir yiyecektir. İstanbul’da Baruthane ve Unkapanı pilavı meşhur ve lezzetli pilav sunan mekanlar arasında öne çıkmaktadır.

Simit:

İstanbul denince gözümüzde canlanan şeylerden biri de vapurdan sokak aralarına hemen    her yerde bulunan simit satıcılarıdır. Şehrin simgelerinden biri olan simidi, yiyebileceğiniz en güzel yerler ise sokak aralarındaki simitçileridir. Sabah işe geç kaldığınızda, paranızın az olduğu zamanlarda hayat kurtaran simidi şehrin manzarasına karşı yemek de büyük keyif vermektedir.

sokak lezzetleri

Midye dolma:

Son zamanlarda giderek popülerleşen midye dolma, mide canlısının temizlenmesi akabinde pirinç eklenmesiyle oluşmaktadır. Midye dolma genelde soğuk olarak tüketilmektedir. Midye dolma tüketilirken önce üst sert kısmı açılır sonra limon sıkılır ve içindeki yiyecek üst sert kısmın kaşık işlevi haliyle alınarak tüketilir. Birçok ön yargıya maruz kalan midye aslında çok lezzetlidir. Unutulmamalıdır ki midye dolma denilince akla Midyeci Ahmet gelir!

Kumpir:

Birçok lezzeti içinde barındıran, patatesin en iyi hali kumpirden bahsetmeden olmaz. Lezzeti aradığımız bu yolculuğun adresi şüphesiz Ortaköy olacaktır. Kumpircilerin dizili olduğu sokakta herhangi bir tezgahtan alacağınız kumpirin içini doldurabildiğiniz kadar doldurun. Sonrasında denize karşı bir bankta yer bulabilirseniz yemek keyfi ikiye katlanacaktır.

Balık ekmek:

Şehrin bir diğer vazgeçilmez sokak lezzetiyse balık ekmek. Tarihi yarımadada yer alan Eminönü bu lezzete ev sahipliği yapan semt olma özelliği taşıyor. Balık ekmek teknelerinde semtin tarihi dokusunun ve deniz manzarasının keyfini çıkarırken balık ekmekten alacağınız lezzet oldukça artacaktır.

sokak lezzetleri

Islak hamburger:

Islak hamburger deyince akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz Taksim’de yer alan Kızılkayalar’dır. Nedendir bilinmez ama oturup rahatça yemek değil de ayaküstü atıştırmak çok daha lezzetli gelir. Köftesi, özel sosu ve ekmeğiyle benzersiz lezzet sunan ıslak hamburgeri Kızılkayalar’ın diğer şubelerinde de deneyimleyebilirsiniz.

Turşu suyu:

Balık ekmekten bahsedip turşu suyundan bahsetmemek elbet de olmaz. Turşu suyu biz Türkler olarak vazgeçilmez içeceklerimiz arasında yer almaktadır. Turşu suyu vazgeçilmez olmasının yanı sıra mide bulantısı, cildi yatıştırma, kas kramplarında rahatlatma gibi birçok faydaya sahiptir. İstanbul’da Turşu suyu içilecek yerleri de sizlerle paylaşmak isterim. Neşeli Günler Filmi’nin çekildiği Asri Turşucusu, Beyoğlu’nda bulunan Petek Turşucusu, Beşiktaş’ta olanlar için Soydan Turşucusu, Kadıköy’de tarihi Özcan Turşuları ve Balat Turşucusu.

Kokoreç:

Sokak lezzetleri arasında birçoğumuz tarafından ön yargıyla yaklaşılan hatta uzak durulan bir sokak lezzetidir. Kırılma noktası genelde ilk tadımda olur. Bir kez tadına bakan bırakamaz. Sizlere tavsiyemiz bir an önce ön yargılardan kaçınıp deneyimlemenizdir. Dünyada çeşitli ülkelerde farklı şekilde tüketilmesiyle birlikte kokoreç, ülkemizde genelde baharatlı ve ekmek arası şeklinde tüketilen bir sokak lezzetidir.

İlginizi Çekebilir: Arka Sokaklar’ın Sevilen Oyuncusu Onur Bay Röportajı

Genel
Dünyanın En Zengin İnsanları ve Onların Sırları
Genel
Michelin Yıldızı: Türkiye’nin Seçkin Restoranları
Genel
Save Ralph: Her Gün Acı Çeken Sayısız Hayvanın Temsili
Henüz bir yorum yok.