Genel

Üçüncü Nesil Kahveler: Kahvede Sanat Var


Hemen hemen hepimizin sıklıkla tükettiği hatta bazılarımızın onsuz güne başlayamadığı kahvelerin dönemsel olarak farklı tüketim alışkanlıklarını ortaya çıkardığını biliyor muydunuz? Nasıl mı? Haydi gelin diğer nesillerden farklı olarak ürünü merkeze alan 3. nesil kahvenin hikayesine birlikte kulak verelim.

üçüncü nesil

2002 yılında kaleme alınmış bir makalede ilk defa kullanılan çiçeği burnunda üçüncü nesil kahvecilik aslında o toplumun bir kültürü olarak görülüyor. Kahvenin yetiştiği bölge, kafein miktarı, tarihi, nasıl demlendiği gibi hususları titizlikle araştıran ve alınan sonuçlara göre en iyisini müşteriyle buluşturmayı amaçlayan araştırmacılar bile var! Tabii tahmin edersiniz ki araştırıldıkça ortaya kahveye dair pek çok yabancı terim çıktı ve bu kadar yabancı terimin içinde kaybolmamak adına baristalık adlı bir meslek doğdu. Peki, yeni bir mesleğin bile doğmasına vesile olan bu akımın yararları nedir? Zararı hiç yok mudur? Bu sorulara verebileceğimiz cevap çok basit! Her şeyin başı sağlık diyerek kahve nesilleri arasında en tazesi ve en güveniliri. Çünkü üçüncü nesil kahveler öğütüldüğü gibi hemen demleme aşamasına geçtiği için her zaman taze kalıyor. Tek yararı sağlıklı olması mı peki? Tabii ki hayır. Ayrıca üçüncü nesil kahvecilik diğer kahve nesillerine göre çok daha lezzetli.

üçüncü nesil

Üçüncü nesil kahvelerin buram buram kahve kokusu ve çeşit çeşit aroması ile eşsiz bir tat yakalamış oluyorsunuz. Haliyle bu kadar sağlıklı ve lezzetli olan bir gıdanın fiyatı da biraz tuzlu oluyor. Bu yüzden halkın her kesiminin tüketebileceği bir içecek değil.  Eğer yine de denemek ve bu özgün kahvelerin tadına bakmak isterseniz sizler için favorimiz olan üçüncü nesil kahvelerimizden bahsetmek isteriz. Tempolu bir gün geçirecekseniz sizin için kurtarıcı kahvemiz; Cold Brew! Her ne kadar acı olsa da uykunuzu açacak hem de güne dinç bir şekilde başlayacaksınız. Listemizde ikinci sırayı Belgıum Syphion alıyor. En yumuşak ve en rahat içime sahip bu kahveyi kesinlikle deneyimlemelisiniz. Gelelim listemizin ismini gördüğünüzde bile ‘’Bu neymiş yahu?’’ diyeceğiniz o son kahvesine; Hario V60! İsmiyle bile kendine haslığını ortaya koyan kahve, demleme yöntemleri arasında en yaygın olanı. Son zamanların popüler içeceği, sizlere alışılmışın dışında bir filtre kahve deneyimi sunacaktır. Şimdiden afiyet olsun diyor, sizleri bu birbirinden farklı tarzlara sahip kahve yolculuğuna doğru uğurluyoruz!

İlginizi Çekebilir: Ütopya ve Distopya: Zıt Kutupların Birleşimi

Genel
Aile Dizimi Terapisi
Genel
2023 CEV Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları
Genel
Çalışmak İçin Birebir Mekân Önerileri
Henüz bir yorum yok.