Bilim / Teknoloji

Uygulamalardan Sıkılanlar İçin Yaratıcı İnternet Siteleri


Pandemi yalnızca virüsü değil dijital yaşamı da getirdi. En temel ihtiyaçlarımızdan biri olan sosyalleşmeyi nerdeyse tamamen telefonlar sayesinde sürdürür olduk. Bu yazımızda ise Instagram ve Twitter’da sayfa yenilemekten yorulanlar için daha önce duymamış olduğunuzu düşündüğümüz bazı ilginç, yaratıcı internet siteleri sizlerle! Hepinize keyifli okumalar!

futureme.org:

Eminim bu yazıyı okuyan herkes hayatında en az bir kez “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?” sorusunu duymuştur. Peki, yıllar sonra kendinize bir şey söylemek isteseydiniz bu ne olurdu? futureme.org tam olarak bunun için tasarlandı. Siteye girdiğiniz anda istediğiniz herhangi bir tarihi seçerek kendinize mail yollayabiliyorsunuz. Herkes için heyecan verici bir deneyim olacağına emin olduğumuz bu siteyi mutlaka denemelisiniz!

yaratıcı internet siteleri

GeaCron.com:

Bu yazıyı okuyanların arasında tarihe ilgi duyanların olacağını tahmin ediyoruz. Geacron.com sizin için adeta biçilmiş bir kaftan. Günümüz dünya haritasını her yerde bulabilirsiniz ama bundan 1.000 yıl önceki dünya haritasını görmek istemez miydiniz? GeaCron.com size M.Ö. 3.000 yılından bu yana ülkelerin sınırlarının değişimini gözler önüne seriyor. Yıkılan imparatorlukların ve dağılan ülkelerin sınırlarını görmek, tarihin akışını anlayabilmemize yardımcı oluyor.

thispersondoesnotexist.com:

Şu an önerecek olduğumuz web sitesinin doğruluğundan emin değiliz. Aslında siz okuyucularımız da dahil olmak üzere hiç kimse hiçbir zaman bu sitenin doğruluğunu kesin olarak bilemeyecek. Bunun sebebi thispersondoesnotexist.com‘un iddiasına göre sayfayı her yenilediğinizde karşınıza şu anda dünyada var olmayan insan yüzlerinin çıkıyor oluşu. Sitenin kurucusu Philip Wang’in yaptığı bilimsel açıklamaya göre bütün bunlar yapay zeka sayesinde oluyor. Tamamı gerçek görüntülerden oluşan büyük bir veri kümesini kullanan algoritma, sonsuz sahte insan portleriyle bizi baş başa bırakıyor.

yaratıcı internet siteleri

Radiooooo:

Size ülkelerin sınır değişimlerini gösteren bir site önermiştik. Peki, ülkelere göre seneler içerisinde değişen müzik zevklerini de görmek istemez miydiniz? Radiooooo.com sitesi 1900 yılından günümüze kadar olan, insanların o yıllarda en çok dinlediği şarkıları gösteriyor. Bir ülkenin kültürüne hakim olabilmek için bilmemiz gereken şeylerden birisi de o ülkenin dinlediği müzik türleri. Yıllara göre değişen müzik listeleri aynı zamanda o ülkenin değişimini de gözler önüne seriyor. Size bir zaman makinesi deneyimi yaşatacak olan bu web sitede gezinmeyi unutmayın!

Animated Knots:

Evde kaldığımız bu günlerde kendinize yapacak bir şeyler mi arıyorsunuz? Biraz da denizciliğe ilginiz varsa animatedknots.com size göre. Denizcilikte önemli bir yere sahip olan düğüm atma tekniklerini adım adım gösteren bu site zor günlerinizde size yardımcı olmasının yanı sıra ıssız bir adaya düştüğünüzde de hayatta kalmanızı kolaylaştıracaktır.

The Deep Sea:

Şu anda dünyada bilinen dalış rekoru 110 metre. Peki, 110 metrede bu dalgıcı kimler karşıladı bilmek ister misiniz? The Deep Sea 10.924 metreye kadar olan derinlikte;  katmanlara göre hangi canlıların ne kadar derinlikte yaşayabildiğini gösteriyor. Sitede gezinirken daha önce hiç tanışmadığınız deniz canlılarını görürken aynı zamanda batan gemiler, denizaltılar hakkında da küçük bilgiler edinebilme şansına sahipsiniz. Bizim de onayımızı alan bu siteye göz atmayı unutmayın!

yaratıcı internet siteleri

Internet Live Stats: 

Sıradaki siteyi tanıtmadan önce sizden bir tahminde bulunmanızı isteyeceğiz. Sizce sizinle birlikte şu an dünyada kaç kişi bu interneti kullanıyordur? Ya da diğer sosyal platformları düşünelim; bugün kaç YouTube videosu izlenmiştir, kaç tweet atılmıştır? Bütün bunları yapabilmek için bugün dünyada kaç telefon, bilgisayar satılmıştır? Pandemi ile birlikte gittikçe dijitalleştiğimiz bu günlerde internetlivestats.com websitesinin verileri sizi oldukça şaşırtabilir.

ocearch.org:

Geçtiğimiz yıl tanıştığımız pandemiyle önemini daha da iyi anladığımız doğal dengenin en büyük unsurlarından biri de denizler. Peki, doğal yaşamı denizler olan canlıları, onların yer değiştirişini takip etmek ister miydiniz? ocearch.org tam olarak da bunu yapıyor. Köpek balıkları, timsahlar, foklar ve kaplumbağaların bulunduğu sitede; deniz canlılarının son hareket saatini, yaşını, kilosunu ve uzunluğu görmeniz de mümkün.

yaratıcı internet siteleri

Every School at Once:

Sıradaki önerimizin okuyucularımızın büyük çoğunluğunu oluşturan üniversite öğrencilerinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. everynoise.com‘da dünyanın her yerindeki üniversite öğrencilerinin Spotify verilerine göre en çok dinledikleri müziklere ulaşabiliyorsunuz. Bizim favori listemiz tabii ki “The Sound of Yıldız Teknik Üniversitesi“. İçinden kolayca çıkamayacağınızı düşündüğümüz bu site, şimdiden bizim de favorilerimiz arasına girmeyi başardı.

İlginizi Çekebilir: Nisan Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda

Bilim / Teknoloji
Yıldızlar Hakkında Her Şey
Bilim / Teknoloji
Z Kuşağının Vazgeçilmezi: Video Oyunları
Bilim / Teknoloji
Clubhouse: İnternetin Yeni Trendi
Henüz bir yorum yok.