Sinema/TV

Gain: Dijital Dünyanın Yeni Platformu


Sizlere, 2020’nin hayatımıza kattığı son dijital platform olan ve hızlıca yükselişe geçeceğini düşündüğüm Gain’den bahsetmek istiyorum. Filli Boya’nın eski yöneticisi Gözde Akpınar’ın, “gönlümde yatan iş” olarak nitelendirdiği Gain, 2019 yılında başlayan çalışmalar sayesinde 30 Aralık 2020’de yayın hayatına başlamıştır.

Gain; adı, sunmuş olduğu değer önerileri ve içerikleriyle diğer dijital platformlardan farklı bir yere konumlanacağını belli etmiş durumda. Platformun ismine bakıp “Ne demek acaba? İngilizce anlamıyla mı kullanmışlar?” diye hiç düşündünüz mü? Açıkçası benim ilk düşündüğüm şey bu olmuştu. Fakat bu sorunun cevabının “Güzel Ahlak İyi Niyet” olmasını beklemiyordum. Gain’de beni etkileyen bir diğer konu da logoları oldu. Logolarını İngiliz Sanatçı Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız” eserinden ilham alarak yaptıklarını görüyoruz. Sizlerin de hatırlayacağı gibi bu eser, kısa bir süre önce 1 milyon sterlinden fazla bir miktara satılmasının hemen ardından kendini parçalara ayırmasıyla adından sıkça söz ettirmişti.

Gain

Gain, Türkiye’de bir ilke de imza attı. İçeriklerin çoğunun boyutu 9:16, süreleri ise 10-15 dakikadan kısa olacak şekilde hazırlanmış. Fakat Gain, izleyenleri hızlı ve mobil tüketime yöneltirken yapımların içeriğini basitleştirip kalitesizleştirmemiş. Tam tersine süre kısaldıkça içeriğin değeri artmış diyebiliriz. Platform, bizlere güzel bir içerik skalası da sunuyor. Alanında başarılı isimlerin programlarından güncel konuların işlendiği yapımlara, orijinal yapım dizilere ve çok daha fazlasına bünyesinde yer veriyor. Peki, Gain’de kimler var? Ahmet Mümtaz Taylan, Berk Keklik, Can Bonomo, Engin Günaydın, Devin Özgür Çınar, Gaye Su Akyol, İlber Ortaylı, Mirgün Cabas, Özcan Deniz, Serkan Keskin, Vedat Milor, Dolunay Soysert, MFÖ, Harun Tekin, Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan, Muhammet Uzuner gibi adından sıkça söz ettiren deneyimli kişilerin yanında; dijital çağın kaliteli içerik üreticilerine de yer veriyor. Kısacası Gain, gelişigüzel dijital içeriklerden sıkılan insanların hayatına, güncel ve farklı bir bakış açısı sağlamak için yola çıkmış gibi gözüküyor. Platforma ve içeriklere ise buradan göz atabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler!

İlginizi Çekebilir: 2020’nin Enleri: “Ne Yaşadık Biz?”

Sinema/TV
Sinema Tarihine İz Bırakmış 10 Film Müziği
Sinema/TV
Zindan Adası Film İncelemesi
Sinema/TV
Online Sinema ve Dizi Piyasası
 • Hep gördüğüm ama hiç bakmadığım, yalnızca ”neymiş bu” dediğim bir şeydi. Okudum ve çok net anladım. Kalemine sağlık.


 • Gain’i yükledim izlemeye başladım 🙂


 • Anlaşılır ve sıkıcı olmayan bir yazı, gain kullanmıyorum ama merak içinde bıraktı beni yazar. Gain de çok sevdiğim isimlerin de bulunması etkiledi beni uygulamayı edinicem en kısa sürede. Eline sağlık Deren bilgilendirme ve tavsiyeler için teşekkürler.


 • çok güzel olmuş elinize sağlık


 • Gain dediğiniz gibi diğer dijital plartformlardan farklı bir yermiş.


 • Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş


 • Gain hakkında bir fikrim yoktu bilgilendirici bir yazı yazarın eline koluna sağlık


 • Kafamda soru işareti bırakmayan bir anlatım, açık ve net bir yazı. Emeğinize sağlık.


 • Gain’i bu yazıyı okuduktan sonra hemen telefonuma indirdim ve çokta memnun kaldımm


 • SuSu

  Author Yanıtla

  Cidden açıklayıcı bir yazı olmuş. Yazarın sayesinde indirme fırsatım oldu gaini. Ellerine sağlık.


 • Çok harika bir platform