Genel

#ListeledİK Evde Verimli Çalışmak İçin Öneriler


Beklenen final haftası geldi! Çoğumuz stresli ve endişeli bir ruh hâlindeyiz. Biriken konular, sunumlar, jüriler derken özellikle “son dakikacılar” kalan zamanı en verimli şekilde değerlendirmek ve herkes gibi güz dönemini ders bırakmadan kapatmak istiyor. Peki, evde verimli çalışmak için nereden başlamalı ve neler yapmalıyız?

Çalışma Ortamınızı Temiz ve Düzenli Tutun:

Çoğu zaman çalışma ortamınız kafanızın içi gibidir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamın düzenli olması odaklanmanızı da arttıracaktır.

Ev Kıyafetlerinizle Çalışmayın:

Ev kıyafetleri rahattır. Size televizyon izlemeyi, uzanmayı belki uyumayı bile çağrıştırabilirler. Çalışırken mutlaka ev kıyafetlerinizi değiştirmeye çalışın.

Bir Bildiriminiz Var:

Telefon en önemli dikkat dağıtma aracıdır. Sürekli “Bildirim mi gelmiş?” diye bakmak, yaptığınız işe de kendinizi verememenize neden olabilir. Telefonunuzun bildirimlerini kapatmanız veya sessize almanız, verimli çalışmak için işinize oldukça yarayacaktır.

Planlamak Her Şeydir:

Yapmanız gereken birçok şey varsa ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız kendinizi YouTube veya Netflix’te bir şeyler izlerken bulmanız olasıdır. Gününüzü bir gün önceden planlamak ve planları önceliklerinize göre şekillendirmek sizi hem motive eder hem de süreci en verimli şekilde değerlendirmenize yardımcı olur.

Verimli Olduğunuz Saatler:

“Erken mi kalkmalı, gece geç saatlere kadar mı çalışmalı?” Bunun tek bir doğru cevabı yoktur. Herkesin verimli zamanı kendinedir. Kimimiz işlerini güne başlamadan bitirmek ister, kimimiz daha verimli çalışmak için evdeki herkesin uyumasını bekler. Sizin yapmanız gerekense kendi verimli zamanınızı keşfetmektir.

Mola Vermeyi İhmal Etmeyin:

Her zorlu sürecin bir de ödülü olmalıdır. Çalışırken ödülümüz ise küçük molalardır. Bir kahve, çay veya küçük bir atıştırmalık ile biraz kafa dağıtmak hepimize iyi gelmez mi? Kendinizi yıpratacak veya baş ağrısı yaratacak kadar çok çalışmak yerine mola vererek çalışmayı denemenizi tavsiye ederim. Çalışma saatleri ve molalarınızı belirlemek için farklı bir yöntem arıyorsanız Pomodoro tekniğini deneyebilir, bu dönemde size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz; Barış Özcan’ın evden öğrenme ve çalışmayı kolaylaştıran uygulamaları anlattığı videoya ise buradan ulaşabilirsiniz. Hepimize başarılar!

İlginizi Çekebilir: İş Dünyasında Fark Yaratacağınız Değerler Sistemi: Kişisel Markalaşma

Genel
Küresel Isınma: Susuz ve Siyah Yarınlar
Genel
Kraliçe II. Elizabeth: Kraliyet Çınarı’nın Yaşamı
Genel
Çekim Yasası ile Düşle İnan Yaşa!
  • Verimli çalışabilmenin bu kadar imkansızlaştığı şu günlerde okumak iyi geldi umarım uygularım 🤯


  • Final dönemi gelmisken cok faydalı bir yazı olduu


  • Emeğine sağlık. 😊