Genel

Wikipedia Tarafsızlığını Yitirdi Mi?


Vikipedi, Wikipedia projesinin 2003’te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Aslında geçmişte, anne babamızın kütüphanelerde inceledikleri ansiklopedilerin gelişmiş hali desek yalan olmaz.  İçeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedi olduğunu söylüyor Wikipedia, kendi sitesi için.

wikipedia

Bizim konumuz da tam olarak buradan çıkıyor işte. İnternete bağlı olan herkesin değişiklik yapabileceği bir platform olduğunu düşününce ansiklopedi özelliğini kaybediyor Wikipedia. Ansiklopedinin özelliği nesnel ve bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler içermesidir çünkü. O yüzden de tarafsızlığını kaybetmemesi oldukça imkânsız gözüküyor. Sadece biz de böyle düşünmüyoruz maalesef. Wikipedia kurucularından Larry Sanger de yakın zamanda verdiği bir röportajda sitedeki bilgilerin, zenginlerin ve devletlerin manipülasyonlarına uğradığını söylüyor. Öte yandan sadece durumun bu olmadığını da söylüyor Sanger. Ayrıca şirketlere çalışan özel yazarların bulunduğunu ve bu yazarların, şirketlerden aldıkları bilgileri metin olarak Wikipedia’ya geçirerek toplumu manipüle ediyorlar. Karmaşık bir oyun olmasına rağmen oyunun açığını bulanlar maalesef ki var.

“Peki şimdi nereden çıktı bu konu?” derseniz eğer. Amerika’nın başkanı Joe Biden’ın sayfasının sadece Cumhuriyetçi gözüyle bakılarak yazıldığı iddia edilmişti ve Wikipedia hakkında teoriler atılmıştı. Biz de bunun üstüne giderek gerçekten de böyle olup olmadığını araştırdık. Araştırırken de Larry Sanger’ın da bu konudan rahatsız olduğunu öğrendik. Larry Sanger’e ise bu durumun Wikipedia tarafından düzeltilip düzeltilemeyeceği sorulunca Larry Sanger, bu konudan oldukça rahatsız olduğunu dile getirse de bir şeyi değiştirseler bile tekrar değişebileceğini ifade ediyor. Yanlış bilgilerden bazıları ise şunlar:

David Beckham Çinlidir.

Eflatun (Platon) Hawaiiliydi.

Bill Gates aslında bir şeytandır.

Robbie Williams hamster yemeye bayılır.

George W Bush en kötü başkandı. (Kişiden kişiye değişir ama tarafsız bir sitede olmaması gerekir.)

Miley Cyrus araba kazasında öldü.

wikipedia

Bu tarz yanlış bilgiler aslında en çok gündem olan ve bilinen yalanlar. Peki ya yalan olduğu ortaya çıkmayan veyahut yalan olsa bile artık bize empoze olmuş olan bilgiler varsa ve doğru bildiğimiz çoğu şey yalansa… Geçmiş yıllarda öğrencilerin ödev kaynağı ve oldukça güvenilir bir sitenin bu duruma gelmesi ise akıllara şu soruyu getiriyor. Wikipedia tarafsızlığını yitirdi mi? Gerçekten doğru mu bildiklerimiz? Hoşça kal Wikipedia ve tarafsızlığı…

İlginizi Çekebilir: Avatar Serileri: Yaratıcı Dünyaya Bakış

Genel
Moda Akımları Sürdürülebilirliğin Katili mi?
Genel
Çekim Yasası ile Düşle İnan Yaşa!
Genel
Michelin Yıldızı: Türkiye’nin Seçkin Restoranları
Henüz bir yorum yok.