Genel

Kahve Tadımının Püf Noktaları


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! Sizlere bu yazıda kahve tadımının püf noktaları nelerdir bunu anlatacağım.

İlk olarak gelin kahve tadımı neymiş bir bakalım.

Günden güne kahve tüketicilerin artmasıyla birlikte kahve yapımına, çeşitlerine ve içeriğine daha çok dikkat eder olduk. Aslında kahve tadımı, biz tüketicilere en iyi kahveyi sunmak için yapılmış bir yöntemdir. Profesyonel kahve tadımı yani ‘cupping‘ ile kahvenin kalitesini test ederek puanlandırmasını yapar fiyatlandırarak tüketicilere sunarız.

Kahve tadımında bir diğer ismi ile ‘cupping’de en iyi sonuçlara ulaşmak için kahve aromasını etkileyecek filtre, metal kaşık gibi şeyler kullanılmayarak sadece su ve kahve ile mükemmel bir titizlikle çalışılır. Yani yalnızca su ve kahvenin karıştırılıp bekletilmesi tadım için yeterli olacaktır.

Şimdi dilerseniz kahve tadımını daha detaylı inceleyelim.

Kahve tadımının en iyi ve doğru şekilde yapabilmemiz için bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Bunlardan kısaca bahsetmem gerekirse:

-Tadımdan önce ağır ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıyız

-Tadımdan önce tütün ürünlerini kullanmaktan kaçınmalıyız

-Tadımı kokuların yoğun olduğu bir ortamda yapmamalıyız

Bu maddelere dikkat ettikten sonra tadım sırasına geçebiliriz.

Kahve yetiştiği bölgede başka yetişen meyvelerden etkilenir. Bazı kahve ambalajlarında meyve isimlerini görebilirsiniz. Bunlar aynı yerde yetiştikleri için aromasını aldığı meyvelerdir.

Kahve asiditesi diye bir şey vardır ve bu kavram kahvenin yetiştiği yükseklikle yakından ilgilidir. Kahve ne kadar yüksekte yetişirse o kadar geç olgunlaşır. Bu da kahvenin aromasını daha net ve güzel almamıza yardımcı olur.

Kahve tadımında kahveyi içtikten sonra aroması uzun süre kalıyorsa o kahve iyi ve kaliteli bir kahvedir.

Kahve tadımı yapılacak kahvenin, demlendikten 15 dakika içerisinde tadımı yapılmadır çünkü 15 dakikadan sonra aroması azalacak ve tadımı en doğru şekilde yapamıyor olacağız.

Kahve tadımında koku da çok önemlidir. Bu yüzden içilmeden önce iyice koklamak o kahvenin kalitesini anlamamız için bize yardımcı olacaktır.

Her kahveyi ayrı bardaklara koyduktan sonra üzerlerine 180 ml su eklenip 4 dakika beklemek en doğrusu olacaktır.

Demlendikten sonra kaşıkla üzerindeki tortu alınıp tadıma başlanmalı ve kahveyi tükürüp diğer tadıma geçmeden su içmeliyiz.

Sizler de kahvesiz yapamıyor ve kendi damak zevkinize uyan kahveyi en iyi şekilde bulmak istiyorsanız anlattığım gibi bir kahve tadımı gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden deneyeceklere kolay gelsin.

İlginizi çekebilir: Yatırımcı mısın? Borsacı mı?

 

Genel
Sokak Lezzetleri: Midesi Kazınanların Uğrak Adresi
Genel
Save Ralph: Her Gün Acı Çeken Sayısız Hayvanın Temsili
Genel
Aura: Enerji Alanının Üzerimizde Bıraktığı Etkiler
Henüz bir yorum yok.