Başarı Hikâyesi

Uzaya Giden İlk Kadın: Valentina Tereşkova


Sevgili KalemlİK okurları, bu yazımızda uzaya çıkan ilk kadın unvanına sahip olan Sovyet kozmonotu ve siyasetçisi Valentina Tereşkova’yı ele alıyor olacağız. Sizlere Valentina’nın biraz hayatından ve biraz da Sovyet uzay programındaki görevinden bahsedeceğim.

Tereşkova Sovyetler Birliği’nde Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyetine bağlı olan ve küçük bir köy olan Bolşoye’de doğdu. Okulunu bitirince bir süre lastik fabrikasında çalıştı ve daha sonrasında mühendislik tahsili aldı. Bu sıralarda kendine yeni bir hobi edindi. Paraşütle atlamayı çok seviyordu. Paraşütle atlama sayesinde yıldızlara daha yakın olabiliyordu. Kendi kaderini etkileyecek bir hobiydi aslında bu.

Uzay yarışının başladığı yıllarda Sovyetler ellerinden geldiğince çok ilke imza atmaya çalışıyorlardı. Yıl 1961 olduğunda uzaya çıkan ilk insan olma şerefine ulaştı Gagarin. Aynı zamanda Gagarin, Valentina’nın da uzay merakıyla beraber en büyük rol modeli oldu. Uzaya bir kadın gönderme fikri erkek kadın eşitliğine dikkat çekmek isteyen Sovyetler için çok iyi bir pazarlama çalışması olabilirdi. Bu sayede yeni bir teknolojik gelişmeye gerek olmadan dünya çağında prestij kazanacaklardı.

Valentina kozmonot olmak için çok iyi bir zamanda başvuru yaptı. Onun başvuru yapma zamanıyla Sovyetler’in uzaya göndermek için kadın seçme süreci denk geldi. 400 istekli kadın aday arasında bulunan Valentina, paraşüt hobisi sayesinde diğer pek çok adaydan daha avantajlıydı ve onların bir adım önündeydi. Çünkü görevde kullanılacak olan Vostok uzay aracı için önemli olan şey paraşütle atlama yeteneğiydi. Uzaya gitme adaylarının eğitimlerine 1962 yılının başında başladılar. Valentina, verilen eğitimlerde elinden gelenin çok daha fazlasını yaptı ve başarıyla tamamladı.

Uzaya gitme görevlerine 1963 yılı Haziran ayında Vostok 6 adındaki kapsül ile Baikonur’dan başladılar. “Martı” anlamına gelen “Chaika” kod adını seçen Valentina’nın “Selamlar, ben Chaika!” seslenişi radyodan duyuruldu. Böylece tarihe bir kadının daha adı yazılmış oldu: “Valentina Tereşkova”.

Bugünden tam 60 yıl öncesinde, birçoğumuzun atmosferi aşıp sonsuz evreni deneyimleme hayalini bir kadın gerçekleştirdi. Uzaya giden, dünyaya uzaydan bakan ilk kadın: Valentina Tereşkova!

Tarihe adını altın harflerle yazan Tereşkova, bazılarımızın imkansız bulduğu hayali bundan 60 yıl öncesinde gerçekleştirdi. Aramızda uzay meraklıları ve uzaya gitmek isteyenler var ise hayallerinizden vazgeçmeyin. O doğrultuda çalışın. Bir gün neden olmasın?

 

İlginizi çekebilir: 10 Kasım: Ata’ya Veda

Başarı Hikâyesi
Atatürk’ü Betimleyen Adam: Pietro Canonica
Başarı Hikâyesi
Walt Disney: Bir Başlangıç Hikâyesi
Başarı Hikâyesi
Elvis Presley’nin Hayat Hikayesi 
Henüz bir yorum yok.