Genel

Lucid Dreaming: Rüyada Olduğunu Fark Etmek


Sonsuza kadar o anın içinde kalmayı dilediğiniz rüyalarda keşke gerçek olsa diye düşündüğünüz anlar oldu mu? Eğer olduysa rüya anında rüya gördüğünüzün farkına varmış ve “lucid dreaming” deneyimlemişsiniz demektir, hem de haberiniz bile yokken.

İnsanlar en az ayda bir kez rüyalarını kontrol ediyorlar ve çoğu bunun farkında bile değil. Sizin de “Ben hiç rüya görmüyorum ki.” dediğinizi duyar gibiyim. Aslında beynimiz gece boyunca belirli bir uyku döngüsü ile hepimize bir şeyler anlatmaya çalışır. Kimimiz unutmayı kimimiz geleceğin provası olarak yorumlamayı, kimimiz de “Ne saçma rüyaydı yahu!” deyip geçmeyi tercih eder. Lucid rüyalar da uyanıklık anına en yakın zamanda gördüğümüz olay dizisinden oluşur ve kontrol bizim elimizdedir. Hatta çok eskiden lucid rüyaların uykunun değil de gerçekliğin bir parçası olabileceğine inanılmıştır.

 ‘’ Rüyamda bir kelebek olduğumu mu gördüm yoksa şu an insan olduğunu sanan bir kelebek miyim?

Chuang Tzu

Rüyayı kontrol etmek kulağa her ne kadar zor ve imkansız gibi gelse de yöntemi çok pratik ve zihnimizi yenileyen farklı bir iyileştirme çabası. Bazı müzisyenler ve mucitler rüyalarında beste yapmış, ortaya icat çıkarmış. Hatta kimyasal elementlerin sınıflandırıldığı periyodik tablo bile Dmitri Mendeleyev’in rüyasında oluşmuş. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre çocuklar, gençler ve çocuk ruhlu bireylerin de lucid rüya görme oranı daha yüksek. Tabii bu sizin lucid rüya görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Gelin hep birlikte rüyamızı nasıl kontrol edeceğimizi öğrenelim. En basit ve belki de en istikrarlı olmanız gereken yöntem: düş defteri.

lucid dreaming

Her sabah uyandığınızda gördüğünüz rüyaları not etmeye başlarsanız, zamanla zihniniz belli temaları hafızaya kaydeder. Uyku esnasında bu temaları tanır ve rüyada olduğunuzu anlarsınız. Diğer bir yöntem: obje. Gerçek dünyadan aklınızda yer edinebilecek spesifik bir nesne belirleyebilirsiniz, kahve fincanı gibi. Gün içerisinde fincana bakıp kendinize “Rüyamda bu cezveyi görürsem rüyada olduğumu anlayacağım.” demeniz yeterli. Benim gözümde en meşakkatli olan diğer yöntem ise uyku molası. 5-6 saatlik bir uykunun ardından 15-20 dakika etrafta dolaşıp uyku yerinizi değiştirmelisiniz. Uykuya dalmadan önce uykunuzda ziyaret etmek istediğiniz yeri fısıldamalısınız kendinize. “Rüyamda dışarıya çıkacağım. Her şey kontrolüm altında, orada olacağım ve her şey güzel olacak.” gibi.

Bu egzersizlerle “lucid dreaming” alışkanlık haline getirebilir ve zihninizi yenileyebilirsiniz. Kim bilir belki bir gün bu yazı sanatçı ruhunuzu ortaya çıkarır!

İlginizi Çekebilir: Yıldızlar Hakkında Her Şey

Genel
Galata Kulesi: İstanbul’un Büyüleyici Gözdesi
Genel
Arthur Schopenhauer ve Mutluluk
Genel
Bad Bear: Modanın Asil Temsilcisi
Henüz bir yorum yok.