Genel

Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirebiliriz?


Herkesin sosyal medyada hayatını paylaşan insanları görüp “Ben de böyle fit, düzenli, çalışkan, becerikli… olabilirdim” gibi düşünceleri aklından geçirdiği bir dönemde sevmediğimiz alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz veya yeni alışkanlıklar nasıl edinebiliriz konularında birkaç tavsiye vermeye geldim. Hemen hemen herkesin değiştirmek istediği bazı alışkanlıkları muhakkak vardır. Öncelikle hiçbir alışkanlığımızın değiştirilemez olmadığını bilmemiz gerekiyor. Aslında alışkanlıkları değiştirmek için birçok yöntem var ama gerçek değişim kişide başlıyor. Değişim tamamen kişinin düşüncesinde başlar. Çünkü alışkanlıklarımızın arka planında farklı kişisel arzular, bilişsel süreçler, duygular, nedenler vardır. Alışkanlıklarımız inatçı olabilir ve uzun süre üzerinde çalışmayı gerektirebilir ama az önce de belirttiğim gibi asla değiştirilemez değildir.

Alışkanlıklarımızı değiştirme yolundaki ilk adım rutinlerimizi tanımak olmalıdır. Her alışkanlık bir rutinde ilerler. Bu rutinlerin yerine alışkanlığın sebebini bulup konuyla ilgili yeni aktivite veya davranışları koymanın yollarını arayabilirsiniz. Örneğin telefonunuzdaki bir oyunu oynamadan duramıyorsunuz. Peki bu alışkanlığı tetikleyen nedir? Sıkılmak veya sıkılmanın anımsattığı yalnızlık hissinden kurtulmak. Birileriyle konuşma ihtiyacı hissetmek. Peki ödül ne? Kendinizi yalnız hissetmediğiniz bir aktivite ile oyalamanız ve sıkılmanızı unutmanız.

 

Ödül demiş iken, alışkanlıklarımızın altında yatan sebebi bulduktan sonra kendimizi ödüllendirmek de bu alışkanlığı değiştirmeye yardımcı olacaktır. Ödüller, biz farkında olmasak da arzuyu doğurur. Arzularınızı daha iyi anlamak için farklı ödüllendirme yolları deneyebilirsiniz. Örneğin; yine o oyunu oynayarak saatler harcamak yerine bir arkadaşınızı arayın. Başka bir gün bir film açın. Böylece rutininizi hangi arzunun doğurduğunu ve bu arzuyu hangi ödülün değiştirdiğini anlamaya çalışın. Arzu ve ödüller arasında bir denge kurmak adına plan yapabilirsiniz. Tabii öncesinde rutininizi tekrarlamak istediğinizi gösteren işaretleri fark etmelisiniz. İşareti gördükten sonra ödülü almak için rutini yerine getirmede artık seçim sahibi siz oluyorsunuz.

Oyun oynama arzunuzun ortaya çıktığını fark ettiğinizde, işaretleri aldığınızda plan yaparak asıl arzunuzu doyuracak başka olumlu bir davranış deneyin. Bazı günler yine eski rutininize dönebilirsiniz, bu noktada vazgeçmeyip tekrar tekrar denemelisiniz ama alışkanlığınızın değiştiği günler çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Bu adımları değiştirmek istediğiniz tüm davranışlarınız için deneyebilirsiniz. Elbette bazılarını değiştirmek, diğerlerinden daha zor olacaktır ama en azından artık bir haritaya sahipsiniz.

İlginizi çekebilir: Sessiz Lüks

Genel
Rutin Döngüsü: Ritmi Değiştirmek
Genel
Müzisyen ve Oyuncu Emre Aslan Röportajı
Genel
Konfor Alanı: Sınırların Dışına Çıkmak
Henüz bir yorum yok.