Genel

Yapay Zekânın Bilinmeyen Kullanımı


Selamlar sevgili KalemlİK okurları. Bu yazımızda sizlerle yapay zekâ ve yapay zekânın bilinmeyen kullanımları üzerinde duracağız. Öncelikle kendimize birkaç soru sormalıyız; Yapay zekâyı ne kadar biliyoruz? Yapay zekâyı ne kadar kullanıyoruz? Yapay zekâya, kısaca özetlemek istersek yapay zekâ için: makinelerin akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirebilme yeteneğidir diyebiliriz. Yapay zekâ gerçekten üst düzey bir teknoloji ürünüdür. İnsan zekâsını mümkün olduğunca taklit etmeye çalışır. Gün geçtikte, teknoloji ilerledikçe yapay zekâ daha da gelişir ve insan zekâsına yaklaşma yolunda ilerler. Yapay zekâ sayesinde bilgisayarların, robotların ve makineler insan gibi düşünüp davranır, davranmaya çalışır.


Yapay zekâyı pek çok yerde kullandığımızı söyleyebilirim. Günlük yaşantımızda bazen farkında olarak bazen ise farkında olmadan yapay zekâyı kullanıyoruz. Zaten genellikle bir şeyler yaparken bunda yapay zekâ var mı diye düşünmeyiz. Çok popüler bilinen birkaç kullanım yerine örnek vermek istiyorum.  Gün geçtikçe ülkemizde de yaygınlaşan otonom araçlarda yoğun bir yapay zekâ kullanımı mevcut. Araçların kendi başlarına gidebiliyor olmaları; yolu, etrafındaki araçları iyi bir şekilde takip ve analiz edebiliyor olmaları ve de buna göre hızlarını vs ayarlıyor olmaları gerçekten yapay zekâya yakından şahit olmamıza imkan sağlıyor. Sohbet robotlarının da aslında gündelik yaşantımızda kullandığımız ve iyi bildiğimiz bir yapay zekâ ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Telefona konuşarak bir şeyler yaptırdığımız, canımız sıkılınca sohbet ettiğimiz avatarlar vs. buna örnek olabilir. Aynı zamanda son bir yılda oldukla popülerleşen Chat GPT’de gerçekten güzel bir yapay zekâ ürünü. Ne sorarsak soralım cevabını aldığımız, zaman zaman ödevlerimizi ve işlerimizi yaptırdığımız bir yer aslında.

Alışveriş siteleri, dizi ve film izleme siteleri gibi yerlerde sitenin/uygulamanın bize bir film veya ürün önermesi de yapay zekâ sayesinde oluyor aslında. Bunlar genel olarak yapay zekâyı kullandığımız ve bildiğimiz örnekler.
Şimdi ise yapay zekânın kullanımının olduğu ve bizim az kullandığımız pek bilmediğimiz örneklere gelelim. İlk olarak son zamanlarda sosyal medyadan gördüğümüz ve popülerliği giderek artan bir yapay zekâdan bahsetmek istiyorum. Bizim bir dilde konuştuğumuz videoyu yine bizim sesimizle olacak şekilde farklı dillere çeviriyor. Yani videomuz biz farklı dillerde konuşup çekmişiz gibi oluyor. Gerçekten bu sayede insanların bir iş yaparken dış dünyaya farklı ülkelere açılması daha da kolay olacak. Sağlık analizi ve hasta tedavisini de örnek olarak verebiliriz. Henüz bir şeyimiz yokken ilerde yaşlanınca olabilecek hastalıkların tespitinde de yapay zekânın önemi büyük.
Günlük yaşantımızda da pek çok kez karşımıza çıkan yapay zekânın hayatımızdaki yeri büyük. Teknolojinin gelişmesi ile yeri daha da büyüyor.
Yapay zekâyı kullanın, faydalanın sevgili kalemlik okurları. Yapay zekâ ile kalın!

İlginizi çekebilir: Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirebiliriz?

 

Genel
Aile Dizimi Terapisi
Genel
Elon Musk ve Dünyası
Genel
Hayalet Mutfak: Yeni Bir Gastronomi Trendi
Henüz bir yorum yok.