Genel

Sessiz Lüks


Lüks deyince çoğumuzun aklına gelen şeyler bellidir: şatafatlı yatlar, gösterişli yalılar, akıl almaz mobilyalar…

Gösterişle bağdaştırdığımız lüks tam aksine minimalist olabilir mi? Ya da göz alıcılıktan uzak olabilir mi? Bazen bazı kavramlar bildiğimiz anlamın dışına çıkarak beklemediğimiz bir kavrama dönüşebiliyor. “Lüks” ise bunlardan biri. Çoğunlukla gösterişle bağdaştırdığımız lüksün göz alıcı tasarımlardan rafine edilmiş minimalist tasarımlarla sessizleşmesine sessiz lüks diyoruz.

SESSİZ LÜKS TAM OLARAK NEDİR?

Sessiz lüks, minimalist düşünülmüş tasarımların ve düşük olmayan kaliteli malzemelerin damıtılmasıdır. Bunun neticesinde sessiz lükste şaşalı detaylardan ziyade üzerinde kafa yorulmuş detaylar hakimdir. İnsanların ilgisini çekmekten daha çok iç huzur temele alınır ve burada da minimalizm ile ortak bir görüş olan azın daha fazla olması fikri yer almaktadır. İç huzurla azami derecede kaliteyi temel alan sessiz lükste bir diğer amaç da doğanın sürdürülebilirliğini korumak, tüketim bilincini oluşturmaktır.

 

SESSİZ LÜKSÜN HANGİ FELSEFEDEN DOĞAR?

Tüketimin çok hızlı bir dönemde yani 20. Yüzyılın sonlarında minimalizmin etkisiyle doğan sessiz lüks, temel felsefi görüş olarak komplikeliği yani karmaşıklığı reddederek sadeliği yansıtmak. Bu yaklaşımsa az olan ile tatmin olabileceğimizi ve lüksün maddiyatla değil de içsel huzurla olabileceğini vurgular.

SESSİZ LÜKS İÇİN NE YAPMALIYIZ?

  • Sessiz lükste dikkat etmemiz gereken ilk hususlardan birisi konfordur. Konfor, sessiz lüksün vazgeçilmezidir. Çünkü sessiz lüksün felsefesinde yer alan iç huzur önce dıştaki huzurumuzu sağlamakla mümkündür. Bu noktada hem şık hem de konforumuzdan ödün vermememiz gerekmektedir.
  • Dikkat etmemiz bir diğer noktaysa renk yelpazemizin çok dar olmasıdır. Bol renkli kıyafetlerden ziyade tek renk olan ve şık duran kıyafetler tercih edilebilir. Bunlardan bazıları siyah, beyaz, gri olabilir. Bunları hem kombinlemek kolay olacaktır hem de bu renkler çok şık duracaktır.
  • Bu hususlara dikkat etmişken bunların yanı sıra modası geçmeyen parçalar giymek de pek tabii çok önemlidir. İnsanların moda trenine takılmadan zamansız parçalar giymek hem bizleri şık gösterecektir hem de sürdürülebilirlik açısından bizler için çok önemli olacaktır.
  • Son olarak da şaşalı desenlerden ziyade hiç desen içermeyen parçalar giymek sessiz lüksün felsefesine daha uygun olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Dijital Ayak İzi

Genel
Muğla #KeşfetmeyeDeğer
Genel
Çocuk Psikolojisi
Genel
Rutin Döngüsü: Ritmi Değiştirmek
Henüz bir yorum yok.