Genel

Astroloji Nedir, Ne Değildir?


Yazının keşfinden önce ne kadar eskiye dayandığı bilinmeyen “Astroloji”nin ilk ortaya çıkışı yazılı tarihte M.Ö. 2500 yılında, gezegenlerin hayatımızı etkileyen tanrılar olduklarına inanılan Mezopotamya’da olmuştur. Gezegenlerin, insanlar üzerinde sebep olduğu etki ve değişimleri incelemek gibi çalışmalar Astroloji olarak adlandırılır.

Gelelim en yaygın kullanılan “Yıldız Haritası”na; doğduğumuz tarih, yer ve saatte gök çizimlerinin o anki konumlarından oluşan bir çizenek diyebiliriz. Astrologların deyimiyle “Natal Harita” olarak da bilinen yıldız haritaları, üç temel öğeden oluşur. Burçlar, evler ve gezegenler. Burçlar; doğum haritamızda Güneş’in üzerinde bulunduğu takım yıldızlarıdır. Koç, Boğa, İkizler… Gezegenlerden bahsedecek olursak; Merkür, Jüpiter, Venüs… Haritalarda en öne çıkan unsurlar ise Güneş ve Ay’dır.

Astroloji

Haritalarda 12 ev bulunur. Şarktan başlanarak saat yönünün tersine doğru sıralanır.

1. Ev: Kişinin kendisini betimler. Kişilik konusunda Güneş burcundan daha etkilidir. (Dış görünüş, ilk izlenim, tavırlar…)

2. Ev: Kişinin maddi konulara yaklaşımı bu ev ile ilgilidir. (Maddiyat, üretkenlik, kişinin sahip olduklarını nasıl değerlendirdiği…)

3. Ev: Kişinin zekâsı ve iletişim kurma kapasitesi bu ev ile ilgilidir. (Konuşma, zihin, yetenek, düşünce yapısı…)

4. Ev: Dibe vurduğumuz zamanlar nasıl toparlayacağımızı, atalarımızı, aile yapımızı gösteren, hafif melankolik bir evdir. (Miras, aile kültürü, atalar…)

5. Ev: Hobilerimiz, keyif aldığımız konular flört tarzımız bu ev ile açıklanır. (Eğlence, aşk, sevgi…)

6. Ev: Karşılaşabileceğimiz ufak sağlık sorunları, en çok hangi detaylara yoğunlaştığımız bu evin konusudur. (Günlük düzen, sağlık, bakım…)

7. Ev: Bu ev, kişinin ikili ilişkilerinin yanı sıra, açık düşmanları ve kişiye zarar veren insanları da simgeler. Bu evde bulunan burcumuz gölge kimliğimizi yansıtır. (Evlilik, düşmanlar, ilişkiler…)

8. Ev: Bu evdeki gezegenler; mental, fiziksel, maddi-manevi her krizin nedenini açıklar. Başa çıkmakta zorlandığımız hastalıklar bu ev ile ilgilidir. (Borç, sırlar, ölüm, terapi…)

9. Ev: Kişinin hayatı nasıl yorumladığı, kendini geliştirmesi bu ev ile ilgilidir. (İnançlar, varoluş, felsefe, bilgi…)

Astroloji

10. Ev: Bulunduğumuz ortamda insanlara karşı yansıttığımız kişiliktir. Hayatımız boyunca ne kadar yükselebileceğimizi açıklar. (Sosyal statü, kariyer, politika…)

11. Ev: Etrafımızda nasıl insanlar ve arkadaşlıklarımızın olacağına dair cevapları bu evde bulabiliriz. Bu ev iyi şans ve iyi niyet evi olarak anılır. Kişinin bu evde bulunan gezegenlerine göre şansı ya boldur ya da kısıtlıdır. (Dostluk, şans, hayaller…)

12. Ev: Gizli düşmanları, arkamızdan kazılan kuyuları gösterir. En karanlık duygu ve düşüncelerimiz bu ev ile ilgilidir. (Bilinçaltı, psikolojik rahatsızlıklar, kompleksler, bağımlılıklar…)

Astrolojide en yaygın olan yıldız haritalarındaki evlerin neyi ifade ettiklerinin ve neleri öngörebileceğimizin kısa ve öz açıklamaları bu şekilde. Siz de doğum tarihi, saati ve yeri gibi verilerinizi biliyorsanız tüm yıldız haritanıza ulaşmanız mümkün.

İlginizi Çekebilir: İlham Veren Instagram Hesapları

Genel
Sonbahar Trendleri: Moda Dünyasında Neler Oluyor?
Genel
Yılbaşında Yapılabilecek Aktiviteler
Genel
Sürdürülebilir Gardırop Nasıl Oluşturulur?
Henüz bir yorum yok.