Mekan

Dünyadaki En Huzurlu Kentler


Herkese merhaba sevgili KalemlİK okurları, pek çok açıdan bunaldığımız bu günlerde; sizlere en azından güzel hayaller kurmak, belki gelecek yaşantınızın tamamı veya huzurlu bir tatil geçirmeniz için önerilerde bulunmak istedik. Şimdi biraz huzur konuşacağız. Her şeyi bi kenara bırakın, kendinize bir kahve yapın ve hayal kurmaya hazırlanın. Hadi gelin bakalım dünyadaki en huzurlu kentlerden nerelermiş:

1) Reykjavik – İzlanda

Tabii ki dünyadaki huzurlu kentler denince hepimizin aklına ilk İzlanda geliyor. Bu yüzden ilk sırada İzlanda’ya yer vermesek olmazdı. İnsanların temel ihtiyaçları düşünüldüğünde eksiksiz bir şekilde karşılayan; tabiri caizse kusursuz olan bu şehirde kadın erkek tamamıyla eşit, sağlık ve güvenlik açısından endişe etmeniz gereken hiçbir şey bulunmamakta. Zaten ülkenin tamamında hayal ettiğiniz gibi bir evde barınma ihtiyacınızı karşılamanız çok kolay. E daha ne olsun!

 

2) Bern – İsviçre

Bir Avrupa ülkesi ile karşınızdayız, hem tarihi dokusu hem eşsiz doğal güzellikleriyle Bern’ün sadece resimlerine bakmak bile içinizi huzurla doldurmak için yeterli. Eski şehir bölgesindeki gotik tarzdaki binalar, sizi adeta zamanın içinde bir yolculuğa çıkarır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Zytglogge Saat Kulesi’nin büyüleyici güzelliği, şehrin benzersiz atmosferini tamamlamaktadır. Sanki bir kartpostalın içindeymişsiniz gibi hissedeceğiniz bu şehrin sokaklarında yürümek kim bilir nasıl bir duygudur. Umarız bir gün yolunuz bu harikalar diyarına düşer ve huzurlu, keyifli vakitler geçirirsiniz.

 

3) Melbourne – Avustralya

Şimdi gelelim refah düzeyi, gelişmişlik seviyesi yüksek; insani hakların müthiş bir şekilde önemsendiği diğer bir şehir olan Melbourne’ye. Avustralya’nın da mutlu insanlar ülkesi namını hepimiz duymuşuzdur zaten. Gelecekte bir gün akşamüstü saat 5 civarı, elinizde yerel bir kahve dükkanından alınmış sıcak esspressonuz ile Melbourne sokaklarında yürümenizi temenni ediyoruz.

Aynı zamanda söylemeden geçmeyelim, şehir 2011 senesinde The Economist dergisinin yayınladığı “Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri” listesine birinci seçilmeyi başarmış.

 

Sizler için en huzurlu şehirlerden üç adet örnek listeledik, umarız sizler için faydalı olmuştur, en azından kısa bir an için bile olsa günlük hayatın koşturmacasından ve stresinden uzaklaşabilmişsinizdir. Bir diğer kalemlik yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

İlginizi çekebilir: Kahve Tadımının Püf Noktaları

Kültür/Sanat
İstanbul’un Gözde Konser Mekânları
Mekan
İstanbul’un Yoğunluğundan Kaçmak için Gidilebilecek Yerler
Mekan
İstanbul’da Gezilmesi Gereken Edebiyat Müzeleri
Henüz bir yorum yok.