Mekan

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Edebiyat Müzeleri


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! İstanbul, zengin kültürü, tarihi dokusu ve edebi mirasıyla dikkat çeken bir şehir olarak, edebiyatseverlere eşsiz deneyimler sunan çeşitli müzeleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu müzeler, sadece geçmişin izlerini değil, aynı zamanda Türk edebiyatının önemli isimlerinin hayatlarına ve eserlerine dokunma fırsatı verir. İstanbul’da bulunan ve ziyaretçilerini hem tarihiyle hem de yapısıyla büyüleyen, kesinlikle gezilmesi gereken beş edebiyat müzesini bir araya getirdik.

Aşiyan Müzesi

Tevfik Fikret’in pek çok değerli eserini edebiyatımıza kazandırdığı yer burası yani evidir. Sanatçının ölümünden otuz yıl sonra ziyaretçiye açılan Aşiyan, aynı zamanda Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi olma özelliği taşır. İçerisinde bir çok usta Servetifunun sanatçısının eserleri ve yaşam hikayesini bulunduran bu müze; manzarası, atmosferi ve edebi zenginliğiyle sizi büyüleyecek.

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi kitabının hayat bulmuş hali olan bu müze, edebiyatseverlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden bir tanesi. Gezerken kendinizi adeta kitabın içinde hissedeceğiniz bu müzede sanatçının hayatı boyunca topladığı, biriktirdiği nesneler sergilenmekte. Romanda yer alan bir çok ayrıntıyı içerisinde bulundurması ise ziyaretçileri kesinlikle çok etkileyecek.

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal’in vefatından sonra müzeye dönüştürülen evi, sanatçının pek çok özel eşyasını ve eserini içerisinde bulunduruyor.  Yazarın en önemli eserlerini yazarken kullandığı daktilosu ve arkadaşları tarafından çekilen fotoğrafları da bu müzede sergilenmekte. Orhan kemal hayranlarının yazar hakkında pek çok bilgi edinebileceği değerli bir müze.

İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi

  • İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi

İstanbul Büyükada’daki Haritadonis Köşkü, uzun süren restorasyonun ardından İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak açıldı. Ferah yapısıyla dikkat çeken kütüphane, Ada’da yaşayan veya eserleri Ada’ya ait yazarların eserlerine odaklanıyor. Toplamda 92 yazarın eserlerini barındıran kütüphane, online çalışma ve dinlenme alanları da sunuyor. Müzede Sait Faik Abasıyanık ve diğer yazarlara ait hatıra eşyaları da sergileniyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi 

Gülhane parkının içerisinde yer alan bu müze kütüphane, saf şiir anlayışının en önemli sanatçılarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın pek çok eserini içinde bulundurur. Aynı zamanda Nazım Hikmet, Orhan Pamuk ve Yahya Kemal gibi sanatçılara ait özel bölümlere sahip olan bu müze sanat söyleşilerinin ve etkinliklerinin aktif olarak düzenlendiği bir yerdir.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Burgaz Ada’sında bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına dair eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları ve eserlerine konu olan hatıraları içeren bir koleksiyonu ziyaretçileriyle buluşturan bir müzedir. İlk olarak 22 Ağustos 1959’da açılan müze, 1964 yılından itibaren hizmet vermektedir. Açıldığı günden bu yana ülkemizin en çok ziyaret edilen müze evlerinden biri olmuştur.

 

İlginizi çekebilir: Dijital Dünyada Girişimcilik

Mekan
Dünyadaki En Huzurlu Kentler
Mekan
Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Mekan
Karaköy: İstanbul’un Kalbinin Attığı Yer
Henüz bir yorum yok.