Mekan

Karaköy: İstanbul’un Kalbinin Attığı Yer


Karaköy; yüzyıllara uzanan tarihi ve içerisinde barındırdığı eşsiz mimari yapılarıyla İstanbul’da yaşayanların vazgeçilmezi, İstanbul’da yaşamayanların ise buraya geldiklerinde uğradıkları ilk yerlerden biri. Karaköy’ün çeşitli yönlerini ele aldığımız bu yazımızı Karaköy’e uğramadan önce mutlaka okuyun! Gelin Karaköy’ün bilinmeyen noktalarına hep beraber göz atalım!

Eminiz birçoğunuz Karaköy’ün kökeninden bihabersinizdir. Bu tarih, yıllar önce semtin adının “Karaköy” olmasına kadar dayanıyor. Bu isim yıllar önce yaşamış olan, daha çok Kırım ve çevresinde bulunmuş olan Yahudi kökenli Karaylardan geliyor. Kozmopolit bir yapıya sahip olan Karaköy’de, özgün tarihi ve mimari yapıların en güzel örneklerine rastlıyoruz. İstanbul’un simgesi haline gelmiş olan Galata Kulesi ve eşsiz tasarımıyla ilgi çeken Kamondo Merdivenleri bu semtin en uğrak yerleri arasında yer alıyor. Bu yapılar kendilerine has efsane ve hikâyeleriyle de adlarından söz ettiriyorlar. Bu hikâyeleri bir de bizden dinleyin.

Galata Kulesi:

Galata Kulesi hakkında günümüze kadar ulaşmış iki efsane vardır. Bu efsanelerden ilki hepimizin hayatında en az bir kere duyduğu “Galata Kulesi’ne kiminle çıkarsan o kişiyle evlenirsin.” inancıdır. Bu efsanenin temeli Roma İmparatorluğu dönemine dayanır ve şu şekildedir: Bir inanca göre Galata Kulesi’ne ilk defa beraber çıkan çiftler mutlaka evlenir fakat taraflardan birisi bile kuleye tek başına çıkmışsa bu mutlak büyü bozulur. Diğer bir efsaneye göre ise Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin birbirlerine âşık olduğu ancak aralarından geçen İstanbul Boğazı’nın bu aşkı olanaksız kıldığı söylenir ve Hezarfen Ahmed Çelebi bu duruma bir son vermek için Galata Kulesi’nden aldığı aşk mektuplarını Kız Kulesi’ne ulaştırır. Kız Kulesi, bu aşkın itirafından sonra hislerinin karşılıklı olduğunu anlar ve daha da güzelleşir. Bunun sonucunda ikisi birlikte tüm İstanbul’un hayran kaldığı bir manzaraya ev sahipliği yaparlar.

Kamondo Merdivenleri:

Karaköy’ün önemli bir simgesi haline gelen, aynı zamanda Aşıklar Merdiveni olarak da bilinen Kamondo Merdivenleri; Voyvoda Caddesi ve Banker Sokağı’nın birleştiği noktada yer alıyor. Kamondo Merdivenleri adını Abraham Soloman Kamondo’dan alıyor. Bize göre diğer adının Aşıklar Merdiveni olması anlamsız kalıyor. Çünkü Abraham Soloman, bu merdivenleri torunlarının okuldan eve daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmaları için yaptırmış. Merdivenlerin zikzak şeklinde tasarlanmasının sebebi ise merdivenin en üst kısmından düşen birinin bir noktada durmasının sağlayarak bu olayı en az hasarla atlatmasını sağlamak. Ki bu da yine torunlarını düşünerek aldığı bir önlem. Abraham Kamondo’nun bu ince düşüncesine hayran kaldığımızı söylemeden geçemeyeceğiz. Bu merdivenleri yerinde ziyaret etmeniz, hikâyeyi zihninizde ölümsüzleştirmenizi sağlayacaktır.

Karaköy’de mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan bahsettik. Şimdi bir de bizim gezip gördüğümüz ve memnun kaldığımız günümüzün kafe ve restoranlarından bahsedelim. Karaköy’ün sıcak ve samimi kafe ortamını deneyimlemek istiyorsanız bu önerilerimize kulak vermelisiniz.

Tahin Karaköy:

Nişantaşı, Karaköy ve Kadıköy-Moda olmak üzere üç tane şubesi bulunuyor. Lübnan mutfağının en lezzetli örneklerini bulunduruyor diyebiliriz. Veganlar çoğunlukla dışarıda kendilerine uygun, hayvansal içerik bulundurmayan yemekleri bulmakta zorluk çekiyorlar fakat Tahin’in menüsü bu zorluğu minimum seviyeye indiriyor. Menülerinin her insanın zevk ve tercihlerine göre şekillenmesi çok hoşumuza gitti. Son olarak burada tadına bakıp beğendiğimiz şeyler: humus, falafel ve mudardara oldu. Uğrayıp denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Rafi Karaköy:

Biraz geç keşfettiğiniz, keşfettikten sonra da gitmekten vazgeçemediğiniz bir mekân düşünün. Rafi; iç ve dış tasarımıyla, güler yüzlü çalışanlarıyla ve samimi ortamıyla Karaköy’de sohbet eşliğinde kahve içmekten keyif aldığımız yerlerin başında geliyor. Kafenin üst katındaki sessiz, huzurlu ortam ve büyük ahşap masalar ders çalışmak için de bizlere ideal bir ortam sunuyor. İstanbul’un koşuşturmacasından ve kalabalık ortamından biraz da olsa uzaklaşmak istiyorsanız geleceğiniz konum belli!

Konak Kafe:

Galata’yı daha yakından görmek için favori mekânlarımız arasında başta gelen Konak Kafe, özellikle yaz aylarında ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir diğer yer. Sıcak bir çay eşliğinde eşsiz bir İstanbul manzarasının tadını çıkarmak, size derdinizi tasanızı unutturacak cinsten bir keyif sunuyor. Bu kafenin bir de magazinsel yanı var ki bu da insanları çeken bir başka detay. Bir dönem ekranlarda olan ve beğenilen dizi Masumlar Apartmanı’nın bir bölümünün çekildiği yer olan Konak Kafe’yi televizyon ekranlarında görmeniz de mümkün. Sahip olduğu bu özelliklerle ilgi ve beğenimizi kazanan bu kafeyi deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilir: 21. Yılın Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mekan
İstanbul’un Yoğunluğundan Kaçmak için Gidilebilecek Yerler
Mekan
Dünyadaki En Huzurlu Kentler
Mekan
İstanbul’da Gezilmesi Gereken Edebiyat Müzeleri
Henüz bir yorum yok.