Mekan

İstanbul’un Yoğunluğundan Kaçmak için Gidilebilecek Yerler


Merhaba değerli KalemlİK okurları. İstanbul, her ne kadar Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olsa da kalabalık ve yoğunluğu gibi problemlerden dolayı zaman zaman oldukça bunaltıcı hale gelebiliyor. İstanbul’un bu yoğunluğundan kurtulup nefes alabileceğiniz bazı yerleri sizin için derledik. Hazırsanız başlayalım.

Yıldız Parkı
Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta bulunuyor. Osmanlı zamanında Yıldız Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılan Yıldız Parkı, 1940 yılında günümüzdeki ismini almıştır. Çadır ve Malta Köşkü’nde bir şeyler yiyebileceğiniz parkta; bunların yanında bahçeler, şelaleler, köşkler ve birçok çeşit çiçek ve ağaç bulunuyor. Konumu sebebi ile kolaylıkla giderek huzur bulabileceğiniz bir yer.

Emirgan Korusu
Sarıyer’de bulunan Emirgân Korusu tam bir doğal cennet. İçerisindeki birçok köşkte kahvaltı yapabilmenizin yanı sıra Koru’nun Reşitpaşa bölgesindeki kapıdan giriş yaptığınızda sizi karşılayan piknik alanlarında da piknik yapabilirsiniz. Bunun yanında Koru’daki muhteşem laleler ve daha birçok çiçek de hayatınıza renk katacak cinsten.

Sapanca
Bir hafta sonu tatili için Sapanca oldukça ideal. Hem İstanbul’un yoğunluğundan uzaklaşmak hem kafa dinlemek için oldukça talep gören bir yer. Sapanca’da 4 mevsim yapabileceğiniz oldukça eğlenceli aktiviteler bulmak mümkün. Kartepe Kayak Merkezi’nden Sapanca Gölü’ne, Justinianus Köprüsü’nden Kuzuluk Kaplıcaları’na kadar oldukça geniş bir yelpaze sunan Sapanca’da mutlaka bir tatil yapmalısınız.

Belgrad Ormanı
İstanbul Sarıyer’de bulunan ve özellikle yürüyüş ve koşu için çok uygun bir adres olan Belgrad Ormanı, eşsiz zarafetiyle misafirlerini ağırlıyor. İçerisinde piknik de yapabildiğiniz orman, muazzam bölgeleriyle de fotoğrafçıların ilgi odağı oluyor. Ormanda bulunan birçok mesirede mangal yapma şansına sahipsiniz.

Büyükada
Birçok İstanbullunun yıllardır nefes almak için ziyaret ettiği bir konum Büyükada. Öncelikle güne güzel bir Ada kahvaltısı ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ada’da gezip görebileceğiniz müzeler ve köşkler bulunuyor. Bunun yanında bisiklet kiralayarak Ada’yı keşfe çıkmak yapılabilecek en keyifli aktivitelerden. Aya Yorgi Tepesi’ni de mutlaka ziyaret edin. Tepeye bisikletle çıkabileceğiniz gibi elektrikli araçlarla da çıkabilirsiniz. Aynı zamanda Ada’da yüzme şansına da sahipsiniz.

Evet sevgili KalemlİK okurları, İstanbul’dan bunaldığınızda nefes alabileceğiniz bazı durak önerilerini sizlerle paylaştık. Hepsi birbirinden güzel olan bu cennetleri ziyaret etmeyi unutmayın. Hoşçakalın.

İlginizi çekebilir: Moda Akımları Sürdürülebilirliğin Katili mi?

 

Mekan
Karaköy: İstanbul’un Kalbinin Attığı Yer
Mekan
Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Mekan
Dünyadaki En Huzurlu Kentler
Henüz bir yorum yok.