Genel

Dünya’daki En Korunaklı Yerler


Merhaba Sevgili KalemlİK okurları! Dünya’da çok korunaklı veya ulaşılması çok zor olan yerler bulunmaktadır. Banka kasaları veya hapishaneler gibi yerler elbette güvenli bölgelerdir, ancak bunlar genellikle kamuya açık bölgelerdir. Ancak dünyanın dört bir yanında, insan elinin hiç dokunmadığı veya sadece çok üst düzey yetkililerin girebildiği, üstün güvenlik önlemleriyle donatılmış yerler bulunmaktadır. Bugün size bu yerlerden bahsetmek istiyorum.

 

1-Altın deposu Fort Knox- ABD

Louisville’in güneyinde ve Elizabethtown’un kuzeyinde, Kentucky’de bulunan bir Birleşik Devletler Ordusu tesisi olan bu yer, adını Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Savaş Bakanı olan Henry Knox’un onuruna almıştır. Dünya’nın altın rezervlerinin yaklaşık olarak üçte birini barındıran kasadır. ABD bağımsızlık bildirisi gibi çok önemli belgeleri de içermektedir. Giriş kapısı 22 ton ağırlındadır ve gün içerisinde şifreleri defalarca değiştirilir. Kapısı ve duvarları nükleer bomba infilaklarına bile dayanıklıdır. Tüm Dünya’daki en korunaklı yapılardan biri olarak bilinir.

2- Kaçmanın imkansıza yakın olduğu ADX Florence hapishanesi- ABD

Gelmiş geçmiş en tehlikeli suçluların kaldığı, “Dünyadaki Cehennem” olarak bilinen bu hapishane ABD’nin Colorado eyaletinde bulunmaktadır. Yüksek gözlem kuleleri, 3.6 metre uzunluğundaki elektrikli jiletli tel çitler, hareket algılayıcı dedektörler, basınç algılayıcı zemin ve her noktayı takip eden lazerli kamera sistemleri ile donatılmıştır. Bir mahkum başına yaklaşık 10 gardiyan düşen bu hapishane, bini aşkın gardiyan ile kaçınılması imkansız olacak şekilde dizayn edilmiştir. Mahkumlar güneş yüzü görmek için bile olsa hücrelerinden çıkamazlar. Günümüzde kadar kimse kaçmayı başaramamıştır.

3-En kutsal ve nadir belgelerin saklandığı Vatikan Gizli Arşivleri

Hristiyanlık tarihinin en kapsamlı arşivi burada bulunmaktadır. İçinde 8. yüzyıldan günümüze kadar olan devlet belgeleri, yazışmalar ve yüzyıllar boyunca birikmiş 35000 seçmeli kataloğa sahip 1 milyonun üzerinde kitap vardır. Toplam raf uzunluğu 84km civarındadır. Bazı komplo teorisyenlerine göre, İsa ile ilgili günümüzdeki İncil ile çelişen gizli bilgiler dahi vardır. Buraya kolaylıkla girebilen tek kişi Papa’dır. Günümüzde arşivin küçük bir kısmı araştırmacılara açıktır, ancak uzun bir başvuru sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

4-Dünyadaki tüm bitki tohumlarını barındıran Svalbard Küresel Tohum Deposu-Norveç

Adeta filmlerden çıkmış olan bu yer Norveç’in kuzeyinde, buzullarla kaplı bir adada bulunmaktadır. Dünya’da meydana gelebilecek olası bir yok oluş senaryosuna karşı hayatın devam edebilmesi adına, gezegenin dört bir yanından toplanmış bitki tohumları saklanıyor. Diğer adıyla “Kıyamet Ambarı” olarak bilinen bu yere bir nevi ikinci bir Nuh’un Gemisi gözüyle bakılmaktadır.

5-Air Force One

Aslında Air Force one, ticari uçak olarak bilinen Boing 747’dir. Air Force One, ABD başkanlarını taşıyan başkanlık uçağıdır ve Amerikan başkanlığının ve gücünün önemli bir sembolüdür. İçinde toplantı odaları, konferans odaları hatta minik bir hastane bile bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok güvenlik önlemine sahiptir. Güdümlü füzeleri engelleyecek bir anti-füze sistemi vardır. EMP’den etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. 3 gün aralıksız havada kalabilir bunların üstüne F-22 Raptor uçakları tarafından korunur.

İlginizi çekebilir: Obsesyonun Kökeni

Genel
Satranç Ustası Bobby Fischer
Genel
Genovese Sendromu
Genel
100. Yılında Cumhuriyet
Henüz bir yorum yok.