Genel

Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #2


Merhaba KalemlİK okurları,
Hafta sonu evde keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacak tavsiyelerin bulunduğu serimizin ikinci paylaşımı ile sizlerleyiz. Keyifli okumalar, sağlıkla kalın!

Yaşadığımız Gezegene Başka Bir Gözle Bak!-Planet Earth:

“Yüzyıl önce dünya üzerinde sadece bir buçuk milyon insan vardı. Bugünse insan nüfusu altı milyarın üzerinde. Buna rağmen insan elinin neredeyse hiç değmediği yerler hâlâ var.”

Yeryüzü asıl adıyla Planet Earth, yapımını BBC’nin üstlendiği bir doğa belgesel dizisidir. 2006 yılında yayın hayatına başlayan doğa belgeseli, ilk sezonunu on bir bölümde tamamlamıştır. 2016’da yayınlanan Planet Earth II, serinin devamı niteliğindedir. İki sezon da David Attenborough tarafından seslendirilmiştir. İki kutup arasında savrulduğumuz bu belgesel, doğanın eşsiz manzaralarını gözler önüne seriyor. Ekran başında okyanusların en derin noktalarından dağların doruklarına, sıcak çöllerden buzullara ve farklı habitatlara şahit olmak mümkün. Yeryüzünün her bir karışının son teknolojik kameralarla görüntülendiği ve müziklerin doğa ile uyumu başyapıt sayılabilecek bir düzeyde. Uçsuz bucaksız dünyamızı merak edenlerdenseniz Planet Earth tam da size göre. Şimdiden iyi seyirler!

hafta sonu belgesel

Yönetmen: Alastair Fothergill

Dinleyicilerinin Soru ve Sorunlara Çözüm Bulan Yayın: O Tarz Mı?

Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in sunduğu dinleyicilerinin sorularıyla şekillenen haftalık tavsiye programı “O Tarz Mı?” bu hafta sonu “Ne dinlesem?” arayışınıza ilaç gibi gelecek. Yaklaşık 40-50 dakika olan bölümleri dinlerken çoğu zaman kahkaha atıp bazen de ne konuşuluyor burada diye düşünebilirsiniz. Arka arkaya 3-4 bölümü sıkılmadan dinleyebileceğiniz podcast serisi ile eminiz ki hafta sonu sizin için daha keyifli geçecek.

Zamanı Durdurmanın Yolları-Matt Haig:

“Kaç ömür gerek, yaşamayı öğrenmek için?”

Bir Matt Haig romanı olan Zamanı Durdurmanın Yolları, ilk sayfasından itibaren okuyucusunu büyülü bir gerçekliğe sürüklüyor. 41 yaşında sıradan bir Tarih Öğretmeni gibi görünen başkahramanımız Tom Hazard’ın aslında büyük bir sırrı var. Hazard, nadir görülen bir hastalık yüzünden on beş yılda bir yaş alıyor ve asırlardır hayatta. Bu uzun hayatı boyunca başından pek çok macera geçen kahramanımız; Kaptan Cook ile seferlere çıkmış, Shakespeare’in oyunlarında lavta çalmış, Fitzgerald’larla sohbetlere katılmış birisi. Tom, yüzyıllar boyunca kimliğini değiştirerek geçmişini geride bırakıp güvenli bir şekilde yaşamaya devam etmiş. Fakat bunca yıldan sonra tek isteği özgür bir şekilde diğer insanlar gibi hayatını sürdürebilmek. Tek kural var: Aşık olmak yok!

Bestseller olan Zamanı Durdurmanın Yolları sizlere, zaman kavramını yeniden yorumlatırken bir yandan da hayata dair doğru bildiklerinizi sorgulatacak harika bir fantastik roman.

hafta sonu kitap

Aramızdaki Hain Kim?-Among Us:

Vampir-köylü oyun mantığını birçok kişi bilir. Among Us da bu mantığa dayanıyor. Ama şimdiden söyleyelim Among Us size basit bir vampir-köylü oyunundan çok daha fazlasını veriyor. 10 kişiye kadar oynanabilen oyunda en az 4 kişilik bir odada olmanız gerekiyor. Dilerseniz kendi arkadaşlarınızla dilerseniz de yabancı oyuncularla oynayabiliyorsunuz. Herhangi bir odaya dahil olduktan sonra birkaç farklı harita ve oyun ayarlarını da kararlaştırdıktan sonra oyun yükleme ekranında rastgele “imposter” ve “crewmate” olarak atanıyorsunuz ve eğlence başlıyor. Bilgisayar ve mobil versiyonu bulunan oyunu indirmek için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Stresle Başa Çıkmanın Yollarını Keşfet:

Maalesef ki bulunduğumuz pandemi koşullarından ötürü normal hayatımıza kısıtlama getirmek ve alışılmışın dışında olan bu koşullara ayak uydurmak zorundayız. Bu durum ise insanlar üzerinde bazı problemler ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan bir tanesi de strestir. Stres, insanların maruz kaldığı koşullar nedeniyle vücudu ve ruhsal durumu etkileyen bir faktördür. İşte tam da burada size bir tavsiyemiz var: İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online ücretsiz olarak sunulan “Stres Yönetimi Eğitimi”! Bu eğitim; stresin belirtileri, örgütsel stres faktörleri, fiziki mekân ve çevre şartları, stresi yönetebilme, gevşeme teknikleri ve problem çözme aşamaları olmak üzere toplam altı ana başlıktan oluşmaktadır. Size fayda sağlayan, hayatınızı olumu yönde etkileyecek bir eğitim olacağından eminiz.

Sanatın Peşinde Olanlara:

Hafta sonu evdeyiz diye üzülmeyin. Keyifli, dolu dolu bir hafta sonu geçirmek için dışarda olmak gerekmiyor. Nasıl mı? Sıcacık içeceklerinizi alın ve ekran başına geçin. Hazırsanız evlerimizde oturduğumuz yerden dijital bir gezintiye çıkalım. Durağımız, Rahmi Koç Müzesi. 1994 yılında kurulan ve Haliç’in Hasköy semtinde yer alan müzenin çerisinde havacılıktan denizciliğe, iletişim aletlerinden oyuncaklara kadar birçok eser bulunmaktadır. Atatürk koleksiyonu eserlerinin, nostaljik dükkanların, çeşitli eğitim atölyelerinin ve daha birçok bölümün olduğu Rahmi Koç Müzesi’nde bizim en keyif aldığımız kısım ise teknesiyle dünya turuna katılan ilk Türk yelkencisi rahmetli Sadun Boro’nun teknesi “Kısmet Yelkenlisi”. Sizleri zaman yolculuğuna çıkartacak Rahmi Koç Müzesi için kesinlikle bir müzeden daha fazlası diyebiliriz. Keşfetmeniz dileğiyle…

hafta sonu müze

19. Yüzyılda Karayolu Taşımacılığı

Kendin Yap:

Bu hafta evdeyken dolabınızı yenilemenin ve bunu hiç para harcamadan yapmanın mümkün olduğu bir öneriyle geldik. Evdeki eski ya da kullanmaktan sıkıldığınız tişörtlerinize desen işleyerek farklı kombinler yapabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar bir tişört ve iğne-iplik. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. İstediğiniz deseni tişörtünüzün üstüne çizin. Çizdiğiniz yerlerden seçtiğiniz renk ip ile işlemeye başlayın. Dilerseniz kasnak da kullanabilirsiniz. Bu yöntemle pantolonlarınıza, gömleklerinize veya sweatshirtlerinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Siz de bu metodu evde deneyerek sıkıcı tişörtlerinizi farklı bir hâle getirebilirsiniz.

Farklı desenler ve nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=LmvQoeb5rO8&t=299s

Müzik Her Yerde:

Size hazırladığımız Spotify listesi ile evde ritmi yakalayın!

İlginizi Çekebilir: Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #1

 

Genel
Çocuk Psikolojisi
Genel
Spor Öncesi ve Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler
Genel
Ekoturizm: Seyahatte Duyarlı Olmak
Henüz bir yorum yok.