Bilim / Teknoloji

Hayallerin Yatırımı Asteroid Psyche


Kolay yoldan zengin olma hayalleriyle yanıp tutuşan en az bi kişi tanıyorsunuzdur. Bu uğurda her şeylerini feda etmeye hazırlardır ve çok kolay kandırılırlar. Yok işte orada gömü varmış, yok bu hisse fırlayacakmış. Kulaktan duyma bilgilerle zengin olan kaç tanıdığınız kaç dolandırılan tanıdığınız olduğunu düşünmeniz kolay kandırıldıklarını kanıtlar niteliktedir. Bu yazıyı tanıdığınız böyle insanların hepsine çünkü onlara uzun vadede de olsa zengin olabilecekleri bir yol bulmuş olabilirim. Tabi başarabilirlerse… Öncelikle bu yatırım kaynağını tanıyalım. Kendisi bir asteroid. Evet parayı yerde ararken gökte buldunuz. Bu asteroidimizin ismi 16 Psyche. Bu ismi psikolojininde ismini veren, Antik Yunan ruh tanrısı Psycheden alır. Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında yer alan bu gök cismini 1852 yılında İtalyan astronom Annibale de Gasparis tarafından keşfedilmiştir. Keşfedilen 16. Asteroit olduğu için 16 Psyche denmiştir.

Herhangi bir taş parçası gibi geldiğinin farkındayım ama işin güzel kısmı yeni başlıyor. Bu herhangi bir taş parçasının değeri tahmini 10 katrilyon değerinde. Aşırı büyük ve aşırı küçük şeyler için insan zihninin yeterli olmadığını ve anlatmaya zahmet etmeyi mantıksız buluyorum. Ama şu bilgiyi vermeden geçemem, 10 katrilyon yaklaşık 90 dünya ekonomisine bedel demek. Açıkçası aklımın, hayallerimin durduğu nokta. Bu kadar büyük bir parayı ele geçirdiğinizi düşünsenize, dünyalar kadar zenginsiniz artık ve bu lafın gelişi değil! Eğer bu para dünyaya gelirse peki ekonomi eskisi gibi olacak mı? İşte bu biraz kritik bi soru. 10 katrilyon dolar biraz fazla yüklü bir değer ama işin aslı enflasyonu unutmamak lazım. Sizin getirdiğiniz bu kadar ham madde tabii ki çok değerli olacaktır fakat şu anki hesaplarımızla tutmayabilir. Kral Mansur’u tarihten veya sosyal medyadan duymuş olabilirsiniz eğer duymadıysanız tanıştırayım dünyanın gelmiş geçmiş  en zengin insanı. Bu insanın gücünü zenginliğini anlatmam gerekirse çıktığı bir gezide Arap yarım adasına yardım niyetine dağıttığı altın o dönem inanılmaz bi enflasyona sebeb olmuş ve Arap yarım adasında altın en değersiz madenlerden biri haline gelmişti. Bu kadar büyük bi zenginlik Psyche için de geçerli. Şu anda kendisinin nasıl bir getirisi olacağını ve ne kadarlık bi enflasyon oluşturacağını kestirmek çok zor.

Bu kadar anlattıktan sonra hala daha aklınız almamış olabilir. Bu çok doğal. Bu çok kazanç mı getiriyor yoksa basit bir maden mi? Bu dünyaya getirilir mi yoksa basit bir hayal mi? Ben zengin olacak mıyım olamayacak mıyım? Son sorunuzu bana değil falcıya sorun. Ama onun dışında ilk soruyla başlamak gerekirse evet kesinlikle büyük bir kazanç var bu işte. Basit bir madenin değerinin 10 katrilyon olduğunu düşünmüyorum. Evet enflasyon biraz akıl karıştırıcı bir konu ama bu işe girecekseniz bunu da aklınızda bulundurmalısınız. Yine de 10 katrilyon … ikinci soru ise biraz muamma. NASA, Arizona Devlet Üniversitesi (ASU), Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL), SpaceX ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) şu anda bu konu üzerinde iş başında. Ama şu ana kadar sadece bir adet roket gönderildi. 13 Ekim 2023’te yola çıkan Falcon Heavy roketi keşif için 2029’un ağustos ayında varması bekleniyor. Yani bu keşif çalışmasından sonra bu kurumların çalışmaya devam etmesi için kayda değer bir şeylerin bulunması ve teknolojinin onları dünyay getirebilecek kadar gelişmiş olması lazım. Bu noktada çoğu kişinin hayalleri ve hevesleri yıkılmış olabilir. E sonuçta çoğu insan maalesef sabırsız ama bu kadar olasılık sizin hayallerinizi yıkmamalı aksine heyecanlandırmalı sonuçta insanlık eğer medeniyetini devam ettirmek istiyorsa böyle madenlere ihtiyaç duyacaktır. Bu alanda merakınızı yitirmemek aksine yükseltmeniz gerekiyor. Bu asteroit olmaz başkası olur herhalukarda biri olacak.

 

Bu yazı için aslında sizin biraz daha gözlerinizi açmak istiyordum. Evet şu anda bu alana bir ilgi yok lakin bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Şu anda geleceği düşünen insanlar bu kurumları fonluyor ve bu tür asteroitlere keşfetmeye çalışıyorlar çünkü onlarda biliyorlarki gelecekte bu madenlere olan talep artacak. Bu yarışa erken girenlerin ise gelecekte falcı ihtiyacı olmayacaklarını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Eski Bir Savunma Sporu: Taekwondo

Genel
Cinsiyet ve Spor
Bilim / Teknoloji
Gerçeklik Algısı Değişiyor: Ayna Dünyalar
Genel
Öğrencilik Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar
Henüz bir yorum yok.