Keşfetmeye Değer

Pera Müzesi #KeşfetmeyeDeğer


Merhaba Sevgili Kalemlİk okurları bugünkü yazımızda keşfetmeye değer ekibi olarak Beyoğlu’nda bulunan Pera Müzesini ziyaret ettik!

M2 Metro Şişhane veya Taksim durağında inerek 10 dakikalık yürüyüşle müzenin bulunduğu Meşrutiyet Caddesine Pera Müzesi binasına ulaşabilirsiniz.

2005 yılında kapılarını açan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür ve sanat hizmeti vermek amacı ile halka kazandırılan kapsamlı bir müzedir. Pera Müzesinin binası 1893 yılında Mimar Achille Manoussosu tarafından yapılmıştır.

 

Öğrencilere özel 50 TL  olarak fiyatlandırılan müzeye ilk giriş yaptığımız zaman sol tarafımızda sevdiklerinize müzeyle ilgili eşya alabileceğiniz küçük bir hediyelik eşya bölümü bulunuyor. Müzeyi gezmek için tavsiye edilen rota müzenin son katı yani 3. katından başlamak olacaktır. Bu kattan başlayıp düzenli bir şekilde alt katlara inmek sanatsal zevkinizi bir üst seviyeye çıkaracaktır. Müzede genel hatları ile bulabileceğiniz bazı sanatsal çalışmalar:

1)-Oryantalist Resim

2)-Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri

3)-Kütahya Çini ve Seramikleri

Bunun yanında Pera Müzesi, düzenli olarak değişen sergileri ile dünya sanatının önemli isimlerini konuk etmektedir.

Müzenin 3. katında İstanbul manzarasının Panaromik fotoğrafları ve İstanbul’un 1800’lü yıllardan kalma tarihçesi bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul tarihini anlatan sesli video rehberi bulunuyor. Ayrıca bu katta İstanbul manzarası eşliğinde kendi panaromik fotoğrafınızı çekebileceğiniz bir alan bulunuyor.

Müzenin 2. katına indiğimiz zaman ise karşımıza Osmanlı imparatorluğunu ziyaret eden elçilerin portrelerini ve Osmanlı İmparatorluğu hakkında tuttuğu notları bulabiliriz. Ayrıca Osman Hamdi Beyin güzide eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi eserini bu katta bulabilirsiniz. Son olarak Maria Callas’ın şahsi piyanosunu bulabilirsiniz.

Müzenin ilk katına indiğimiz zaman ise karşımıza çıkan ilk şey Kütahya Çini ve Seramikleri oluyor. Ayrıca bu katta Kütahya Çini sanatkarlarının soy ağacını bulabilirsiniz. Son olarak bu katın dikkat çekici bir diğer özelliği olan antik dönemlerdeki ağırlımızı hesaplayabilen bir  makine bulunuyor.

2011 yılında TÜYAP Sanatsever Kurum ödülünü 2014 yılında Türkiye’nin Süper Markaları ödülünü alan Pera Müzesi dünyanın öne çıkan müze ve vakıfları ile sanat projeleri üretmeye devam etmektedir.

Gittiğiniz zaman pişman olmayacağınız deneyimler sunacak olan Pera Müzesi keşfetmeye değer!

İlginizi çekebilir: Hayallerin Yatırımı Asteroid Psyche

Keşfetmeye Değer
Goblin Oyun Kulübü #KeşfetmeyeDeğer
Keşfetmeye Değer
Galataport İstanbul #KeşfetmeyeDeğer
Keşfetmeye Değer
Kemal Sunal Müzesi #KeşfetmeyeDeğer
Henüz bir yorum yok.