Genel

Spor Öncesi ve Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler


Spor; belirli kuralları olan takım halinde ya da bireysel, rekabete dayalı ya da kişisel eğlenceye yönelik yapılan fiziksel ve zihinsel aktivitelerdir. Spordaki hayatımızda önemli bir yer arz etmektedir ve doğru bir planlama ile yapılması gerekmektedir. Bu planlamaya aldığımız besinlerin de etkisi büyüktür. Spordan öncesi ve sonrası yenilmesi gereken besinler neler olmalı hep birlikte bakalım. 

Antrenman öncesi yeterli beslenme antrenman boyunca enerjimizi ve kaslarımızı koruması sayesinde fiziksel performansımızı olumlu etkiler. Ancak bu beslenme zamanlama konusunda da büyük önem taşır. Yemek saatinizi, antrenman saatiniz ile arasında en az 1 saat olacak şekilde yemelisiniz.

Spor öncesi alınması gereken besinler:

Yulaf: Tokluk hissi ve su tutma özelliği sayesinde kilo kontrolüne yardımcı olan bir besindir. Smoothienize ya da kahvaltılık kasenize ekleyebilirsiniz.

Muz: Karbonhidrat ihtiyacınızı sağlayarak enerjinizi arttıracak bir besindir. Antrenman boyunca başka bir gıdaya ihtiyaç duymanızı engeller. Proteini sayesinde etkinlik sırasında kas yapmanıza da destek olacaktır.

Kahve: Enerjik olmanızın yanı sıra metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize fayda sağlayacaktır.

Elma ve Portakal:  Gerekli olan vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılar.

Aktivite sonrasında sporcunun kasları ağır hasar görmüş olur ve kas deposu boşaldığı için vücut protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyar bu yüzden doğru beslenme ile kaslar onarılmalı ve bir sonraki spor vaktine kadar kaslar hazır hale getirilmelidir. 

Spor sonrası alınması gereken besinler:

Su: Spor sırasında kaybettiğiniz suyu tekrar yerine koymamanız vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Vücudunuzun susuz kalması ise kalbinizi, böbreklerinizi, cildinizi, sporbel performansınızı etkiler ve baş ağrılarına sebep olabilir. Bu olumsuz durumların önüne geçmek için kesinlikle su tüketimini unutmamalısınız.

Yumurta: Vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamak için birebirdir.

Kinoa: Besin değeri fazla olan kinoa, pirinçten daha fazla lif ve protein içerdiği için daha çok tercih edilir.

Kuruyemişler: Özellikle soyalı olanları tercih ederseniz kas yapımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Spordan önce yediğiniz besinler sizin motivasyonunuzu daha yüksek tutacaktır ve yaptığınız spor daha verimli geçecektir. Spor sonrasında yediğiniz doğru besinler sayesinde ise daha az yorgun hissedeceksinizdir. Bu yüzden spor yapıyorsanız beslenmenize her daim dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Atlantis: Kayıp Kıta ve Sırları

Genel
Hayır Diyememek: Tehlikeli Bir Virüs
Genel
Estetik ve Sanatsal Instagram Fotoğrafçılığı
Genel
Bob Marley: Raggae Müziğinin Efsane İsmi
Henüz bir yorum yok.