Genel

Influencer Marketing: Modern Çağın Pazarlama Yöntemi


Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada klasik pazarlama teknikleri yerini “influencer marketing”e bırakmış durumda. Peki nedir bu sosyal medya platformlarının gözdesi haline gelmiş modern pazarlama taktiği? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Kelime anlamı “etkileyen, etki bırakan şey ya da kişi’’ olan “influencer” kavramı uygulanan stratejiyi nokta atışı ile özetler nitelikte. Marka veya ürünün tanınmış kişiler tarafından önerilmesi ve tavsiye edilmesi tüketici tarafından güvenilirlik hissi oluşturur ve bilinçaltı tüketiciyi o ürünü satın almaya teşvik eder. Televizyonlarda yayımlanan geleneksel reklamlar yerine gerçek kişilerin deneyimini içeren reklam stratejisi insanların aklında daha kalıcı bir hale gelir. Kurumsal kimlikten sıyrılıp yaşamın içinden bir kesit sunar önlerine. Böylelikle gün sonunda marka bilinirliği ve satış oranı yadsınamayacak şekilde yükselmiş olur.

influencer

Herkesin merak ettiği kısım ise kısa sürede hedefe ulaştıran bu pazarlama çalışmalarının arka planı nasıl işliyor? Reklamı yapılacak marka tanıtımını gerçekleştireceği influencerın profilini yönetmesi için sosyal medyasını devralır. Gelen her takipçi için ve yayımlanacak olan yazı için influencera ödeme yapılır. Hatta ürün tanıtımı için hediyeler bile gönderilir. Peki marka, influencer seçiminde nasıl bir strateji izlemeli? Bu bağlamda hedef kitleyi belirlemek en kritik nokta.

Ulaşılacak kitlenin yaşı, cinsiyeti, ekonomik durumu, satın alma kararları gibi pek çok kriterlere hakim olunması gerekiyor. Bunun için müşterinin sosyal medya hesapları keşfedilebilir, ajansların paylaştığı araştırmalar incelenebilir. Bu bilgiler elde edildikten sonra hangi influencerların nasıl bir kitleye sahip olduğu bilinmeli ve seçim ona göre yapılmalıdır. Zaman içerisinde insanların yaşam tarzı, alışkanlıkları büyük ölçüde değişikliğe uğrar. Bu yüzden gündemi sıkı sıkı takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak gerekir. Aksi takdirde tanıtım çalışmasının sonu hüsranla bitebilir.

Diğer bir önemli husus ise tanıtımın hangi platformda gerçekleşeceği. Örneğin; moda üzerine bir reklam çalışması yapılmak isteniyorsa bunun için en uygun sosyal medya kanalı Pinterest olacaktır. Video üzerinden bir tanıtım gerçekleştirmek ve bu şekilde bir erişim kazanmak isteniliyorsa YouTube kaçınılmaz bir seçenek haline dönüşür.

Trendlere ayak uydurulduğu ve profesyonelce ilerlendiği sürece; büyük bir servet ödenerek ve zaman harcanarak ortaya çıkan klasik bir reklam yerine 15 saniyelik tek bir paylaşım ile verimli sonuçlar almak ve beklenilenden çok daha büyük bir kitleye ulaşmak mümkün! Sosyal medya platformları sayesinde artık işletmeler ile daha çok karşılaşacağımız yeni bir süreç bizi bekliyor.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Sporcu Ogeday Girişken Röportajı

Genel
Overthinking Sendromunun Üstesinden Nasıl Gelinir?
Genel
Ekolojik Krizin Tarihi 
Genel
Otuz Yıl Gençleştirilen Deri Hücresi Çalışması