Genel

Dünyanın En Zengin İnsanları ve Onların Sırları


Hayal ettiğiniz hayatı yaşamak için gerekli olan şeyler nedir diye düşündüğünüz çok zaman olmuştur. Realist yaklaşmak gerekirse de düşüncelerinizin sonucunda açılan kapıda kocaman puntolarla “PARA” yazmaktadır. Peki dünyanın en zengin insanları hangi yollardan geçmiş, neleri yapmış ve yapmamış gelin bunları tecrübe eden insanların hayatlarına bakalım.

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren, hepimizin tanıdığı ve dünyanın en zengin insanları deyince akla ilk gelen Tesla’nın kurucusu Elon Musk, amacının para kazanmak değil hatta parasız bir şekilde ölmek olduğunu söyledi. Kendine ait olan bütün evleri satan ve bundan yıllar önce de tüm malvarlığını satarak iş kurmaya kalkan bir adam için amacının doğruluğu da ortaya çıkmış oluyor. Yaptığı şeyleri yorumladığımız zaman ilk aklımıza gelen “evet ya risk almalıyım” oluyor. Risk alın ama risk almadan önce o riskin hesaplamasını yapın, sizin amacınızla uyuşuyor mu beklentinizi karşılıyor mu onları ölçün.

dünyanın en zenginleri

Musk risk aldı ve başarılı oldu ama onun bu dünya için bir amacı vardı dünyayı değiştirmek gibi ve yaptığı işlere, zekasına baktığımız zaman amaçladığı yere çok da uzak olmadığını anlayabiliriz. Bundan seneler önce robotlar bizim için hayalden ibaretken şimdi insanlığı ele geçirir mi diye sorguluyoruz. Elon Musk’ın amaçlarına bakınca da çok ütopik gelse de bir gün olması çok olası. Kısaca özetlemek gerekirse Musk’a göre; azim, inanmak ve diğerlerinden daha fazla bir amaç uğruna çalışarak hedefimize ulaşabileceğimizi görüyoruz. Kendisi bir röportajında “haftada 100 saat çalışarak diğerlerinin 1 yılda yaptığı işi bizim 4 ayda bitirebileceğimizi” söylemişti burdan da anlıyoruz ki mükemmel hafta planı ile çok daha hızlı bir şekilde yol alabiliriz.

Dünyanın en zengin insanlarından bir diğeri olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a baktığımızda da çok farklı şeyler demediğini görüyoruz. Yaptığınız işi sevin ve diğerlerinden daha fazla çalışın diyen bir insan olan Bezos gençlere kendilerini keşfetmesi gerektiğini ve zor duruma girmekten çekinmemelerini söylüyor. “Zor olan çok çalışmak değil kontrol altına girmektir” diyor Jeff Bezos ve buna bakınca bizim yaşantımızdan çok da farklı olmadığını görüyoruz. Birilerinin kontrolü altına girmek, her şeyi bir düzene oturtmak zor aslında bizim için ancak bunları düzene koyduktan sonra Elon Musk’ın dediği haftada 100 saat çalışmak ile Jeff Bezos’un dediği zor olan çalışmak değildir cümleleri birbirini tamamlıyor.

dünyanın en zengin insanları

Bu iki insanın yaşantılarına, yaptıklarına ve dediklerine bakınca temelde iki faktörün olduğunu anlıyoruz. Yaptığınız işi sevmek ve herkesten çok daha fazla çalışmak. Uğruna inandığınız bir iş yaparsanız ne kadar çalışırsanız çalışın asla yorulmazsınız ve günün sonunda hedeflediğiniz yerde olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Influencer Marketing: Modern Çağın Pazarlama Yöntemi

Genel
Dijital Çağın Problemi: Nomofobi
Genel
Toplumsal Psikoloji: Kitlesel Travma
Genel
Vazgeçilemez Yönleriyle İstanbul