Genel

Önemli Savaş Kahramanları ve Hikâyeleri


Merhabalar sevgili KalemlİK okuyucuları, bu yazımızda size belki de kimsenin isimlerini duymadığı fakat bulunduğu savaşlarda önemli rol oynamış savaşın gidişatını değiştirmiş kahramanlardan bahsedeceğiz.

Mehmet Çavuş:

Mehmet Çavuş, Çanakkale Savaşı’nda adını tarihe yazdırmıştır. İngilizlerin Seddülbahir çıkarmasına karşı mücadele veren Mehmet Çavuş ve 15-20 kişilik silah arkadaşları büyük bir mücadele vermişlerdir. İngiliz askerleri, Türk ordusunun toplarını kullanılamaz hale getirmek için Çanakkale Boğazını kuvvetli bir bombardımana tuttular. Bombardıman devam ederken Mehmet Çavuş ve silah arkadaşları 100 kişilik İngiliz ordusunun kıyıya çıktıklarını gördüler. Bir ara tüfeği bozulan Mehmet Çavuş, istihkam küreği ile düşmana saldırdı. Mehmet Çavuş’un bu hareketi diğer cephelerde de adından söz ettirdi. İngilizler bu çıkarmaları sonucunda başarısız olup geri püskürtüldü. Savaş esnasında yaralanan Mehmet Çavuş tedavisi ardından köyüne gönderildi fakat arkadaşlarım diğer cephelerde savaşırken ben burada yatamam diyerek izni bitmeden cepheye döndü. Mehmet Çavuşa Atatürk tarafından köstekli gümüş saat ve gümüş tabaka hediye edilmiştir. Rivayete göre ise Türk askeri anlamına gelen Mehmetçik ismi de Mehmet Çavuş’un adından gelmektedir.

önemli

Seyit Onbaşı:

Tam adı Seyit Ali çabuk Seyit onbaşı Çanakkale Savaşı’nda topçu eri olarak görev aldı. İstanbul’a ulaşmak isteyen müttefik donanması Çanakkale’de Anadolu ve Rumeli hattına bombardıman yapıyordu. Bombardıman sırasında düşman gemilerinden atılan bir top Seyit onbaşının da bulunduğu cepheyi havaya uçurdu ve 14 kişi şehit olmuş fakat Seyit onbaşı sağ kurtulmuştur. Bu sırada İngilizlerin en büyük savaş gemisi HMS Ocean isimli zırhlısı Çanakkale Boğazını geçmekteydi ve bu zırhlıyı durdurabilecek sadece kaldıraç mekanizması bozuk olan batarya topu vardı. Seyit onbaşı zırhlıyı durdurabilmek için mermileri sırtına yüklenip ateşlemeye başladı 3. atışında gemi isabet alarak yan yattı ve Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlardan birine çarparak Çanakkale boğazının derinliklerine battı. Daha sonra Seyit Ali Çabuk onbaşı unvanına layık görüldü.

Gazi Osman Paşa:

Önemli gizli kahramanlarımızdan biri de Gazi Osman Paşa’dır. Gazi Osman Paşa 93 harbinde Osmanlı-Rus savaşında büyük mücadele vermiştir. Osman Paşa’ya Rus’ların yolunu kesmesi için Plevne’yi savunma emri verilmiştir. Osman paşa kurduğu stratejik savunma hattıyla 150 bin kişiye karşı 40 bin kişilik ordusuyla mücadele etmiştir. Osman paşanın savaşma stratejisi birçok ülke tarafından örnek alınmıştır. Osman paşa, zorlu geçen 145 günün ardından teslim olmak zorunda kaldı. Osman Paşa’nın direnişi Rus çarını da çok etkilemiştir. Rus Çarı 2. Aleksander, tarafından kendisine kahramanlığını takdir amacıyla çifte kartal nişanı verilmiştir. Osman Paşa savaş sonunda uzun süre sarayda görev yapmış ve 68 yaşında vefat etmiştir. Fatih Camii haziresinde 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan bu türbeye defnedilmiştir. Onun en büyük mirası, sonraki nesillere ilham olan mücadele azmi olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Sevilen Gitarist Metin Türkcan Röportajı

Genel
Evden Çalışırken Çevrim Dışı Kalma Hakkının Önemi
Genel
Oyuncu Furkan Göksel Röportajı
Genel
Astroloji Nedir, Ne Değildir?
Henüz bir yorum yok.