Genel

Moda Akımları Sürdürülebilirliğin Katili mi?


Biz insanların doğası gereği etrafındaki diğer insanlardan etkilenerek yaşadığı bu hayat tarzında moda akımları sanılandan daha çok etkisini gösteriyor. Her hafta bazen her gün farklı bir tarz, farklı bir ürün gündeme geliyor ve herkesin talebi bu doğrultuda değişiyor. Her geçen gün gündem olan kıyafetlere olan ilgimiz çok hızlı değişkenlik gösterdiği için farkında olmadan doğaya, iklime ciddi zararlar veriyoruz.

Sürdürülebilirlik, sürdürülebilir yaşam tarzı gelecek için endişelenen her insanın dikkat ettiği bir konudur. Gelecek nesillere daha iyi bir yaşam koşulu sunabilmeyi hedefleyen insanlar kendisine düşen sorumlulukları yerine getirmeye dikkat eder. Karbon ayak izini düşürebilme, sürdürülebilir yaşamaya çalışma bireysel olarak çok bir fayda sağlamıyormuş gibi gözükse de çoğunluk göz önüne alındığında akıl almaz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Araştırmalar sonucunda tekstilin çevreyi en çok kirleten ikinci sektör olduğu ortaya çıkmış. Bir tişörtün, pantolonun üretiminde çok fazla su kullanılması da doğal kaynaklarımızı olumsuz etkiliyorken bir de moda akımları sonucu bu giysileri sürekli olarak değiştirdiğinizi düşünün. İnsanlar sürekli olarak değişim gösteren akımlara uyum sağlayabilmek için dolaplarındaki ürünleri çok çabuk tüketiyorlar ve yeniliyorlar. Bunun sonucunda da yılda alınan ürünlerin çoğunun çöpe gittiği gözlemlenmiş. Her yıl toplumdaki çoğu kişinin fazlasıyla çöpe attığı kıyafetler karbon emisyonunu hızlı bir şekilde arttırıyor. Toplumda yaygın olan alışkanlığın bu şekilde olması gelecek nesli tehlikeye atıyor.

Sürdürülebilir ürün üreten firmalar çoğalmaya başlamış bulunmakta. Hızlı moda ürünlerine karşı doğayı korumaya yönelik yaptıkları bu üretimlerle tüketicilerin tercihini değiştirip geleceğe yardımcı olmayı hedefliyorlar. Her yaş grubuna ve tarza uyarlanabilen ürünleri tercih etmek biz insanların tükettiği ürün sayısını en aza indirecektir. Modanın sektörlerde tüm insanlık için çok önemli bir yeri olduğundan dolayı burada en ufak bir değişim çok büyük etkilere yol açabilir. Moda akımlarının popülaritesi artması durumunda toplumumuzu iklim krizi gibi sorunlarla daha çok karşı karşıya bırakabiliriz. Bunun aksine sürdürülebilir moda anlayışının tercih edilmesi durumunda da doğayı koruyup geleceğimize en iyi şekilde sahip çıkabiliriz. Biz insanlar çevremizden etkilenmeye çok meyilliyiz. Birimizin attığı bir adım ulaşabildiği herkese bir öncü niteliğinde oluyor aslında. Bunun bilincinde olup herkesin attığı bir adımla belki de tüm topluluğa yön verebiliriz.

İlginizi çekebilir: Dünya Klasikleri Önerileri

Genel
Kuşak Çatışması ve Karmaşasına Bakış
Genel
Karl Detroit: Kız Kulesi’ne Atılan Kulaçlar
Genel
Atıksız Yılbaşı Ağacı Nasıl Hazırlanır?
Henüz bir yorum yok.