Genel

Michelin Yıldızı: Türkiye’nin Seçkin Restoranları


Yemek tutkusu, insanları dünyanın bir ucundan öbür ucuna götürecek kadar güçlüdür. Bazı insanlar sırf çok ünlü şeflerin yemeklerini tatmak için birçok şehir ve ülke gezmektedir. Edoudard Michelin ve Andre Jules’ın lastik markaları Michelin’i tanıtmak için bu psikolojiden nasıl yararlandıklarını gelin hep birlikte inceleyelim. 

Michelin, 1850’li yıllarda 2 kardeş tarafından kurulan bir araç lastiği markasıdır. Düşük satış oranını artırmayı hedefleyen kardeşler 1900 yılında bir rehber hazırlamaya karar vermiştir. Bu rehber planında Fransa’daki benzin istasyonları, oteller, araba tamircileri yer almaktaydı. 1. Dünya Savaşı nedeniyle ertelenen rehber daha sonrasında Paris’teki en iyi restoranlarla tekrar oluştu. Bu şekilde Michelin Yıldızı ortaya çıkmış oldu. Buradaki amaç müşterilerin daha çok yol katetmesi ve araç lastiklerini kullanmasıyla birlikte yeniden lastik satın almasıydı.

1926 yılında, Michelin kardeşler restoranları incelemeleri için bir müfettiş takımı kurdu. Bu takım, incelemeler sonucunda istenilen kalitedeki restoranlara Michelin yıldızını vermeye başladı. Yıldızlanan yerler müfettişler tarafından sürekli ziyaret edildi ve kalitesini düşürenlerden yıldızlar geri alındı.

Yıldızların Anlamları Nelerdir? 

1 Yıldız: Kendi alanında en iyi restoranlardan biridir. 

2 Yıldız: Yolunu değiştirmeye değecek kadar güzel yemek ve servise sahiptir. 

3 Yıldız: Özel lezzetlere ve servise sahip olup tekrar tekrar gidilmeyi hak eder. 

Bu şekilde puanlanan restoranlar 1 yıllık Michelin Yıldızı’na sahip olurken yıl içerisindeki ziyaretler sonucunda yıldızları azalabilir veya yıldızlarını kaybedebilir. 

Michelin Yıldızı’na sahip olmak ise hiç kolay değil. 1936 yılından beri bu yıldızlara sahip olmak için aynı kriterler aranmaktadır. 

  1. Yemek malzemelerinin kalitesi
  2. Hazırlık ve pişirme anındaki ustalık
  3. Yemek yapma konusunda yaratıcılık
  4. Yemek fiyatlarının yemek kalitesiyle orantılı olması
  5. Kalite konusunda istikrarlılık. 

İşte Türkiye’de bulunan Michelin Yıldızı’na sahip bazı restoranlar:

Turk Fatih Tutak – 2 Yıldız

2 yıldızda sahip olan Turk Fatih Tutak, kendi bölgesinden gelen ve yerel tüccarlardan aldığı malzemelerle hem geleneksel hem de modern mutfağa sahiptir. Aynı zamanda sürdürülebilirliği ve sıfır atığı da desteklemektedir. Burada yemek yemek için kişi başı 3 Bin TL gibi bir ücret ödenmektedir. 

Araka – 1 Yıldız 

Modern mutfağa sahip olan bu restoran Yeniköy İstanbul’da bulunmaktadır. Kendi alanında en iyi restoranlardan biri unvanına sahip olan Araka’da kişi başı 900 TL ücret ödenmektedir.

Nicole – 1 Yıldız 

İstanbul’da 1 Michelin Yıldızı’na sahip 4 restorandan biri de Nicole’dır. Beyoğlu’nda bulunmaktadır ve müşterilerine modern mutfağı sunan bu restoranda kişi başı ücret ortalama 850 TL’dir.

İlginizi çekebilir: Özgür Sinema Hareketi 

 

Genel
Mart Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda
Genel
Moda Sektöründeki Küresel Markaların Stratejileri
Genel
Evden Çalışırken Çevrim Dışı Kalma Hakkının Önemi
Henüz bir yorum yok.