Genel

Moda Sektöründeki Küresel Markaların Stratejileri


Geçmişten bugüne kadar birçok etkinliğe, yapıma ve yayına konu olan moda; günümüz  dünyasında önemli bir endüstriyel konumda bulunmakta. Modayı hayatımızın merkezi haline  getiren, endüstrileşmesine katkıda bulunan hatta önayak olan markaların; gelişim süreçlerini ve  ortak noktalarını hiç incelemiş miydiniz? 

Modaya Yön Veren Lüks Markaların Ortak Noktaları Nelerdir?  

Öncelikle bu lüks markalara Louis Vuitton, Versace, Gucci gibi aynı ve daha yüksek klasmandaki  markaları örnek verebiliriz. Piyasada yerini sağlam yapan bu markaların hızlı bir şekilde evrimleşen  moda dünyasında sabit kalmasının ilk ortak sebebinin genelde aile işletmeleri olmasına  dayandığını gözlemlemekteyiz. Kuruluş aşamasıda ailelerin yer aldığı markalar ve hatta hala aile  işletmesi şeklinde çalışan markaların, piyasaya üstünlük kurması örneklerimize göre kaçınılmaz bir  sonuçtur. Zaman zaman bu tarzda çalışan markaların bu başarısını besleyen temel etkenlerinden  birinin, markaya isim veren ailenin geleneklerini ve tüm değerlerini koruma isteği olduğu  düşünülmektedir.

Lüks markaların kuruluş hikayelerinde aile işletmeleri olmak dışında pek bir ortak nokta göremesek  de gelişim süreçlerini incelediğimizde birçok ortak noktayla karşılaşabiliyoruz. Bu noktalara örnek  olarak birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz: 

  1. Kalite ve İşçilik: Bu başarılı markaların ürünleri; yüksek kaliteli malzemelerin özgün tasarım ve  titiz çalışmanın bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu da yüksek fiyatları ve lüks tüketimi insanlara  satmakta işe yaramıştır. 
  2. Marka İmajı ve İletişim: Lüks markalar, giyimin prestij üzerinde etkisi olduğu algısını iyi yöneterek  bunu bir pazarlama stratejisi olarak kullanmaktadırlar. 
  3. Marka İkonları ve Semboller: Her markanın kendine özgü sembolleri, renk paletleri, kesim  biçimleri ve imza niteliğinde logosu bulunmaktadır. Bunlar markanın tanınmasında kolaylık sağlar,  kimliğini güçlendirir ve marka sadakatini artırır. 
  4. Trendleri Belirleme: Versace, Louis Vuitton ve Gucci gibi markalar, trendleri oluşturmakta uzman  konumunda bulunmaktadırlar. Yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımları, korkusuz tarzlarıyla sektörde  trendleri belirleyen markalar arasında yer almışlardır. 
  5. Uluslararası Genişleme ve Prestij: Günümüzde lüks bilinen her marka, kuruluşlarından itibaren  uluslararası arenada varlık göstermeyi hedef edinmiş ve prestijli müşterilere yönelik ürünler  sunmak için çabalamıştır.

Bu markalar, bu ortak noktalar sayesinde dünya çapında tanınan ve saygı duyulan lüks markalar  haline gelmiştir. Tabii bunların yanında kendilerine özgü sırları da gözardı edilemez derecede  önemlidir. Örnek vermek gerekirse bu markaların bazı reklamlarında verilen ve kötü olarak  algılanan, ses getiren motiflerin reklam değeri oluşturmak üzere kullanıldığı belirli kesimlerce kabul  edilen bir gerçektir. Bu söylentinin gerçekliği resmi bir kaynaktan erişilemediği sürece kabul  edilemeyeceğinden ötürü bu reklamlar markaların en büyük sırlarından biri olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Sevilen İçerik Üreticisi Sebile Ölmez Röportajı

Genel
Kuşak Çatışması ve Karmaşasına Bakış
Genel
Hayır Diyememek: Tehlikeli Bir Virüs
Genel
Modunuzu Yükseltecek Stand-Up Önerileri
Henüz bir yorum yok.