Genel

Öz Saygı Nedir? Nasıl Geliştirilir?


Çocukluğumuzdan bugüne her birimize çevremize saygı duymamız, onlarla empati kurmamız gerektiği aşılanmıştır. En azından böyle olduğunu ummak istiyorum. Peki çevrenizdeki insanlara saygı duyarken, onların istediklerini yapmaya çalışırken öz saygı kavramını göz ardı ettiğiniz zamanlar oldu mu? Çizemediğimiz sınırların, başkalarına dair aldığımız sorumlulukların en büyük bedelini kendi yolumuzu belirleyemediğiniz bir hayat olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda okuduğunuz ve sizi içine çeken bu özelliklere sahipseniz, iş hayatınızdan özel hayatınıza zor bir dönemden geçiyorsunuz demektir. Ancak okuduğunuz bu satırlar içinizi karartmanıza sebep olmasın. Şu an bu yazıyı okurken bile kazandığınız farkındalık bir şeylere başlamanız için en büyük işaret! Peki ne yaparak, nasıl sizi içine çeken bu karanlıktan kurtulabilirsiniz?

öz saygı

Yazıma başlarken sınırlarınızı belirlemeyi ve hayatınızı yoluna koyabilmeyi sağlayacak bir sihirli değnek olmadığını belirtmek istiyorum. Yavaş yavaş hayatınızın her anında kazanabileceğiniz bir kavramdan başka herhangi bir şey de sizi çevrenizden kurtaramayacak. Kendi değeriniz ve yapabileceklerinizin potansiyelini fark ettiğiniz an öz saygı kavramı hayatınıza dahil olacak.

Tamam ama bu kadar önemli olan öz saygı nasıl kazanılır? “Hayır!’’ demeyi öğrenmek bence bu işin püf noktası. Hayır demeyi öğrendiğiniz an bu iş bitiyor mu derseniz cevabımız yine “Hayır’’. Hatalarınızı göz ardı etmemek ve onlarla barışmak da çok önemli. Hatalarınızı biriktirmenizin sonuçlarını en ağır sizin çekeceğiniz göz önüne alınırsa da bu maddenin önemi büyük. Alacağınız büyük kararları kendi başınıza almanız ve sonuçlarını kendiniz görüp hatalarınızı yaşamanız da birey olarak sizi oldukça geliştirecektir.

öz saygı

Üstte anlattığım şeyleri hayatınızın merkezine bir anda almanız mümkün olmayacaktır belki de. Ancak bir yerden başlamak da gerekiyor. Kendinize yapacağınız her türlü fiziksel ve mental yatırım başladığınız yolda size oldukça yardımcı olacaktır. Günde yarım saat bir yere yetişme kaygısı duymadan yapacağınız yürüyüşten tutun, kendinize verdiğiniz sözleri tutmak bu işe iyi bir başlangıç yapmanıza sebep olacaktır.

Aileniz de dahil olmak üzere yakın çevreniz için kendinizden taviz vermeyin. Unutmayın ki herkes eşit haklara sahip doğar, siz de en az çevreniz kadar haklara sahipsiniz!

İlginizi Çekebilir: Güneş Kremi: Genç Kalmanın Sırrı

Genel
Eski Bir Çin Öğretisi: Feng Shui
Genel
Çok Yükseleceğin Fırsatlar Akbank FAV’da!
Genel
Vazgeçilemez Yönleriyle İstanbul