Genel

Güneş Kremi: Genç Kalmanın Sırrı


Küresel ısınmayla beraber güneşin yaydığı ışınların zararı her geçen gün artarak devam ediyor. Cildine önem veren insanlar ise bu zararlı ışınlardan çeşitli şekillerde korunmaya çalışıyor. Kimileri dışarı çıkarken şapka, şemsiye gibi eşyaları yanına alırken kimileri de güneş kremi kullanıyor. Ben ise güneş kremi kullanan insanlardan biri olarak neden kullanmalıyız, faydaları nelerdir onlardan bahsedeceğim.

Güneş kremi sanılanın aksine yalnızca güneşten koruyan ve sadece hassas cildi olan insanların kullanmak zorunda olduğu bir krem değildir. Güneş kremi yapısında bulunan koruyucu etmenlerle birlikte cildi nemlendirerek kurumasını da engeller. Düzenli kullanıldığı taktirde ciltte leke oluşmasının da önüne geçen güneş kremleri içeriğindeki bileşenler sayesinde hava kirliliğinden de vücudumuzu muhafaza ediyor. Cildin temel protein ihtiyacını karşılayan kolajen, keratin ve elastin de kremler sayesinde güçlenerek cilde elastikiyet kazandırıyor. Cildimizi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyan kremler aynı zamanda cilt kanserine neden olan UVB ışınlarının da vücudumuza girmesini zorlaştırarak sağlık anlamında da ciddi önem arz ediyor.

güneş kremi

Peki bu kadar önemli olan bu kremleri yalnızca yaz aylarında mı kullanmalıyız? Tabii ki hayır. Güneşin en belirgin olduğu mevsim yaz ayları olsa da 4 mevsim kullanılması en sağlıklı olanıdır. Bunun sebebi ise her geçen yıl cildimizin olgunlaşması ve güneşin yaydığı ışınların zararını arttırmasıdır. Yaz ayında güneşin büyük bir kısmını görüyor olsak da kış aylarında bu oran kesinlikle sıfır değildir. Hava kapalı da olsa evin içinde de olsanız önüne çıkan her engeli aşarak vücudunuza ulaşan ışınlardan korunmanıza fayda sağlar.

Güneş kremlerinin kullanılması gereken yerlerden ziyade nasıl kullanıldığı da bir o kadar önem arz eder. Genelde tatile gittiğimizde güneş kremini sürer ve şezlonga uzanırız. Kimilerine göre çok keyifli olan bu durum sağlık açısından yanlış bir olgudur. Güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekiyor. Gereğinden az sürüldüğü taktirde ise ne kadar yoğun yapıda olursa olsun koruma özelliğinin aktivasyonunun önüne geçiyor. Maksimum verimi almak için ise 2,5-3 saat aralıklarla kreminizi tazelemeniz gerekiyor. Son olarak en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da UVB ile UVA korumalarının olması. Melanin oksitlenmesine neden olan UVB ışınları ile elastin ile kolajen liflerine zarar veren UVA ışınlarından korunmak için de bu muhafazanın olması şart.

güneş kremi

Güzelliğinize güzellik katmak için temel faktör sağlıklı olmaktır. Eğer düzenli aralıklarla güneş kremi kullanır ve doğru şekilde uygularsanız cildinize büyük bir iyilik yapar ve yaşlanmasını da bir o kadar uzatmış olursunuz. Sonuç olarak yalnızca tatillerde değil her zaman güneş kremi kullanın. Sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilir: Rutin Döngüsü: Ritmi Değiştirmek

Genel
Çizgi Devrimi: NEOM Projesi
Bilim / Teknoloji
Sanal Gerçeklikte Koku Duyusu
Genel
Karanlık Üçlü