Genel

Percy Fawcett ve Kayıp Şehir Z


Güney Amerika. Bir zamanların en çok merak edilen coğrafyası, ormanlarıyla nam salmış gizemli bölge. Tarihin eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bölge bugün bile hala bilim insanlarının ilgisini çekmekte. Güney Amerika ormanlarının gizemini çözmek için uzun yıllardır birçok arkeolog, maceracı yola çıktı ve Percy Fawcett de onlardan biriydi. 

Percy Fawcett; 1867 doğumlu İngiliz ordu görevlisi, kaşif, haritacıydı. Güney Amerika’nın kocaman ormanlarında uzun yıllar görev yapmış, “Royal Geografic Society” için uçsuz bucaksız ormanları haritalamıştı. Yerli halktan dinlediği efsaneler, bulduğu 1753 tarihli Portekizli kaşiflerin yazdığı saklı bir kentin varlığına işaret eden belge ve sınırsız hayal dünyası onu ormanların arasında ‘saklı bir şehir’ olduğuna inandırmıştı. Daha önce hiç görmediği ve somut bir delili olmayan Fawcett kayıp şehri keşfetmek için kolları sıvadı. Diğer herkes onun nafile bir çaba harcadığını düşünse de o inancından vazgeçmedi. 1920’de kayıp şehir için ilk yola düştüğünde tek başınaydı. Ancak ne yazık ki bu yolculuk istediği gibi gitmedi ve yarıda kesildi.

Buna rağmen bu yolculukta eski uygarlıklara ait olduğu anlaşılan birtakım kalıntılar buldu ve bu da inancının somutlaşmasına ve keşfetmeye çalıştığı kayıp şehre isim vermesine sebep oldu. Artık bir adı vardı şehrin: Z. Bulduğu kalıntılara rağmen ülkesinde ona inanmayanların sayısı artmış ve onu -tabiri caizse- deli olarak adlandırmışlardı. Fakat Fawcett 1925’te Jack isimli oğlu ve Raleigh Rimmel isimli arkadaşıyla tekrar şansını denemişti. 1925 Haziran ayında Amazon ormanlarının gidilememiş bölgelerine gitmeye başlamışlardı ve o gün bugündür bu üç maceracıdan haber alınamadı. Kayıp şehir Z ise keşfedilememiş olarak kaldı.

Kayıp şehir belki de sırra kadem basan bu üç maceracıyı kendi bilinmezliğine hapsetti. Ya da gerçekten Amazonlarda kayıp bir şehir var mıydı? Bilim insanları daha sonra Amazon ormanlarında “Kuhikugu” adını verdikleri 16. yy.dan beri saklı kalan bir yerleşim yeri keşfetti. Bu şehirdeki yapıların yerli halkın anlattığı efsanelere benzediğini de fark ettiler. Bu şehrin kayıp şehir Z olduğunu söyleyenler olsa da hala Z’nin varlığı kanıtlanamamış ve bir inanç olarak kalmıştır. 

İlginizi çekebilir: Hollywood’un Mucit Güzeli Hedy Lamarr

Genel
Atlantis: Kayıp Kıta ve Sırları
Genel
Yemek Fotoğrafçılığı: Lezzetli Fotoğraflar İçin İpuçları
Genel
2020 Yılının Enleri: “Ne Yaşadık Biz?”
Henüz bir yorum yok.