Edebiyat/Kitap

Shakespeare ile Düşünmek


Evrenin en bilinen oyun yazarı olarak nitelendirilen William Shakespeare, başta İngiltere olmak üzere dünyaya kendine has düşünce tarzı ile öncülük etmiştir. İngiltere’nin ulusal şairi ve “Avon’un Ozanı” olarak da bilinen Shakespeare tarafından kaleme alınmış Romeo ve Juliet, Hamlet, Antonius ve Kleopatra gibi bilindik eserler olmak üzere 154 Sone 39 Oyun o zamandan bu zamana kadar gelebilmeyi başarmıştır.

Birçok yazar tarafından ünlü yazarımızın eserlerinin hala ilk zamanlardaki ilgisini ve okunabilirliğini koruması onun ileri görüşlü kişiliğine bağlanır. Dünyaca ünlü yazarımız eserlerinde kurgusal karakterlerin psikolojik tahlillerini başarılı bir şekilde yaparken insanın gerçek yaşantısından farksız bir şey ortaya koyuyor.

Shakespeare’in eserlerinde aslında okuyucu kendinden ve yaşamından bir parça bularak anlatılmak isteneni daha doğru bir şekilde anlayabiliyor. Alışıla gelmişliğin dışında yazı tarzı kendine özgü fikirleri ile tabuları yıkarak akıllarda yer edinen unutulmaz bir etki yaratıyor. Ayrıca Shakespeare, kendi döneminde erkeği ve kadınlardaki güzellik algısını değiştirmeye yönelik konularda yazılar yazarak bir şeyler için ilk ve tek olduğunu ortaya koymuştur.

Yazarımız ileri görüşlülüğünü gösterdiği bazı yazılarında da gücün insanı ne derece değiştirebileceğini, toplumsal hiyerarşinin bizi nerelere götüreceğini konu edinmiştir. Bu tür konuları o döneme kadar yazıya dökebilen biri olmamıştır.

Yazarımızın farkının ortaya koyduğu bir nokta da eleştirel kişiliği olmuştur hatta yaşadığı dönemde hiyerarşinin katılığı ve Shakespeare’in bu eleştirel kişiliği onu kötü bir sona sürüklemiştir. Kimsenin ses çıkaracak gücü ve cesareti olmadığı o zamanda Shakespeare kendi doğrularından emin ve düşüncelerini dile getirmekteki cesareti ile herkese öncü olmuştur.

Bence özellikle Shakespeare okurlarının en dikkat etmesi gereken nokta yazarımızın yaşadığı dönemi düşünerek okumalarıdır. Şu anki yaşam şartları yıllar önceye göre çok değiştiği için okurken sanki o zamanlardaymışsınız gibi düşünmek daha yararlı olacaktır. İşte o zaman Shakespeare’in ileri görüşlülüğü ve cesareti daha doğru anlaşılacaktır. Geçmişten günümüze Shakespeare gibi bütün dünyaya kendini tanıtmış, yaşadığı zamandan yıllar sonra bile ilk günkü gibi anılan insanlar çok nadirdir. Arkasında bıraktığı eserlerle hâlâ kendisinden çokça söz edilmeyi başarır. Bundan yıllar sonra da her döneme hitap edecek eserler bıraktığından hiç şüphem yok…

İlginizi çekebilir: Çocukluğumuzdan Bir Parça: Çizgi Filmler

Kültür/Sanat
Filozofların Gözünden Mutluluğa Bakış
Edebiyat/Kitap
“Körlük” Kitap Analizi
Kültür/Sanat
Sansür Beyaz Perdeyi Öldürür Mü?
Henüz bir yorum yok.