Spor

Spor Dünyasının Yeni Trendleri


Hobi olarak da olsa herkesin uğraştığı veya uğraşmak istediği bir spor dalı vardır. Sıradanlığın dışına çıkan yeni dünyaya ayak uyduran diğer bir deyişle yeni spor trendlerine hâkim olmayanlar için trend olan sporları anlatacağım. Geleneksel sporlara hepimiz aşinayız peki ya yeni trend olan sporları o kadar iyi biliyor muyuz? Gelin bunun cevabını bu yazımızda bulalım.

Aerial Yoga:

Aerial Yoga’nın ilk çıkış tarihi çok da eskiye dayanmıyor dayanmıyor aslında. Ünlü isimlerden Britney Spears’ın sık sık paylaştığı bu spor 2014 yılında adını duyurmaya başlamıştır. Geleneksel yogadan farkı zeminde mat yardımıyla değil sirk hamakları ile yapılması. Normal yoga hareketlerini hamak ile beraber havada yaptığınız bu sporda hem rahatlıyor hem de yogaya farklı bir boyut kazandırıyorsunuz.

spor

Tabata:

Son yıllarda özellikle yağ yakma egzersizi olarak karşımıza çıkan bu spor doğru uygulandığı taktirde 20 dakikalık yürüyüş bandından 4 kat daha etkili oluyor. 20 saniye enerjinizi zirvede tutup 10 saniye dinleniyor ve bunu 8 tekrar halinde yapıyorsunuz. Bu şekilde maksimum yağ yakımına ulaşıyorsunuz.

Plogging:

2016’da İsveç’te başlayan bu spor adını zamanla tüm dünyaya duyurmuştur. Hem spor yapıp hem de çevreye daha duyarlı olmamızı sağlayan Plogging hepimizin yapması gereken şeyi daha eğlenceli hale getirerek güncellemiştir. Yürüyüş veya koşu yaptığınız sırada yolda karşınıza çıkan plastikleri toplayarak hem eğilip egzersize çeşitlilik katabilir hem de çevreye faydalı bireyler olabilirsiniz. Topladığınız atıkları da geri dönüşüm kutularına atarsanız maksimum verimi sağlamış olursunuz.

Bouldering:

Tırmanmayı seven ama aşağı baktığı zaman düşmekten korkan kişiler için bire bir olan bu spora yapay tırmanış diyebiliriz. 6 metre civarında olan yapay kayalara tırmanarak gerçekleştirilen Bouldering’te kuvvetin yanı sıra zihnimizi de bir o kadar koordineli çalıştırmamız gerekiyor. Nereye adım atacağını, hangi ayağını nereye koyacağını yaptığınız egzersizlerle daha iyi öğrenebilir ve dağa tırmanma heyecanını daha risksiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

spor

Forest Bathing:

Bir spordan ziyade doğa ile iç içe olmayı anlatan, 5 duyu organınızı da kullanan bir spordur. Geçmişi Japonya’nın 1980li yıllarına dayansa da popülaritesi bu zamana kadar çok artmamıştır. Temel olarak doğa yürüyüşü, gezisi, koşusu veya keşfi diyebiliriz. Her ne kadar doğa desek de belirli bir konumu yoktur aslında. Parkta, evinizin bahçesinde veya ormanda yapabilirsiniz. Her türlü elektronik aletten uzak olduğunuz bu sporda koşabilir, yürüyebilir veya hiçbir şey yapmayıp sadece uzanarak doğanın kucağına kendinizi bırakabilirsiniz. Asıl amaç doğayı içten hissetmenizdir. Hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminize ciddi katkıları olurken zihin olarak da sizi bir hayli rahatlatır.

İlginizi Çekebilir: Öğrencilik Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Spor
Futbol Nasıl Bu Kadar Geniş Kitlelere Ulaştı?
Spor
Futbolda Rekabet
Spor
Motor Sporlarının Tarihi ve Günümüzdeki Yeri
Henüz bir yorum yok.