Genel

Sürdürülebilir Gardırop Nasıl Oluşturulur?


Günlük giyimimiz, kendimizi ifade etme yollarımızdan biri. Bunun için, içinde özgüvenli ve iyi hissettiğimiz kıyafetlere yöneliriz. Bir alışveriş merkezine gittiğimizde yaygın bulunan belirli mağazalardan yaptığımız alışverişleri düşünelim. Her sezon yepyeni ve son trend ürünler… Peki bu ürünlerin doğaya verdiği zararın farkında mıyız? Sürdürülebilir gardırop için neler yapmalıyız?

Giydiğimiz kıyafetlerin çoğu “Hızlı Moda” olarak adlandırılan sektörde üretiliyor. Trend ürünleri uygun fiyatlar ile tüketicilere satıyor. Bu kıyafetler tüm dünyadaki gaz emisyonlarının %10’undan sorumlu. Tekstil sanayisi, tüm dünyadaki uçak ve gemi seyahatlerine oranla daha fazla karbon salınımına neden oluyor. Bu yüzden sürdürülebilir bir gardırop oluşturmak hem stilimizi hem de gezegenimize verdiğimiz değeri ön plana taşıyor.

sürdürülebilir gardırop

Sürdürülebilir gardırobumuzu oluşturmak için ilk adım kıyafetlerimizi elemek. Gardırobunuzda bulunan her parçayı gözden geçirip, ileride giyip giymeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Dilerseniz eski kıyafetlerinizi günlük hayatta farklı alanlarda kullanabilir veya baştan yaratabilirsiniz. Bazı parçaları bağışlayacaksanız ise, temiz ve giyilebilir durumda olmasına dikkat edin. Bir süre kıyafetlere gereksiz harcama yapmayın, elinizde bulunan parçaları kullanabileceğiniz kombinlere yönelin. Buradaki en önemli amaç, kendinize zaman tanıyarak gardırobunuzda gerçekten ne tür parçalara yer vermek istediğinizin farkına varmak ve kendi tarzınızı bulmak.

Sürdürülebilir gardırobun en büyük sırrı, her parçanın tarzınızı yansıtacak şekilde seçilmiş olması ve ona göre harcama yapmanızdır. Hızlı moda genelde bizi bu konuda hüsrana uğratır. Zamansız parçalar yoktur. Anlık trendler neler ise, değişen her moda akımına göre bizi daha da para harcamaya iter ve elimizde var olan kıyafetlerden sıkılmaya başlarız. Kıyafetlerinize değer verin ve iyi şartlar altında saklayın. Üstünüzden çıkarıp oraya buraya atmak veya temiz tutmak için çok yıkamak bile bir yerden sonra kıyafetlerin kumaşına zarar vermeye başlar. Çamaşır yıkama planınızı bunları göz önünde bulundurarak tekrar planlayabilirsiniz.

sürdürülebilir gardırop

Hızlı modanın gezegenimize verdiği zararların yanı sıra, işçilere ve tüketici hayatına verdiği zararlar da çok fazla. Kaliteli boya ve kumaş kullanan markaları tercih edelim. Yapısında kanserojen kimyasallar içeren giyim ürünlerinden kaçınalım. Zamansız ürünlere yönelelim. Kendi tarzınızı keşfettiğinizde, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızın farkına vardığınızda, bir sonraki alışverişlerinizde çok şık ve sürdürülebilir bir gardıroba ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Üniversite101: Üniversite Yaşamına Giriş

Genel
Titanik’in Sırlar Dolu Hikâyesi
Genel
Vegan Olmak: Felsefi Bir Yaşam Biçimi
Genel
İklim Krizine Karşı Bireysel Önlemler